SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Aydın Örs: 4+3 Yabancı Kararı Acele Alınmış Bir Karar

Aydın Örs, 4+3 şeklinde alınan yabancı oyuncu kuralını ve Türk basketbolunu değerlendirdi.

Aydın Örs: 4+3 Yabancı Kararı Acele Alınmış Bir Karar

Türk basketbolunun efsane ismi Aydın Örs, Asist Analiz ekranlarında yayınlanan 4 Çeyrek’in yeni bölümünde Ümit Avcı’nın sorularını yanıtladı.

  • Play-off maçlarında Türk basketbolcular, 4+3 yabancı kuralını protesto etti. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Bu kararın aceleyle alındığını düşünüyorum. Bu kararın genel içeriğini doğru bulmuyorum. Önce 4+1 kuralı getirilmek isteniyordu. Ben de hayret ettim 4+3 kuralına. Amacının ne olduğunu anlayamadım. Belki de bazı kulüplerin ağırlığıyla bu kural alındı. Ben bu kararı haklı bulmuyorum.”

  • Sizin bu karar alınırken belirttiğiniz görüşünüz oldu mu?

“Benim düşüncemi zaten biliyorlardı. Yıllar öncesinden 4+1 ya da 3+2 kuralını düşünüyorduk. Kulüpler kendi menfaatleri açısından karar bekliyor. Buna hak da vermek gerekir belki, ben pek vermiyorum ama. Ama burada belirleyici olan kurum federasyon. Federasyonun 4+1 kararında ısrar etmesi gerektiğinde yarar görüyorum.”

  • 7 yabancı olunca genç oyuncular kadroya girebilecek mi?

“Sıkıntı bu. Benim endişem bu. Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes gibi takımlarda 10-12 yabancı var. Onlar 7 yabancıyla oynamak isteyebilir. Ama Süper Lig’de bütçesi daha mütevazi takımlar var. Daha düşük bütçeli yabancı oyuncuları getirip oturtacaklar o zaman. Fenerbahçe’ye, Anadolu Efes’e göre değil de Türk basketboluna göre kararlar alınmalı.”

  • 5 yabancı kuralı geldiğinde Türk oyuncuların bu fırsatı iyi değerlendirdiğini düşünüyor musunuz?

“Tek taraflı bakmamak lazım. Oyuncular, kulüpler, antrenörler var. Oyuncular da tutkulu olmalı. Yeni yetişen genç oyuncular, kendi fırsatlarını yaratmalı. Yabancılarla rekabete girmeli, kendilerini geliştirmeliler. Türk oyuncuları herkesle rekabet edebilir o zaman. Türk oyuncular çok yetenekli, çok cesur.”

  • Fenerbahçe Beko, final-four bileti aldı. Ergin Ataman da Panathinaikos’u final-four’a taşıdı Cenk Yıldırım’la birlikte. Nasıl bir final-four bekliyorsunuz?

“Bu takımlar final-four’a alışkın takımlar. Çok güçlü takımlar var. Çok küçük detaylarla maçlar kazanılacak veya kaybedilecek. Umarım güzel basketbol oynanır. Fenerbahçe bizim favorimiz tabii ki. Ergin Ataman’ın da bu anlamda başarılı olmasını isteriz.”

  • Sarunas Jasikevicius’un formunun zirvesine yeniden çıkmasına şaşırıyor musunuz?

“Şaşırmıyorum. Oyunculuğu zaten tartışılmazdı. 2011’de de Fenerbahçe’de koordinatörlük yaparken bize transfer olduğunda çok donanımlı olduğunu görmüştüm. Hak ettiğini düşünüyorum. Çok başarılı olduğunu düşünüyorum.”

  • Ergin Ataman’ı da zor bir final-four ortamı bekliyor. Ona bir tavsiyeniz olacak mı?

“Ergin benim kardeşim gibi. Çok büyük işler yaptı. Türk takım sporlarında kimsenin ulaşamadığı başarılara ulaştı. Türk antrenörler için rol model oldu. Onunla gurur duyuyorum. Ergin’e tavsiye verilmez, o kendi doğrularıyla takımını motive eder kendi doğrularıyla.”

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya