SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

İspanya'da futbolcular greve gidiyor

FUTBOL | 25.10.2019 08:34

İspanya'da futbolcular greve gidiyor

İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi'nde mücadele eden 16 kulüpte forma giyen yaklaşık 200 kadar futbolcu 1 yıldır Kulüpler Birliği ile devam eden görüşmelerin çıkmaza girmesi üzerine greve gidilmesi yönünde oy kullandı.

Kulüpler kadın futbolculara 16.000 avro minimum ücret ortalaması teklif ediyorlardı. Futbolcuların talebi ise minimum kadın futbolcu maaşının 20.000 avro olması konusunda ısrar ediyorlardı.

Futbolcuları temsil eden birlik temsilcileri, kulüplerin anlaşmaya yanaşmamaları nedeniyle masadan kalktılar ve futbolculara grev önerisinde bulundular.

200'e yakın futbolcunun grevi destekleme yönünde oy kullanması sonucunda İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi'nin greve gitmesi kesinleşti.

Grevin tarihi, süresi ve detayları ise henüz netleşmedi.

"HAKLARIMIZ İÇİN SAVAŞACAĞIZ"

Futbolcular Birliği, "Haklarımız için savaşacağız" açıklaması yaptı. Çağrıda futbolseverleri erkeklerle eşit olması mümkün olmayan maaş uçurumuna karşı en azından futbolcuların insanca yaşayıp futbol oynayabilecekleri bir maaşı alabilmesi için destek vermeye çağırdılar.
İspanya'da kadın futbolunun bir başka sorunu ise profesyonelliğin henüz kabul edilmemiş olması.

Kadın futbolunda sözleşmeler part-time (yarı zamanlı) olarak imzalanıyor. Bu sözleşmeler İspanya Futbolcular Birliği (AFE)'nin Kulüpler Birliği ile yaptığı maaş sözleşmelerinin de önünü tıkayan en önemli etken.

"GERİ ADIM ATMA ŞANSIMIZ YOK"

AFE'nin Kadınlar Futbolu Komitesi başkan yardımcısı ve Athletic Bilbao kalecisi Ainhoa Tirapu, "Bizler yüzde yüz futbolcularız, her günün 24 saatinde, ama önyargıların kırmızı çizgileriyle sıkıştırılıyoruz" diye konuştu.

Tirapu, konunun para olmadığını, kadın haklarının savunulması olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Bu sadece İspanya meselesi de değil sadece para konusu da değil. B urada dünyanın dört bir yanında futbol oynayan kadınların haklarının savunulması söz konusu. Geri adım atma şansımız yok."

KADINLARLA ERKEKLERİN UÇURUMU KAPANIR GİBİ DEĞİL

İspanya'da başlayan grev hareketinin Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne sıçramasının mümkün olduğu belirtiliyor. İspanya medyasına göre eğer UEFA'nın organizasyonlarına taşınırsa, greve Avrupa'daki diğer ülkelerden de destek gelir ve kadınlar futbolunun en büyük grev hareketine dönüşebilir.

Son yıllarda İngiltere, Norveç, İsveç, Fransa başta olmak üzere Avrupa'da, ABD ve Kanada gibi ülkelerde kadın futbolu kitlelere ulaşabiliyor. Kadınlar Dünya Kupası ise Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir kesiminde izleyiciye ulaştı, ciddi rating almayı başardı.

Dünya çapında kadın futbolcular, aynı ülkede oynayan erkek futbolcuların kat be kat altında maaş alıyorlar, haklarını koruyacak merci ise bulamıyorlar.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya