SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Çağla Nur Uzundurukan’ın yeni hedefi Olimpiyat Oyunları!

BASKETBOL | 21.03.2021 17:09

Çağla Nur Uzundurukan, Kadınlar Basketbol Süper Ligi ve FIBA Avrupa Kupaları’nda yer alan ilk işitme engelli sporcu olarak dikkat çekti.

Çağla Nur Uzundurukan’ın yeni hedefi Olimpiyat Oyunları!

İzmit Belediyespor ile hem Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde, hem de FIBA Avrupa Kupaları’nda forma giymeyi başaran ilk işitme engelli basketbolcu olan Çağla Nur Uzundurukan, azmi ve kariyeri ile örnek oldu.

Çağla Nur Uzundurukan, Avrupa’daki bu başarısını ise İzmit Belediyespor’un Macaristan ekibi DVTK Miskolc’u 85-68 yenerek EuroLeague Women gruplarına kaldığı mücadele elde etmişti.

Öte yandan Hem Türkiye’de, hem de Avrupa'da bu başarıları kazanan ilk sporcu olan 20 yaşındaki basketbolcu, kariyerine ve hedeflerine ilişkin ise Asist Analiz’in sorularını cevapladı.

Çağla Nur Uzundurukan kimdir ve basketbola nasıl başlamıştır?

- 2000 doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümünde okuyor, Basketbol oynuyor, DG Akademik Kurucusu Davut GÜNGÖR ile birlikte benim gibi olan arkadaşlarımın hayallerine ulaşması için sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Basketbola ise İstanbul Üniversitesi'nde başladım. Dostlukspor’da altyapıda birçok başarı kazandım. Bunların yanı sıra henüz Yıldız Takım yaşındayken (16 yaş) A Takım Antrenörü Davut GÜNGÖR beni A takım kadrosuna aldı ve A takımında basketbol oynadım. Ardından DG Akademik'te Davut GÜNGÖR ile birlikte bireysel antrenmanlar yaparak kendimi geliştirdim ve İzmit Belediye Spor A Takımı'na transfer oldum. 

Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde ve EuroLeague Women tarihinde başardığınız ilkler nelerdir?

- Hem Ülkemizde hem Avrupa Kupaları'nda oynayan ilk engelli sporcu oldum. Bu benim için çok önemli bir gurur tabii. Hayallerime ulaşıyor olmak, uzun süredir harcadığım emeklerin karşılığını almak önemli bir başarının getirdiği müthiş mutluluktu. Fakat asıl başarıya giden yolda zihinlerde oluşan engelleri yıkmak ve benim gibi olan arkadaşlarıma umut olmak beni en çok mutlu eden şeylerden biriydi. Kadın Belediye Başkanı olan Fatma Kaplan Hürriyet'in olduğu bir kulüpte oynamak ise ayrı bir mutluluk oldu benim için.

Engelli sporculara tavsiyelerde bulunmak ister misiniz?

- Biz engelli bireylerin yaşamında karşılaştığı zorluklar kadar çalışmalarımız sonrasında ulaştığımız başarılarda fırsat eşitliğinin önemini spor adamlarına anlatmak, bizlerin de herkes gibi o takımlarda oynayabileceğimizi göstermek çok zor elbette. Bu nedenle benim ve benim gibi arkadaşlarımın azimle çalışmaya, bizden sonra gelecek bizim gibi olan kardeşlerimize örnek olmaya adanmamız gerekiyor. Özellikle insanların bizlerle ilgili kafalarında yarattıkları zincirleri kırmak için azimli bir şekilde çalışmaya devam edelim.

Şu ana kadar başardığınız ilkler dışında yer almak istediğiniz ve hedeflediğiniz başka organizasyonlar var mı?

- 16-23 Ekim 2021 tarihleri arasında İtalya Pescara’da gerçekleşecek olan 12. İşitme Engelliler Basketbol Avrupa Şampiyonası ve Brezilya’da düzenlenecek olan 2022 Olimpiyat Oyunları’nda yer almak istiyorum. Turnuvalarda olmayı çok arzu ediyorum. Bu heyecan ve isteğimin en önemli sebebi ülkemizi geçmişte olduğu gibi başarı ile temsil etmek ve Biz Engelli sporcuların neleri başardıklarını insanlara göstermek olacak.

ASİST ANALİZ ÖZEL HABER

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya