SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Parma Perm, takımı robot koça emanet etti!

BASKETBOL | 11.10.2019 23:28

Parma Perm, takımı robot koça emanet etti!

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor... Tabii bunca gelişme karşısında; spor dünyası da karşı koyamayıp entegre oluyor.

Tenis, amerikan futbolu, futbol, basketbol her spor dalında belli bir takım araçlar, kullanılıyor...

Örneğin futbola gelen VAR sistemi... Kimileri tarafından karşı çıkılan sistem şu sıralar olmasa olmazımız... Yeni yıldan itibaren Premier Lig ve UEFA Avrupa Ligi'nde de kullanılmaya başlayan sistem, bazen ilginç olaylara da imza atmıyor değil...

Geçtiğimiz günlerde; Suudi Arabistan'da Al Nassr ile Al Fateh arasında oynanan bir lig maçı skandalla sonuçlandı. Bir pozisyonda arafta kalan mücadelenin hakemi VAR'a gitmek istedi. Ekranın başına gelen orta hakem bir türlü pozisyonu göremedi.

Sistemin devreye girmemesinin nedeni; şok etkisi yarattı. Bir stat görevlisi, VAR kablosunu fişten çıkarıp kendi cep telefonunu sarj edince skandala imza atıldı.

Bu tip trajikomik olaylar gerçekleşse de tarihi olaylara da imza atılıyor... Rusya VTB Ligi ekiplerinden Parma Perm, şaşkınlık yaratan bir olayla gündeme geldi.

TEKNİK KADRODA GÖREV ALACAK

Rus ekibi, teknik ekibe kattıkları bir isimle tarihte bir ilk gerçekleştirdi. Antrenör ekibini robot koçla güçlendiren Parma Perm, robot koça imza töreni düzenledi.

Rus şirket Promobot tarafından geliştirilen robot koç, başantrenör Kazys Maksvytis’in asistanı olarak sözleşme imzaladı. Robot koçun görevleri de belirlendi... Karşılaşmalardan veri toplamak ve analiz etmek.

EN DOĞRU DİZİLİMLERİ HESAPLAYACAK

Robot koç, oyuncuların istatistiksel göstergelerini yönetip saha içindeki en doğru dizilim kombinasyonlarını hesaplayacak ve başantrenöre veri akışı sağlayacak.

Bu anlaşma, yapay zekanın bir profesyonel spor takımının antrenör ekibine katılması bakımından tarihte bir ilk.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya