SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Brawn, motor gelişimlerinin donmasına kapıyı açtı

FORMULA 1 | 11.11.2019 13:09

Brawn, motor gelişimlerinin donmasına kapıyı açtı

Brawn, biyoyakıtların kullanılmasının donmayı gerekli kılacağına inanıyor. Formula 1 Sportif Direktörü Ross Brawn, gelecekte motor gelişiminin dondurulmasının gerekli olacağına inandığını söyledi. Brawn, bunun biyoyakıtları kullanmanın tek yolu olacağını düşünüyor.

Formula 1, ana devrimin aerodinamikte olacağı bir yıl olan 2021'e ilişkin düzenlemelerini yeni sundu. Ancak, motorlarda önemli bir değişiklik olmayacak.

Gelecekte motorun gelişimini sürdürebilmesi için donma konusuna değinen Brawn, “Farklı birimlerin performansıyla ilgili ve diğeri sporun daha çevre dostu olan yeni vizyonunun bir parçası olacak, biyoyakıtların tanımını eşleştirmek” söylemlerini dile getirdi.

İKNA ZORUNLULUĞU VAR

Ross Brawn, Alman dergisi Auto Motor'a konuyla ilgili  açıklamalarda bulundu.

Üreticileri ikna etmek zorunda olduklarını söyleyen İngiliz direktör, “İki engel var. Biri üreticiler, yalnızca dört motorun hepsinin aynı seviyede olduğuna ikna olmaları. Diğer ise sorun yakıt. Karbon dışı yakıtları teşvik etmek istiyoruz, ancak bunun için motorların yavaş yavaş donması gerekiyor” dedi.

Brawn, "Belki de üreticilerin motorlarını yeni yakıta adapte etmeleri için geliştirmelerine olanak tanıyan bir belirteç sistemi olabilir” ifadelerini kullanırken, halen Formula 1’deki sürekliliğini inceleyen markalardan biri olan Renault, gelişimin donmasının kısmen mi yoksa tamamen mi olacağını bilmenin önemini vurguluyor.

RENAULT TAKIM PATRONU DA HEMFİKİR

Renault takım patronu Cyril Abiteboul, "Biyoyakıtlar, kısmi, aşamalı veya tamamen donma mı? Tüm bu hususları çözmemiz gerekiyor" dedi.

Abiteboul, birkaç ay önce  gelecekteki motorların donma ihtimalinden bahsetmişti. Güç ünitelerinin üretimi ve gelişiminin kolay bir şey olmadığını özellikle düşük bütçe tavanı ile bunu yapmanın zor olduğunu ve sporu daha erişilebilir kılmak için motorların gelişiminin dondurulması gerektiği konusunda uyarmıştı.

Fransız ekip, Formula 1'in gerçekten çok daha fazla maliyetli olunmaması isteniyorsa motorların gelişimini durdurmaktan başka seçeneğin olmayacağını söyledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya