SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Ergin Ataman'dan çok özel açıklamalar! Cedi Osman-Buğrahan cevabı...

Türkiye A Milli Basketbol Takımı ve Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, yeni sezon öncesi Asist Analiz'in özel konuğu oldu.

Ergin Ataman'dan çok özel açıklamalar! Cedi Osman-Buğrahan cevabı...

Türkiye A Milli Basketbol Takımı ve Anadolu Efes Başantrenörü Halil Ergin Ataman, şampiyonluklarla geçen sezonların ardından; Asist Analiz'in 4Çeyrek programında özel konuk oldu. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda Fenerbahçe Beko karşısında kazanılan zaferi, yeni kurulan kadroyu ve yeni sezondaki oyun düzenini, Larkin'in yokluğunda Buğrahan'ın sürelerini, Milli Takım'ın EuroBasket performansını ve Buğrahan-Cedi Osman arasında yaşananları ve çok daha fazlasını Ümit Avcı ve Ergin Ataman konuştu...

“GEÇEN SEZON DA FENERBAHÇE BEKO’YU YENEREK BAŞLAMIŞTIK”

-Sezona yine kupayla başladınız. Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanarak başlamanın etkisi takıma nasıl olacak? Dar bir rotasyonla oynadınız ve Fenerbahçe Beko’yu yendiniz.

"İki senedir Cumhurbaşkanlığı Kupası oynanmıyordu. 2 sene önce yine Fenerbahçe yenerek kazanmıştık. Sezona önemli bir kupayı kaybederek değil de kazanarak başlamak iyi bir şey. İki takım da hazır değildi. Itoudis yeni geldi, ben takıma yeni dahil oldum. Planımızı geniş rotasyon üzerinden yapmamıştık. En hazır olan yabancı oyuncularımızı kadroya dahil ettik." 

“FENERBAHÇE BEKO EKSİKTİ DİYE ALGI OLUŞTU…”

Basında Fenerbahçe Beko maçıyla ilgili yanlış bir algı oluştuğuna değinen Ergin Ataman şunları söyledi:

“Basında şöyle bir algı oluştu. “Fenerbahçe Beko çok eksikti” diye. Ben pek bir eksik göremedim. 5 yabancı artı Wilbekin ve 3 de Türk Milli Takım oyuncusu var; Şehmus, Melih Metecan… Onların eksik gördüğümüz yanlarına göre bir kadro çıkardık. Müzemize çok önemli, çok anlamlı bir kupa getirdik. Benim de 8. Cumhurbaşkanlığı kupam oldu.”

“EUROLEAGUE’E HAZIRIZ”

-Geçen yıllarda kadro istikrarını korumuştunuz. Bu sezon önemli, ses getirecek isimler transfer ettiniz. Yeni sisteminizde neler olacak, rakiplerin ezberindeki Anadolu Efes değişiyor mu? Zizic gibi, Clyburn gibi oyuncular sisteme neler getirecek?

"Değişiyor. Transfer döneminde buna yönelik bir kadro kimyasını tercih ettik. Geçtiğimiz yıl şampiyon olduk ama normal EuroLeague sezonunda bazı dönemlerde çok zorlandık. Eksiklerimizi tespit edip buna göre bir transfer çalışması yaptık. Bazı pozisyonlarda bütçe yoğunluğunu azaltıp bazı pozisyonlarda da arttırdık. Geçen yılki bütçenin benzeri bir bütçeyle daha çeşitli bir kadro oluşturduğumuzu düşünüyorum. Şu anda Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın ilk yarısını çok iyi oynadık. İkinci yarıda değişik savunmalara karşı bocaladık. Maçın içerisinde takımı her türlü taktiksel hamleye hazır hale getirmemiz gerekiyor. Takımın fizik, kondisyon ve teknik anlamda EuroLeague hazır olduğunu söyleyebiliriz."

“M’BAYE’NİN KATKI VERECEĞİNİ BİLİYORDUM”

-Yeni transferleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

Hepsinden verim aldık Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda… Zizic’ten iyi verim aldık. Oyun planımızı Zizic üzerinden yapmıştık. M’Baye’den bu performansı bekliyordum. Oyuncularımın önceki sezonlarda aynı takımlara karşı oynadığı performansa bakarım. Geçen sezon M’Baye, Karşıyaka-Fenerbahçe Beko maçında takımın en skorer oyuncusuydu. M’Baye’nin ligde skor anlamında büyük katkı vereceğini düşünüyorum. Ancak EuroLeague’de vereceği katkı çok önemli. Çünkü uzun bir aradan sonra ilk kez EuroLeague gibi bir arenada boy gösterecek. Fenerbahçe Beko maçında Polonara’dan daha hazır gördüğümüz için tercih ettik M’Baye’yi.

“EUROLEAGUE NORMAL SEZONU NBA GİBİ DEĞİL. SERT BAŞLIYOR”

-Üst üste iki kez EuroLeague şampiyon olan Anadolu Efes hakkında herkes “Üçüncü kez şampiyon olur mu?” diyor. Rakiplerin gözünde de iki kez üst üste şampiyon olan bir Anadolu Efes’i yenmek var. EuroLeague’de nasıl bir sezon bekliyorsunuz?

"O kadar uzun bir maraton ki EuroLeague… İlk etapta 34 normal sezon maçı oynuyorsun. Bu maçlar da NBA maçları gibi değil. Daha ilk maçtan sert ve tempolu başlıyor. Uç hedef tabii ki şampiyon olmak. Ama bugünden orayı düşünmek hata olur. Biz tek tek maçları kazanmaya odaklanmalıyız. Geçen yıl EuroLeague’e iyi başlamamıştık. Bu sezona iyi başlamak istiyoruz. Taraftarın da daha motive olacağını düşünüyorum. İlk maçtan itibaren dolu bir salonda oynamak istiyoruz. EuroLeague’de tüm takımlar kadrolarını kuvvetlendirdiler. Geçen sene normal sezonu 6. sırada tamamladık ancak bu sene ilk 4 içerisinde bitirmek istiyoruz."

“BUĞRAHAN SÜRELERİ POZİTİF KULLANMALI”

-Yerli oyuncu katkısına da mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Buğrahan Tuncer ve diğer oyuncuları biraz daha aktif görebilir miyiz?

"Bu antrenman ve maçlarda göstereceği performansa bağlı. Fransa maçında Larkin yoktu, Buğrahan takımın tek guard’ı kaldı. Ancak bu tip büyük takımlarda oynamak farklıdır. Buğrahan’ın oynamış olduğu bölgede Micic ve Larkin gibi EuroLeague’in en önemli iki oyuncusu var. İki numaraya gelindiğinde Beaubois ve Bryant var. Üç numarada Clyburn var. Çok ciddi bir rekabet mevcut. Buğrahan kendisine verilen süreleri pozitif anlamda kullanırsa, neden süre vermeyelim? Geçen sezon Sertaç Şanlı bir şans buldu. Pleiss ve Dunston’ın sakatlık dönemlerinde… Kendisine gelen şansı çok iyi kullandı ve yakaladığı istikrarla yaşadığımız şampiyonlukta Sertaç Şanlı takımın 1 numaralı pivotu oldu. Tek bir maçta oynamak benim için kıstas değil. Gönül ister ki Buğrahan tüm maçlarını Fransa maçındaki gibi oynasın. Çok açık söylemem gerekirse; Larkin’in sakat olduğu dönemde oynadığımız üst düzey maçlarda Buğrahan’da bunu göremedim. Bunu kendisine de söyledim."

“HATALAR, OLMAYACAK ŞANSSIZLIKLAR”

-Son dakikaya kadar bize acı veren bir şampiyona geçirdik diyebiliriz. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz Avrupa Şampiyonası’nı?

"Çoğu insan madalya alacağımıza inanmamıştı. Yaklaştık, çok yaklaştık. Yaptığımız bazı hatalar, olmayacak şanssızlıklar… Belçika, İspanya ve Fransa maçında takımın çok iyi mücadele ettiğini düşünüyorum. İspanya maçını yine son topu kullanamadık ve grup birinciliğini kaybettik. Fransa maçında Larkin’in sakatlığından bahsetmedik ama İspanya’dan Lorenzo Brown’ı çıkarırsan, İspanya buralara gelebilir miydi? EuroLeague performansına baktığım bir Larkin; uzun rotasyonunda milli takıma teşrif etmeyen Ömer Faruk Yurtseven’in de olacağı bir kadro hayalim vardı. Ancak bunu gerçekleştiremedik. Fransa maçında müthiş bir mücadele gösterdi çocuklar. Favorilerin elendiği bir turnuvada ucu açık bir sonuca gidebilirdik."

“CEDİ OSMAN’IN BİR SUÇU YOK”

-Cedi Osman ve Buğrahan Tuncer arasında bir liderlik yarışı oldu mu? Fransa maçından sonraki ailelerinin dahil olduğu gerginliği de sormak istiyorum.

"Liderlik sorunu olduğunu düşünmüyorum. Her ikisi de farklı pozisyonda oynayan oyuncular… Her ikisinin de yürekten, büyük bir mücadele sergilediklerini düşünüyorum. Bu çocuklar NBA’de oynuyor ancak her maçta 30-35 dakika alan oyuncular değiller. Daha çok rol oyuncuları, kendilerine görev verildiği zaman bunu çok iyi yerine getiriyorlar. Larkin’in sakatlığından dolayı olmadığı dönemde onların lider olmalarına ihtiyacı vardı milli takımın… Özveriyle mücadele ettiler. Turnuva sonunda hep Cedi Osman konuşuldu. Evet, Cedi iki faul atışı kaçırdı ancak bunlar olabilen şeyler… Cedi kaçırdıktan iki gün sonra İtalya Milli Takımı’nın en iyi oyuncusu Simone Fontecchio, aynı pozisyonda aynı skorda iki faulden birini atsa, belki İtalya şampiyon olacaktı. Onlar da aynı şekilde Fransa’ya kaybettiler. Bunlar sporda olabilen şeyler… Maçın son 10 saniyesinde topu çıkarırken de Cedi’nin pası iyi veremediği konuşuldu. Ancak ortada bir suçlu varsa o benim. Demek ki iyi bir kenar oyunu organize etmemişiz. Top kenardan son 10 saniye kala çıkarken bir hata varsa, bunu oyuncuya bağlamamak lazım. Fransa’yı teknik olarak çok zor duruma düşürdüğümüzü düşünüyorum. Her şeyi yaptık. Son hamlede basiretimiz bağlandı. Cedi Osman’ın hiçbir suçu yok."

“MAGAZİN MUHABİRLERİNİ YOLLAYIN”

Maçtan sonra Cedi Osman ve Buğrahan Tuncer arasında yaşanan olaylarla ilgili medyada konuşulanlara değinen Ergin Ataman:

Maçtan sonraki olaylarda Türkiye’de spordan çok magazin konuşulduğu için atılan bir tweet’in yaygara koparmasına neden oldu. Ailelerin de kendilerine göre duyguları var. Milli takımdaki oyuncuların hepsinin çok iyi bir arkadaşlık ruhu içerisinde olduğunu düşünüyorum. Gazeteler futbol dışındaki sporlarla pek alakaları olmadığı için hemen magazinsel bir şey olduğunda hemen bunu alıp sanki çok büyük bir olaymış gibi gündeme getirdiler. Türkiye’de basketbol konuşulacağına 1 hafta magazin konuşuldu. Gazete patronlarına bir çağrıda bulunayım. Spor muhabirlerini yollamıyorsunuz, Avrupa Şampiyonası’na… Berlin’de üç kişi vardı. Bari magazin var milli takımda… Bari magazin muhabirlerini yollayın. Hiç olmazsa basında daha çok yer alır. Böyle bir atıfta bulunayım Türkiye’deki algı yönetimi yapan arkadaşlara…

“HEDEFİMİZ DÖRTTE DÖRT”

-Milli takım için Dünya Kupası hedefi devam ediyor, şansımız azalsa da… Sonrasında da Olimpiyat elemesi bizi bekleyecek. Siz ne düşünüyorsunuz?

"Tabii ki şansımız var. Maçlar sonuçlanmadan şansımız yok denemez. Şu bir gerçek ki ilk başlangıçta alınan Yunanistan mağlubiyetleri sıralamada bize zorluk çıkarıyor. Fikstür anlamında da şanssız bir fikstürle karşı karşıyayız. Letonya’da Letonya ile oynadığımız maçta, Porzingis dahil Letonya’nın tüm NBA oyuncularını kullanabileceği tek maçtı… Orada bizi yendiler. Sırbistan’la da Jokic’li Micic’li tüm NBA oyuncularının oynadığı bir maçta oynadık. Geriden gelip son 1 dakikaya berabere girmiştik. Ancak orada da kaybettik. Şimdi önümüzde bir fikstür avantajı var. Fakat kadroda da değişiklik olacak. Yazın oynanan maçlarla şimdi oynanacak maçlar arasında bambaşka takımlarla oynanıyor. Kendi sahamızda oynayacağımız Belçika maçı var. Önce bunu kazanmalıyız. Letonya’da NBA oyuncuları olmayacak. Sırbistan’da da EuroLeague oyuncuları olmazsa, bambaşka takımlarla oynayacağız. Burada en tehlikeli rakip belki Belçika olacak. Her maç önemli, milli takımın hedefi dörtte dört olacak. Türk Milli Takımı’nın yıllardır katılamadığı bir Olimpiyatlar var. Oraya katılmak için mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.

Ergin Ataman’ın tüm zamanlardaki rüya 5’i?

"Naumoski, Alphonso Ford, Hidayet Türkoğlu, Mirsad Türkcan, Stephane Lasme."

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya