SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BASKETBOL PANORAMA: Galibiyetler ve mimarlar

14. haftanın karşılaşmalarının hepsini analiz etti, haftanın en iyi oyuncularını ve performanslarını Asist Analiz için değerlendirdi.

Ümit AVCI Ümit AVCI
BASKETBOL PANORAMA: Galibiyetler ve mimarlar

Ümit Avcı, Asist Analiz için Basketbol Süper Ligi'nde 14. haftanın karşılaşmalarının hepsini analiz etti, haftanın en iyi oyuncularını ve performanslarını Asist Analiz için değerlendirdi.

Ümit Avcı'nın kaleminden Basketbol Panoraması başlıyor...

GAZİANTEP-BAHÇEŞEHİR KOLEJİ 90-92

Rich atarak başladı bu Antep için aslında olumlu bir sinyaldi ama Bahçeşehir maça daha iyi girdi. Mathiang maça benchte başlamıştı ama kenardan gelse de çok erken faul problemi yaşayınca takımı önemli bir kozundan çok faydalanamama durumuyla karşı karşıya kaldı. Golden’ın skorer oyunu ile ilk çeyreğin büyük bölümünü önde götürdü konuk takım ama ilk periyot 17-17 tamamlandı.

Rakip boyala alandaki sıkıntıyı Buva çok iyi değerlendirmeye başladı ve ona Orhan da dış atışlarla destek oldu. Ancak Bahçeşehir tarafında da Golden’a destek Clark’tan geldi. Bu ikili takımlarını çift farklı hanelerle öne taşıdı. 2. yarıda Mathiang 4 saniye arayla iki faul daha alınca, yine sahada kalamadı. Bu bölümde de Rich takımını sürüklemeye çalıştı ama konuk takımı hücum performansı, ev sahibine yine şans tanımadı. Son çeyreğe de 5 farklı önde giren Bahçeşehir Koleji oldu.

Ama rakibin boyalı alanda yaşadığı sıkıntı, Mathiang’ın 5. faulü aldıktan sonra iyice arttı, Buva hakimiyetini tamamen ilan etti. Son 2 dakikaya girilirken Buva ile öne de geçti Antep. Ancak ilginç şekilde maçı kazanma fırsatı varken, topu boyalı alana geçirmek yerine, sürekli dışarıdan atışlar denedi. Bahçeşehir’de ise maçın yıldızı Golden art arda 4 faul kaçırdıktan sonra yine çizgiye geldi. 5.atışı da kaçırdıktan sonra 6.’da kaçırmak isterken sayı yaptı fark 1 sayıya indi.

Crawford 2 atışı da sayı yapınca 8 saniyeye 3 sayı girildi. 7 saniye kala Golden yine çizgdeydi, ilkini atıp, 2. atışı kaçırsa da, hücum ribauntu sonunda Clark maçı uzatmayı bildi.

Uzatmada da heyecan devam etti ama maçtaki ilk tek basketini bitime 37 saniye kala atan Doğan, Bahçeşehir’i öne geçirdi ve takımı son 4 maçta 3. galibiyetini elde etti. Bursa deplasmanında da son anda kaybedilmiş olması, Zafer Aktaş yönetiminde ciddi bir toparlanma sürecine girildiğinin göstergesi.

SİGORTAM.NET İTÜ-GALATASARAY DOĞA SİGORTA 83-86

Sigortam.net ilginç bir dönemden geçiyor. Son 5 maçta 4. kez son anda kaybettiler. Bunların bir tanesinde uzatmada yenilmişlerdi, diğer 3 tanesi son saniyede bitmişti. Galatasaray karşısında da kazanmaya çok yaklaştılar ama yine son noktayı koyamadılar. Galatasaray maça iyi başladı ve faul çizgisinde yine art arda hatalar yapsa da kontrolü ele aldı. 2. çeyreğin başında fark çift hanelere çıktı ama ev sahibi Colbey ile direndi, 10-0 ile maça denge getirse de Galatasaray ana rotasyona dönüp, soyunma odasına farklı önde gitti. Ancak bu durum Galatasaray’da ‘nasıl olsa kazanırız’ fikrini daha belirginleştirdi, savunma gevşedi. İTÜ’de bu durumu hiç affetmeyecek isimler var, Mobley hemen devreye girdi. 12-2 seri ile öne geçen İTÜ, son çeyrekte aynı oyuncu ile sürekli oyunda kaldı, 37. dakikada öne geçmeyi de başardı. Son dakikada Webster skoru eşitledikten sonra hakemlerin çalsa da kimsenin ses çıkarmayacağı iki pozisyonda devam demesiyle boş dönen Sigortam.net, Harrison’ın penetresini iyi savunsa da dışarıya tokatlanan top Webster’ın elinde kaldı, o da son saniye üçlüğünü sokarak, takımına nefes aldırdı.

Galatasaray için kötü oyuna rağmen kazanmak çok önemli. 14. haftada 10. galibiyete ulaşıldı. Sigortam.net ise son toplarla tek basketlerle kaybetmeyi sürdürüyor. Oyun ve inatçılık olarak iyi noktadalar ama belli anlarda bir anda oyundan kopuyorlar, bu sıkıntı acilen aşılmalı.

BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA-TÜRK TELEKOM 78-74

Beşiktaş, hafta başında Ivanovic ile yolların ayrıldığını açıklamıştı. Ardından bir süredir adı konuşulan Burak Bıyıktay’ın takımın başına geçtiği açıklandı.

Sonra Jordan Theodore paralarını alamadığı için Rusya’ya gitti. McAdoo, Birkan ve Burak Can da sakatlıkları nedeniyle kadroda değildi. Bu ortamda Burak Bıyıktay, yeni bir şeyler denedi. Oğuz’u ilk 5’e monte etti, Ömer Utku Al’dan baskı istedi.

Telekom rahat ve moralliydi. Art arda üçlüklerle maça girdi, Muhammed-Johnson ikilisiyle ilk periyodu 23-14 galip bitirdi. 2. çeyrekte Oğuz ile Samet’in yan yana olduğu anlarda boyalı alanı kapatmayı başaran Beşiktaş, McKissic ile birlikte bu ikilinin de skor katkısıyla arayı hızla kapadı, hatta devreyi üstün kapadı. Telekom bir hamle daha yapıp farkı 9 sayıya çıkardı ama Beşiktaş’taki en büyük farklılık geri adım atmamaktı.

Gotcher-Ömer Utku-McKissic-İsmet… Hepsinin öne çıktığı anlar yaşandı. Son çeyrekte Gotcher ile İsmet üçlüklerle yeniden takımlarını maça ortak ederken, McKissic, takımın liderliğini üstlenmişçesine oynadı. Telekom karşısında yapılan etkili savunma ile Fall da devreye giremeyince, Wiltjer-Hunter ikilisinin attıkları da yetmedi, Beşiktaş yeni döneme galibiyetle girdi.

Telekom adına ilk yarının etkili ismi Muhammed’in ritminin düşüşü, oyun kurucu pozisyonunda baskıya karşı üretimin azalması yenilginin nedeniydi. Bu sonuçta Beşiktaş galibiyet sayısını 6’ya yükseltti ve rakibine yetişti.

TEKSÜT BANDIRMA-TOFAŞ 86-80

Bandırma ekibi sahasında çok önemli işler yapmaya, gencecik oyuncularına çok önemli roller vererek kazanmaya devam ediyor. TOFAŞ’ta deplasmanlardaki kopukluk sürüyor. Bu kez Berk’in de sakatlığı nedeniyle oynamaması onları çok etkiledi. Genç oyuncunun hem organizasyonu, hem savunması ile guard pozisyonunda çok önemli bir açığı giderdiği de anlaşıldı.

TEKSÜT Bandırma maça hızlı başladı. İçeriden Terry, dışarıdan Kalinoski ikilisi rahat skor bulurken, onlara Hummer ile Prewitt de eklendi. Ancak Terry faul problemine girdiğinde yine sahaya sürülen Furkan Haltalı ile takımın bir diğer genç yeteneği Alperen Şengün’ün mücadelesi takdir edilmeli.

Orhun Ene’nin de daha ilk yarıda ‘haklı’ da olsa itirazları sonucunda diskalifiye olması konuk takımda işleri biraz daha zorlaştırdı. 2. yarıda fark 10 sayıya çıktığında Mejia ile geri dönmeyi başardı aslında TOFAŞ, öne geçmeyi de başardı. Ancak özellikle Lojeski’nin hiç destek verememesi, White’ın çok erken faul problemine girdiği maçta etkinliğini hissettirememesi ve Bandırma ekibinde çok genç olsalar da inanılmaz bir özgüvenle oynayan gençlerin çabasının, takımın en tecrübeli ismi Smith komutasında yeniden öne geçmeyi sağlaması ve ev sahibinin taraftarının da etkisiyle galibiyete ulaşması, bu sezonun özel hikayelerinden bir tanesinin yazılmasını sağlıyor.

Kendisinden kat kat büyük bütçeli takımlara kök söktüren ve sonuncusunda da TOFAŞ’ı deviren Bandırma ekibinin şu ana kadar 8 galibiyet elde etmesi büyük bir övgüyü hakkediyor.

FRUTTI EXTRA BURSASPOR-MEKSA YATIRIM AFYON 90-81

Bursaspor lige fırtına gibi giren ekiplerden bir tanesiydi, ardından bir düşüş içine girdi, sakatlıklar, eksikler derken sıkıntılar çekti ama Afyon karşısındaki özellikle hücum performansları ilerisi için umut verdi.

Perry Jones’un sakatlıktan dönüşü, sezon başından bu yana takımın ana rollerini üstlenen Chris Jones-Freeman ikilisinin yanına şimdi Clavell ile Can Maxim gibi iki etkili hücum silahı daha eklendi. Ender bu maçta fazsa süre alamasa da onun da sakatlıktan dönüşü Bursa için çok önemli.

Art arda aldığı iki kritik galibiyetin moraliyle Bursa’ya gelen Afyon karşısında da geride bitirdikleri ilk çeyreğin ardından bu isimlerin hücum performansıyla ayağa kalktıklarını söyleyebiliriz. Özellikle maça ilk 5 başlayan Maxim’in ilk çeyrekte iki üçlük bulması, özgüveni için çok önemliydi. Ardından Freeman-Chris Jones ikilisi devreye girdi. Özellikle Jones hem sayı hem de asist olarak o kadar öne çıktı ki Afyon’un Eldridge-Crawford-Davis üçlüsüyle bulduğu sayılara rağmen takımını öne taşıdı. 3. Çeyrek sonuna kadar iki takım da atarak oyunda kaldı, ara zaman zaman açılsa da 60-58 ile son periyota girildi.

Bu bölümde de Clavell devleşti. Önce tam sahayı geçip basketfaulle bitirdiği pozisyon, ardından bir dakikaya sığdırdığı iki üçlükle 8 sayısı, farkı çift hanelere de taşıdı. 4. Periyotta adam değişmeli savunmada yakalanan başarı ve İzzet’in de bu savunmada Olaseni ile iyi ikili olması Bursaspor’u çok rahatlattı.

Afyon fark 13 sayıya çıktıktan sonra bir hamle daha yapıp dönmeye çalıştı ama artık zaman kalmamıştı, Bursa çok kritik bir galibiyet alarak, Türkiye Kupası’na katılma umudunu ilk yarının son haftasına da taşıdı.

OGM ORMANSPOR-PINAR KARŞIYAKA 70-86

Pınar Karşıyaka her geçen gün daha iyi bir takım haline dönüşüyor. Rotasyonu sürekli genişleyen İzmir ekibinde Türk oyuncuların da işin içine daha fazla giriyor oluşu ilerisi için de umut verici. Bu maçta yine Metecan Birsen, oyunun her yönüne etki eden bir performans sergiledi.

Ormanspor’da Kikanovic yine belli bir skora ulaştı belki ama onun dışındaki silahların devreye sokulmaması, ev sahibinin sadece dışarıdan atabildiği kısa sürelerde maça tutunması, kontrolün hep ev sahibinde kalmasının nedeniydi.

Pınar Karşıyaka adına bu maçın önemli notlarından bir tanesi de Tony Crocker’ın sahalara dönmesiydi. Hazırlık sürecinde yaşadığı sakatlık nedeniyle yeni takımının formasını ilk kez resmi bir mücadelede sırtına geçiren skorer oyuncu, 8 sayı üreterek, form tuttuğunda neler yapabileceğinin sinyallerini verdi. Crocker’ın gelişiyle bir yabancı fazlası olan Pınar Karşıyaka’da bu maçın kadrosunda Triche yer almadı.

Pınar Karşıyaka ilk yarıda şu ana kadar 14 maçın 12 tanesini kazanarak büyük bir başarı yakaladı. Bu hafta lig lideri Anadolu Efes’i sahasında konuk edecek ve devrenin liderlik maçına çıkacak. İzmir’deki mücadele gerçekten nefes kesecek, lideri belirleyecek.

ANADOLU EFES-DARÜŞŞAFAKA TEKFEN 89-83

Anadolu Efes’in yine müthiş başladığı bir maçtı. Efes’in en büyük artısı, basketbol aklı çok yukarıda olan isimlerin sayısının fazla olması. Bu maça da Micic, Buğrahan, Simon üçlüsüyle girdi lacivert-beyazlı ekip, Pleiss en doğru yerde ve zamanda topla buluşturulunca daha ilk çeyrekte 13 sayı attı. Onun yüzdeli oyunuyla ara da açıldı.

İlk çeyrekte Lamb, Daçka’yı oyunda tutmaya çalıştı ama savunmadaki aksaklıklar Efes’e arayı açma fırsatı tanıdı. 32-17 biten ilk periyotta Micic tam 7 asist yaptı.

2. periyotta Beaubois devreye girdi, Tolga da skora katkıda bulununca 38-17 ile fark 21’e yükseldi. Daçka’nın 7-0’lık serisiyle geri dönüş çabasına Ergin Ataman hemen müdahale etti, ana rotasyonu tekrar sahaya sürdü ve devre 53-30 tamamlandı.

İlk yarıda Daçka adına hiç oynamayan Erkan hem savunma hem de hücumdaki hamlesiyle takımını uyandırdı. Efes’in rehaveti de savunmalarına yansıyınca ara kapanmaya başladı. Ancak Efes çabuk toparlandı, Sertaç ile son periyota da 71-54 girmeyi başardı.

Ergin Ataman bir kez daha benche yöneldi, bu kez Ömer Can, Mustafa gibi gençleri oyuna aldı. Ancak Daçka’nın baskısına karşı bu ikili peş peşe 3 top kaybedip, onlar da hemen potalarından sayı geçince fark 10 sayıya kadar indi, Efes yeniden ana rotasyonuna döndü. Onlar da aynı hatalara devam etti.

İlk yarıda 4 top kaybeden Efes’te bu sayı 17’ye yükseldi ama Simon 82-76 ile fark 6’ya inmişken krize el koydu, kritik üçlüğüyle krizi bitirdi. Böylelikle Efes, art arda 11. kez galip geldi, 2019’u mutlu bitirdi.

AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE-FENERBAHÇE BEKO 68-92

Fenerbahçe Beko’da kriz dönemi bir türlü sonlanmasa da, yeni transfer Malcolm Thomas'ın da forma giydiği maçta Arel Üniversitesi Büyükçekmece deplasmanında ikinci yarıdaki 60-28’lik skorla elde edilen farklı galibiyet moral oldu.

Malcolm Thomas'ın ilk 5'te yer aldığı Fenerbahçe Beko'da, Euroleague'de art arda alınan yenilgilerin etkisi maç başında hissedildi. Hücumda bir türlü ritmini bulamayan sarı-lacivertli ekibe karşı Büyükçekmece aldığı tüm ribauntlarda rakip sahaya çok hızlı geçti, skor bulmayı başardı.

Özellikle son maçlarda ortalarda pek gözükmeyen Eldridge, bu kez takımına önemli bir liderlik yaptı, Upshaw ve Andrews da katkıda bulununca ilk periyodu 21-12 önde bitiren Büyükçekmece farkı 14 sayıya kadar çıkardı. Fenerbahçe benchten gelen isimlerinden özellikle Westermann ve Melih'ten katkı alsa da devre ev sahibinin 40-32'lik üstünlüğüyle tamamlandı.

2. yarıda ise bambaşka bir Fenerbahçe Beko vardı. Zaman zaman 5, oyunun büyük bölümünde ise 4 kısayla sahada kalan ve savunmada baskı ile rakibini hataya zorlayan sarı-lacivertli ekip, Ali, Melih ve Westermann ile üçlükleri de sokmaya başlayınca arayı hızla kapadı. Bu kez telaş yapan ve hücumlardan boş dönmeye başlayan ev sahibi oldu. Hayes'in de kadroda olmaması nedeniyle bir skorerinden eksik oynayan Büyükçekmece, kriz anlarında sorumluluk alacak ismi bir türlü bulamadı.

Fenerbahçe'de ise Sloukas'ın asistleriyle hücuma yaptığı katkı, Westermann-Melih ikilisiyle yüzdeli şekilde sayıya dönüştürülünce son çeyreğe 6 farklı önde giren konuk takım oldu.

Üzerindeki baskıyı attıktan sonra müthiş şut ritmini sürdüren ve savunmada kaptığı topları da hızlı hücum sayılarıyla bitiren Fenerbahçe Beko, son bölümde yeni transferi Thomas'ı da kullanarak boyalı alandan da skor üretti, ilk yarısında büyük kriz yaşadığı maçı 24 sayı farkla kazanmayı bildi.

BASKETBOL PANORAMA

HAFTANIN TAKIMI: BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA

Antrenör değişikliği yaşandı, Jordan Theodore takımdan ayrıldı, Birkan, Burak Can ve McAdoo sakatlıkları nedeniyle oynamadı… Ancak siyah-beyazlı ekip, formda rakibi Türk Telekom karşısında kötü başladığı maçta çabuk toparlanıp, kritik bir galibiyet aldı.

HAFTANIN KOÇU: BURAK BIYIKTAY - BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA

Beşiktaş’ın başına geçer geçmez bir şeyleri değiştirmeyi başardı. Daha önceki dönemde hiç kullanılmayan Oğuz’a verdiği rol ile fark yaratması, takımı geriye düştüğünde de sakin kalarak yaptığı savunma hamleleri ile kontrolü alması haftanın öne çıkanlarıydı.

6. OYUNCU: MELİH MAHMUTOĞLU - FENERBAHÇE BEKO

Sarı-lacivertli ekip, Büyükçekmece karşısında çok zorlandığı ve 14 farklı geriye düştüğü ilk yarıdan sonra ayağa kaptanıyla kalktı. Yıldız basketbolcu üç sayı çizgisinin gerisindeki krizi bitirirken, 23 sayı, 4 ribaunt, 2 asistle, 24 farklı galibiyette önemli rol oynadı.

SAVUNMACI: OĞUZ SAVAŞ - BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA

Belki çabuk bir uzun değil, uzun süredir oynamayışının da olumsuz etkileri vardı ama basketbol aklı gerçekten üst düzeyde. Doğru yerlerde durarak boyalı alanı kapattı, Telekom’da Fall’u durdurmayı başardı. Ayrıca maçı da 10 sayı, 4 ribaunt, 4 asist, 1 blokla tamamladı.

GENÇ OYUNCU: FURKAN HALTALI - TEKSÜT BANDIRMA

Yine aldığı sürenin tam anlamıyla hakkını verdi. TOFAŞ gibi uzun rotasyonunda çok önemli isimlere sahip bir rakip karşısında 15 dakika sahada kaldığı maçı 8 sayı, 2 ribaunt ile bitirdi, kritik galibiyette önemli katkıda bulundu,

HAFTANIN EN DEĞERLİ OYUNCUSU: ROBERT GOLDEN - BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Gaziantep karşısında son maçlardaki nefis basketbolunu devam ettirdi. Takımını 34 sayı, 6 ribaunt, 8 asist ve 1 top çalmalık performansıyla sırtladı, zorlu deplasmanda uzatmada da olsa gelen galibiyetin mimarlarından biriydi.

EN İYİ BEŞ

CHRIS JONES - FRUTTI EXTRA BURSASPOR

Frutti Extra Bursaspor için yeni bir çıkış sayılabilecek karşılaşmanın yıldızıydı. 19 sayı ile skoru sırtlarken, 13 asist yaparak, takımın diğer skorerlerini de devreye sokmayı başardı. 5 ribaunt ile işin mücadele kısmında da geri kalmadı.

BUĞRAHAN TUNCER - ANADOLU EFES

Görev aldığı maçlarda formanın hakkını vermeye de devam ediyor. Darüşşafaka maçında da ilk beş başladı ve ilk yarıda oluşan farkın mimarlarındandı. 18 sayısını, tek saha içi şut kaçırarak üretirken 7 asist yaptı, organizasyona önemli katkısı vardı.

SHAQ MCKISSIC - BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA

Jordan Theodore gittikten sonra takımın liderliğini almış gibiydi. 40 dakikayı müthiş bir enerji ile oynadı, 19 sayı, 8 ribaunt, 5 asist, 1 top çalmalık istatistikleriyle maçı kazandırdı. Savunmadaki gayreti de takımını ayakta tutan detaylardandı.

METECAN BİRSEN - PINAR KARŞIYAKA

15 sayı, 6 ribaunt, 1 asist, 3 top çalmalık istatistiğiyle takımının Ormanspor karşısında da kazanmasını sağlayan isimlerin başında geldi. Ufuk Sarıca’nın ona olan güveni yine en fazla sahada kalan isimlerden birisi oluşuyla ispatlandı, Metecan da görevini eksiksiz yaptı.

TIBOR PLEISS - ANADOLU EFES

Darüşşafaka Tekfen karşısında bir uzunun yapabileceği her şeyi sahaya yansıttı. İkili oyunlar, sırtı dönük hücum, orta mesafe ve üç sayılık atışlar… Hepsinden skor üretirken yalnızca 1 şut kaçırdı, 22 sayı, 7 ribaunt, 2 top çalma ile maçı tamamladı.

LİGİN KRALLARI

Sayı kralı: Robert Wilson Golden III (Bahçeşehir Koleji) 14 maç 293 sayı

Asist Kralı: Robert Wilson Golden III (Bahçeşehir Koleji) 14 maç 99 asist

Blok Kralı: Johnathan Hamilton (Darüşşafaka Tekfen) 13 maç 23 blok

Ribaund Kralı: Talib Zanna (Meksa Yatırım Afyon Belediyespor) 14 maç 137 ribaunt

Top Çalma Kralı: Jordon Benjamin Crawford (Meksa Yatırım Afyon Belediyespor) 14 maç 31 top çalma

Top Kaybı Kralı: Robert Wilson Golden III (Bahçeşehir Koleji) 14 maç 49 top kaybı

Süre Kralı: Dwight Hardy (Bahçeşehir Koleji) 14 maç 30359 sür

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya