SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Güle güle şampiyon...

ALTILI GANYAN | 03.09.2019 15:27

Güle güle şampiyon...

Hem yarış hem de aygırlık kariyerinde bir döneme imzasını atan efsane safkan Haberbatur (Ersoylu – Kemiyetülırak.39 / Hilalüzzaman.25) 26 yaşında hayata gözlerini yumdu. Güle güle şampiyon…

1997 yılı Cumhuriyet Koşusu başta olmak üzere 3 Grup 1 koşu galibi ve Türk atçılığında 90’lı yıllar denilince ilk akla gelen figürlerden olan Haberbatur, ilerleyen yaşına bağlı olarak yaşadığı çoklu organ yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı.

Sultansuyu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen, yarış hayatında Turhan Ekürisi tarafından koşulan 1993 doğumlu emektar aygır sayısız başarılara imza attığı kariyerine, 1996 yılında İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda başladı.

Türk Yarışçılık tarihine adını ‘Yavruları en fazla start alan ve en çok yarış kazanan aygır’ olarak yazdıran efsane safkanın temsilcileri bugüne dek 58 Milyon Liranın üzerinde ikramiye kazanmıştır.

 

Kariyerinde 3 (G1) koşu galibiyeti 

1997 yılında G1 Cumhuriyet, 1998 yılında G1 Kanuni Sultan Süleyman ve yine aynı yıl G1 Veliefendi Koşularından galibiyetle ayrılan Haberbatur, dönemin birbirinden başarılı Arap atlarıyla birlikte mücadele etti.

Yarış hayatı boyunca 46 kez start alan şampiyon safkan, 3 Grup 1, 3 Grup 2, 1 de Grup 3 olmak üzere toplam 7 Grup koşudan galibiyetle ayrılmıştır.

 

Aygırlık kariyeri

Yarış hayatında gösterdiği başarıyı, aygırlık kariyerinde de sergiledi. 2001 yılında haraya alınan Haberbatur’un bugüne kadar koşan 430 yavrusunun 267’si yarış kazanırken, temsilcileri 12574 koşuda 1222 galibiyet elde etmiştir. Arap aygırları arasında yavruları en çok start alan ve en çok yarış kazanan isim olan Haberbatur’un en başarılı temsilcileri arasında G1 koşu galipleri Şilan, Özhaber ve Birenda, Grup koşu galipleri Haberkan, Cabire, Nazlı Gelin, Kırımhan, Çobanoğlu, Sarraf, Burhaniye, Kamuran ve Metecik ile 1 Milyon TL kariyer kazanç barajını aşan Sevdakar, Lokomotif ve Zaferimol gibi isimler bulunmaktadır.

Aygırlık kariyerinin yanı sıra; bugüne kadar Haberbatur’un kısrak babası olduğu 355 safkan start alırken, katıldıkları 6555 yarışta 725 galibiyet elde etmiştir. Haberbatur’un kızı Deniz Güzeli’nin yavrusu Dede Seydo, bu yıl G1 Niğbolu Koşusu’ndan birincilikle ayrılmıştı. Dede Seydo’nun yanı sıra Uçarer, Budakhan, Atmaca Beyi, Tarıkhan, Tanatar ve Sahipbey gibi isimler, Haberbatur’un kısrak babası olduğu Grup koşu galipleri arasında yer almaktadır.

Pistlerde ve harada başarıdan başarıya koşan şampiyon safkan 26 yaşında aramızdan ayrıldı

 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya