SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BASKETBOL PANORAMA: Üzgünüz ama doğru olan bu!

Sezonun tüm maçlarını tek tek kaleme alan Ümit Avcı, TBF'nin sezonu şampiyonsuz tescil etme kararı sonrası Panorama'da sezon finalini kaleme aldı.

Ümit AVCI Ümit AVCI
BASKETBOL PANORAMA: Üzgünüz ama doğru olan bu!

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Yönetim Kurulu toplantısının ardından bünyelerindeki tüm liglerin sonlandırıldığını açıkladı.

Aslında Covid-19 nedeniyle yaşanan sıkıntılı süreçte, kulüplerinin de büyük bölümünün isteği doğrultusunda, birçok takımın yabancılarının ülkelerine döndüğü bir ortamda bu karar sürpriz olmadı.

Ama futbolun çok tartışıldığı bir dönemde Basketbol Federasyonu’nun dirayetli davrandığını ve bu seneki bilinmezleri bir yana bırakıp, gelecek sezon için hazırlanmaya başlanmasını belirterek, başta Başkan Hidayet Türkoğlu olmak üzere tüm ekibe tebriklerimi sunuyorum.

EFES’E YAZIK OLDU

Ligin sonlandırılmasının ardından şampiyonun belirlenmediğini de hatırlatalım. Anadolu Efes’in bu sezonun en şanssız takımı olduğunu da tabii ki... Öyle bir rüzgarı arkasına almıştı ki Efes, herkesi devirip zirveye kurulmuştu.

Hem ligde hem Euroleague’de zirvede oluşu da zaten bunun göstergesiydi.

Bu sezonun bu şekilde sonlandırılması onlar için büyük bir şanssızlık belki ama şunu da unutmamak gerek; Efes hala ligimizin en çok şampiyon olan ekibi.

Yani onlar için lig şampiyonluğundan çok daha önemlisi, Euroleague’de elde edilecek başarı ve hala bu organizasyon için son karar açıklanmadığı için “asıl hedef” için umutlar daha bitmedi.

FENERBAHÇE VURGUN YAPTI

Fenerbahçe Beko, mevcut durumda en karlı takım gibi gözüküyor. Aslında beklentilerin uzağında kaldığı bir sezona ait verilen tek kupa olan Türkiye Kupası’nın sahibi oldu sarı-lacivertli ekip. Ligde 3. sıradaydı ve normal sezon liderliği zorlaşmıştı.

2. sırayı kapan Pınar Karşıyaka ile yeni bir yapılanma içine giren ve yeniden eski günlerine dönüş sinyali veren Galatasaray Doğa Sigorta da ligin en çok takdiri hak eden takımlarıydı.

Umarım gelecek sezon bu iki camia yine aynı sağlam adımlarla yola devam eder ve Türk basketboluna renk katar. Ufuk Sarıca ile Pınar Karşıyaka’nın, Ertuğrul Erdoğan ile Galatasaray Doğa Sigorta’nın “bütçe-başarı” oranları düşünüldüğünde yaptıkları gerçekten çok çok büyük işler…

TEKSÜT BANDIRMA’NIN ŞANSI

Hakan Demir’in TEKSÜT Bandırması’nın da başarısı gerçekten çok çok büyük iş başardı. Kısıtlı bir bütçe, yabancılar dışındaki tüm isimler altyapıdan yetişen gençler.

Genç Türk oyuncuların aldığı çok ciddi sorumluluklar ve lig sonlandırılırken play-off barajındaylar. Hem de son haftaları yabancılarla yolları ayırdıkları için sadece yerlilerle oynadılar.

Aslında bu da çok ilginç. Maddi sıkıntılar nedeniyle yabancılarını serbest bıraktılar, hepsi yeni takımlarla anlaştı. Bu yaşanmasa ciddi bir ödeme yükümlülükleri onlara kalacaktı.

Maddi sıkıntılarla boğuşan bir kulübün, oyuncular da mağdur olmadığı için şanslı bir hamlesi olarak değerlendirebiliriz bu durumu.

ALTTAKİLERE GÜN DOĞDU

Ligin en şanslıları aslında Sigortam.Net İTÜ ile Arel Üniversitesi Büyükçekmece gibi gözüküyor. Çünkü artık kümede kalma ihtimalleri yoktu. Bu durumda ikisi de ligde kalmış oldu. Eğer mali kriterleri karşılayabilirlerse seneye de Süper Lig’de mücadele etme şansı kazanacaklar.

TÜRKLER SAHNE ALACAK

Lig artık bittiğine göre biraz da ileriye bakmak gerek. Bundan sonra ne olacak.

Tabi ki bütçe olarak herkes geri adım atacak, sadece bizim ülkemizde değil, Avrupa’da da bütçeler eski düzeyinde olamayacak…

Bu da öze dönüş anlamına gelecek.

Yıllardır unutulmaya yüz tutan altyapılar artık kurtarıcı olacak. Elinde iyi yerli oyuncuları olanlar bir adım öne çıkacak. Aslında bu durum uzun vadede Türk Milli Takımlarının da lehine olacak.

Nasıl ki bir zamanlar Türk oyuncular süre aldıkça birçok yıldız çıktı ortaya, yine öyle bir dönemi yaşayabiliriz. Ama bunun için planlı hareket etmeliyiz. Bu konu aslında biraz uzun, isterseniz, bir sonraki yazımızda dile getiririz…

EN HAKKANİYETLİSİ OLSUN

Bir de TBL’deki takımların durumu var tabii ki. Bu sezon mücadelenin en üst düzeyde yaşandığı Türkiye Basketbol Ligi’nde takımlar Süper Lig’e yükselmek için önemli yatırımlar yapmışlardı ama şimdi hepsi elleri bomboş kaldı.

Ancak onlar için hala bir umut olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen yeni mali disiplin kuralını karşılayamayan ekipler ortaya çıkacaktır. Bu da alttan takım daveti anlamına gelir.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun da bu konuda alttaki sıralamayı baz alarak hareket edeceği de kesin gibi.

Umarım en hakkaniyetli şekilde gelişir olaylar ve gerçekten lige çıkmayı hak eden bunun için hedef koyan ve planlarını doğru yapan takımlar Süper Lig’e yükselir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya