SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Şampiyon Shamardal 18 yaşında uyutuldu

ALTILI GANYAN | 18.04.2020 16:10

Sağlık sorunları bulunan şampiyon Shamardal'ı ötenazi yöntemiyle 18 yaşında uyutan Godolphin Ekürisi, acı bir kayıp yaşadı.

Şampiyon Shamardal 18 yaşında uyutuldu

Dubai Emiri; Mohammed Bin Rashid Al Maktoum'un sahibi olduğu dünyaca ünlü Godolphin Ekürisi; elinde en ünlü yarış atlarını ve aygırlarını bulunduruyor. Öyle ki Şeyh Al Maktoum'un bu tutkusu, organizasyonu küresel boyuta taşımasına neden oldu. Darley adını verdiği at yetiştirme birimini 7 ülkeye yayan Dubai Emiri, şampiyon aygırını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor...

Şampiyon Giants Causeway'ın şampiyon oğlu; Shamardal, perşembe günü Darley'in İrlanda şubesi olan Kildangan'da ötenazi yapılıp 18 yaşında uyutuldu. 2004'te yarış hayatına başlayan şampiyon safkan çıktığı 3 koşuyu da fotolamasını bildi.

Şampiyon 2 Yaşlı Tay seçilen Shamardal, 3 yaşında start aldığı 4 koşunun da 3'ünü kazanmasını bildi. Yarış hayatını çıktığı 7 yarışın 6'sını kazanarak noktalayan başarılı safkan aygırlık kariyerinde de müthiş işlere imza attı.

Shamardal'ın (Giants Causeway-Helsnki, Machiavelian) aygırlık kariyerinin mahsülleri olan ve yarış pistlerinin tozunun attıran safkanların bazıları şunlar:

Blue Point, Mukhadram, Able Friend, Dan Excel, Pakistan Star, Pinatubo, Lope De Vega, Zazou, Tryster, Faint Parfume, Delectation, Maybe Discreet, Dariyan, Speedy oarding, CrackerJack King, Captain Sonador, Earthlight, Castle Lady, Amaron, Baltic Baroness, Victor Ludorum,Lumiere, Sheikha Reika, Sagawara ve Casamento…

10 yıldır Darley aygır kadrosunda yer alan şampiyon safkan, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle ötenazi yönetimiyle uyutuldu. Çayırın yenilgisiz ismini 3 yaşından beri eğiten Saeed bin Suroor, Shamardal'ın mirasının devam edeceğini söyleyip duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Shamardal'ın Godolphin için çok önemli bir aygır olduğunu belirten bin Suroor, "O daha iki yaşındayken bir şampiyondu. Godolphin'in en iyi atlarından birisiydi. Fransa'daki yerışların yanı sıra St James Sarayı Yarışları'nı da kazandı. Dünya çapında yavrular bıraktı. Shamardal'ın soyu, hem yarış pistlerinde hem de Darley'de devam edecek" ifadelerini kullandı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya