SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Formula 1, 2021 sezonunun Teknik Düzenlemelerini onayladı,

FORMULA 1 | 31.10.2019 23:03

Formula 1, 2021 sezonunun Teknik Düzenlemelerini onayladı,

FIA ve Liberty Media'nın son teklifini 10 takım oybirliğiyle kabul etti. Duyuruya, önümüzdeki dönem yeni nesil araçların nasıl olacağına ilişkin fotoğraflar eşlik etti.

2014'teki düzenleyici değişiklik hibrit motorda ve 2017'deki değişiklik aerodinamikte bir artışa yönelik olmuştu, 2021'de ise takımlar birbirlerini kolay takip edebilecekleri araçlar inşa etme, araçların daha “fütüristik” görünmesini sağlama amacı ve daha heyecan verici yarışlar elde etmeye odaklandı.

 

 

Sporun patronları, Yönetmeliğin son halini Mart 2019’da onaylamayı umuyordu, ancak bir uzlaşmaya varmak mümkün değildi. Müzakereler, sporun yol haritası için 16 Ekim'deki bir toplantı düzenlemiş ve nihai sonuçların 31 Ekim'de açıklanmasına karar verilmişti.

 

Müzakereler beklenenden daha zahmetli ve uzun sürdü, çünkü otomobillerin sadece düzenleyici yönü değil, aynı zamanda kategorinin tüm bölümlerini birbirine bağlayan ticaret sözleşmesi olan yeni Concord Sözleşmesi'ni de kapsıyordu. Masada bütçe sınırı, takımların harcamaları ve yeni bir yönetim yapısı gibi tartışmalı tedbirler alındı.
Bunlar, sürücü maaşları, üst düzey ekip maaşları, pazarlama ağırlama ve diğer büyük harcamalar hariç olmak üzere, ekiplere sezon başına 175 milyon dolar harcama limiti getirildi.

 

Ross Brawn ve ekibi son aylarda, takımlar arasında daha fazla eşitlik oluşturmak için devrim niteliğinde bir önlem paketi üzerinde çalıştı. Çalışmaları teknik kılavuzların etkinliğini doğrulamak için tekrarlayan rüzgar tüneli testlerini de içeriyordu.

 

Şu an gridi oluşturan markaların devamlılığı ve hatta şu anki sürücülerin bile geleceği Formula 1'in gidişatına bağlı, çünkü Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel gibi şampiyonlar yarının araçlarının nasıl olacaklarını görmek için beklemek istediklerini açıkça belirtmişlerdi. Geçtiğimiz sezon Formula 1'den ayrılan Fernando Alonso'da yeni düzenlemenin yarışları iyileştirmesi durumunda geri dönebileceğini söylemişti.

Araçlarda asgari ağırlık, 743'ten 768 kiloya çıkacak 21 inç lastikler zaten daha önce tanıtılmıştı süspansiyonlar, güç ünitesi, bazı standart parçalar ve yeni güvenlik bileşenleri açısından meydana gelen değişiklikler olacak.

Güç ünitesi, günümüzde kullanılan teknolojinin bir devamı olacak, bu da V6 turbo motorunu ve MGU-H ve MGU-K hibrid sistemlerinin yeniden bakımı anlamına geliyor.

Maliyetleri azaltmak için bazı malzemeler kısıtlanacak, yakıt pompası standartlaştırılacak, yapının minimum ağırlığı artırılacak ve elektronik kontrol üniteleri ve turbo şarjların temini ile ilgili münhasırlık sözleşmeleri yasaklanacaktır. Motor tedarikçileri müşteri ekiplerine fabrika ekipleriyle aynı teknolojiyi sağlamakla yükümlü olacaklar.

Yeni Teknik Yönetmelik ayrıca uzun boylu sürücüler içinde düzenleme getirdi. kokpitin iç boyutları daha rahat edebilmeleri için genişletildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya