SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Didem Karagenç'ten çarpıcı itiraflar!

FUTBOL | 14.09.2021 18:00

Beşiktaş ve A Milli Kadın Futbol Takımı'nın başarılı oyuncusu Didem Karagenç, FIFA'nın resmi sitesiyle özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Didem Karagenç'ten çarpıcı itiraflar!

Beşiktaş ve A Milli Kadın Futbol Takımı'nın başarılı oyuncusu Didem Karagenç, FIFA'nın resmi sitesiyle özel bir röportaj gerçekleştirdi. 27 yaşındaki savunmacı; profesyonel futbolculuğa geçişte yaşadığı zorluklar, Türkiye'de kadın futbolunun durumu ve milli takımdaki hedefleriyle ilgili olarak birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o sözler:

"Futbola başladığımda hiç kadın takımı yoktu. Yalnızca erkeklerle oynayabiliyordum ve takıma kabul edilmem gerekiyordu. Kolay değildi ama başardım. Tutkumla bir hikaye yazdığımı düşünüyorum. Babamın desteği sayesinde okulum, biraz Avrupa'daki gibi beni takımdaki tek kız oyuncu olarak kabul etti. Her şey, bir antrenörün kornerdan attığım golü görmesiyle başladı. Kendisi ebeveynlerimle buluştu ve onları ikna etmeyi başardı.

Dışarı çıktım ve daima erkeklerle oynadım. Çünkü kadın kulübü yoktu. Ancak kaşlar çatıktı. İnsanlar sürekli aileme şikayette bulunuyorlardı. 'Kızlar futbol oynar mı? Neden kızınızı durdurmadınız?' diyorlardı. 15 yaşından beri birkaç kupa kazandım ve milli takım formasını 100'den fazla kez giydim. Buna rağmen hâlâ tuzaklar ve kötülüklerle karşılaşıyorum. 

Şu anda kaptanım. Bu, büyük bir sorumluluk ve harika bir onur. Buraya gelebilmek için kadın futbolu etrafında var olan tüm ön yargılarla mücadele etmek zorunda kaldım. Bunlara katlanmak zordu ve neredeyse vazgeçmiştim. Fakat Beşiktaş'tan gelen telefon bana taze bir umut verdi. Kadın futbolu, o zamanlar şimdiki gibi popüler değildi. Açıkçası benimle aynı yollardan geçmek isteyen genç Türk kızları için bir örnek olduğumu düşünüyorum. 

Son birkaç yılda kadın futbolunun Türkiye'de gelişmesi için projeler başlatıldı. Federasyonumuz çok çaba harcıyor. Finansal yatırımlar da var. Medya bize daha çok ilgi duyuyor ve büyük kulüpler kadın takımları kurmaya başladı. 2023 Dünya Kupası'na katılmak bizim için sadece bir rüya değil. Türkiye'nin gerçekten sözü olabilir. Bunu yapamazsak da herhangi bir hüsran olmaz ve 2027'ya katılmayı hedefleriz. Türkiye, daima kendi kalitesinin parlamasına müsaade edecektir."

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya