SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Haluk Yıldırım, Ufuk Sarıca ayrılığını anlattı!

BASKETBOL | 22.12.2020 10:24

Başantrenör Ufuk Sarıca'nın ayrılığı hakkında konuşan Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım, önemli açıklamalar yaptı.

Haluk Yıldırım, Ufuk Sarıca ayrılığını anlattı!

Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım, milli takımda yaşanan hoca değişikliğinin nedenlerini ve arka planda neler yaşandığını Milliyet’ten Ümit Avcı’ya anlattı.

Yaşanan değişimin ardından Coach Ufuk Sarıca’nın ‘Kadroyu bir kişi seçer, o da antrenördür’ açıklaması var. Siz kadro seçimlerine müdahil oldunuz mu?

-“2017 kasım ayından itibaren FIBA ve Euroleague çekişmesinden dolayı maçlar çakışıyordu. Avrupa’da Euroleague oyuncularını eleme maçlarında kadroya dahil edebilen tek federasyonuz. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’dan yine 2022 Avrupa Şampiyonası grup maçları için istediğimiz oyuncuların hepsini aldık. Daha önce Darüşşafaka Euroleague oynarken oyuncularını yollamıştı, tüm kulüplere bir kez daha teşekkür ediyorum. Ufuk Sarıca ile temel görüş ayrılığımız buradaydı. O oyuncuların bir hafta boyunca milli takımda olmasını istiyordu. Ancak bu süreci anlayışla yürütmek, takımlarımızı anlamak gerekiyordu. Böyle bir durumda, tek taraflı düşünmek ve oyuncuların mutlaka milli takıma gelmesini beklemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.”

‘Sorun büyük’

Yıldırım şöyle devam etti: “Kulüplerin ve hatta federasyonların üstünde olan bu sorunu oyuncular ve kulüpler üzerinden krize dönüştürmemek gerekir. Bu sebeplerle dönem dönem gerginliğimiz de oldu. Kasım ayındaki maçlarda bu krize döndü. Ufuk Sarıca’nın ikna olmamasının milli takıma zarar vereceğini düşündüğümüz için yollarımızı ayırdık. Sonuçta Ufuk Sarıca hem oyuncu hem antrenör olarak milli takıma hizmet etmiş değerli bir isim. Kamuoyunda çeşitli şeyler yazıldı ama temel görüş ayrılığımız bundan kaynaklandı. Hatta ilk konuşmamızda Anadolu Efes ile 2 oyuncu Sırbistan’a gidecek, diğerleri hep bizimle kalacak diye planlamıştık. Ancak o kadar çok sakatlık ve hastalık olunca milli takım kadrosunda ki 5 oyuncu istediler, biz de izin verdik. Bu ortamda maalesef bir gün önce konuştuklarınızla bir gün sonra konuştuklarınız arasında farklılıklar çıkıyor.”

Sakatlıklar korkusu

Tolga konusu peki... Coachun, Efes’ten onu da istediği ama sizin 4 oyuncu için konuşmanız sıkıntı yaratmadı mı?

Burada isimler önemli değil. Aslında FIBA’ya yolladığımız 24 kişilik listede 6 Efesli vardı. Ama kulübün Euroleague maçları olduğu için biz 4 oyuncu üzerinden konuşmuştuk ilk önce, sonra 5 oyuncuya döndü. Coach bugüne kadar kadroya gelen isimlerden tatmin olmamış ya da bazı oyuncularla ilgili istekleri olabilir. Biz de onları kulüplerle konuşup çözmeye çalışıyorduk. Bazen kulüplerin de oyuncular üzerinde tercihleri olabiliyor. Burada kaçırdığımız noktalardan bir tanesi de sporcu sağlığı. Efesli oyuncular 4 günde 3 maç yaptılar. Oyuncular için de kolay değil. Profesyonel sporcular ve herhangi bir sakatlık durumunda ciddi kayıpları olacak.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya