SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

Premier Lig'e VAR güncellemesi geliyor

FUTBOL | 20.11.2019 13:27

Premier Lig'e VAR güncellemesi geliyor

İngiltere’de Premier Lig’in ortakları, VAR’ın daha çabuk ve etkin kullanılması adına Premier Lig Hakemler Komitesi ile toplantı düzenleyecek. IFAB ile görüşmeler yapan Premier Lig Yönetimi, yapılacak değişikliklerin VAR protokolüne uygun olup olmadığının danışıldığı toplantıdan açıklamalar…

ŞU AN KUSURSUZ DEĞİL

VAR şu an için kusursuz değil, henüz gelişme sürecinde. Fakat buna rağmen birçok hatanın önüne geçildi. Hakemler, VAR kullanımı konusunda deneyim kazandıkça kendilerini geliştiriyorlar. Zaman ilerledikçe VAR’ın karar verme hızı da artmaktadır. Yapılan uzun çalışmalar ve ivedilikle incelenen testlerde de bu apaçık görülmektedir.

SEYİRCİLER POZİSYONU İZLEYEBİLECEK

Maç sırasında futbolseverlerin aklına soru işareti bırakmamak adına VAR’ın karar verdiği pozisyon stadyumdaki ekranlardan seyircilere yansıtılacak. IFAB’ın protokolünde bunun için gerekli düzenlemeler yapılıyor. An itibariyle şu an “Penaltı kontrolü” bilgisi verilirken, artık “Penaltı kontrolü – elle oynama” gibi bilgiler ilave edilecek. Değişikliklerin gelecek ay yürürlüğe girmesi planlanıyor.

SES KAYDI PAYLAŞIMI KESİNLİKLE YASAK

IFAB, kesinlikle karar vermeden önce görsel paylaşım yapılmasını istemiyor. Bunu protokolde net belirten IFAB, verilen kararın ardından fotoğraf veya video paylaşımının yapılmasında bir engel yok. Ayrıca protokol hakemin VAR ile diyaloğunun da paylaşımını yasaklamaktadır.

HATALAR AZALTILDI

Müsabakanın gidişatını belli edecek önemli olaylarda (KMI) değerlendirmesine göre VAR’ın kullanılmadığı geçen senede, önemli kararların yüzde 18’inde hata yapılmıştı. Şimdi baktığımız zaman VAR bu oranı yüzde 9’a çekti. İlerleyen zamanlarda bu oran daha da düşecektir. VAR’ı geliştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu sistemi kusursuz hale getireceğiz.

LINEKER: VAR BERABERİNDE PROBLEM GETİRDİ

İngiltere’de VAR’a karşı büyük protesto sesleri yükselmeye başladı. Özellikle Liverpool – Manchester City karşılaşmasında önce Fabinho, sonra da Muhammed Salah’ın attığı gol için VAR’ın yanlış karar verdiği yönünde protestolar yapan İngilizler, yine Manchester City’in West Ham’a konuk olduğu maçta Raheem Sterling’in ofsayt çizgisi konusunda hemfikri olamamıştı. Bu durum Ada basınında büyük yankı uyandırırken, efsane oyuncu ve aynı zamanda TV yorumculuğu yapan Gary Lineker de VAR’ın lige problem getirdiğini söyledi. Efsane futbolcuya hak verenler arasında Rio Ferdinand da bulunuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya