SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Ali Koç: Fenerbahçe üzerine oyunlar oynanıyor

FUTBOL | 07.08.2020 16:38

Fenerbahçe Üniversitesi'nin tanıtım günlerine katılan sarı-lacivertlilerin 1 numarası Ali Koç, hem TFF'yi hem de ezeli rakibi Galatasaray'ı bombaladı.

Ali Koç: Fenerbahçe üzerine oyunlar oynanıyor

Fenerbahçe Üniversitesi'nin tanıtım günlerine katılan sarı-lacivertlilerin 1 numarası Ali Koç, TFF harcama limitleri, yapılandırma ve transfere dair flaş açıklamalarda bulundu. TFF'nin Fenerbahçe'ye karşı sergilediği tutumdan yana oldukça şikayetçi olan Ali Koç, çarpıcı açıklamalara imza attı...

Türk futbolunun batakta olduğunu savunan sarı-lacivertlilerin 1 numarası, "Bu ortam sürdürülebilir değil. Öncelikle Türk futbolu birkaç kulübün dışında batak durumda. Özellikle büyük kulüpler sıkıntıda. 2018'in ocak ayındaki ilk toplantımda, deniz bitti demiştim... Şimdi herkes bu durumdan bahsediyor. Herkes ne yaparız diye düşünüyor.

"ÇOCUĞA ANLATIYORSUN ANLIYOR AMA BAZILARI..."

Bu kulüpler, bir sezonda nasıl bu hale gelmediyse; sağlıklı yapıya da bir sezonda kavuşamazlar.. Bunu çocuğa anlatınca anlıyor ama bazıları nedense anlamıyor. 92'den aldığımız maaş bütçesini 64'e kadar indirdik. Yeni borç yok. Bankalara olan borcu da indirmişiz. Kulübün ürettiği gelirin %80'ni kasamıza girmese de; kendi imkanlarımızla bu gemiyi bir yere kadar yüzdürdük.

64'ten bir sezonda; 18'e düşmemiz bekleniyor. Bunun mümkün olmadığını; az kafası çalışan herkes görür. Durum buyken böyle bir beklenti içinde olunması bizi hayrete düşürüyor. 1 kuruş borcu olmayan kulüpler var. Atıyorum; kulüp 200 milyonluk transfer geliri sağlıyor ancak hesaplamada 3'te 1'i için yer açılıyor.

"YAPILANDIRMAYI İMZALAYAMADIK'"

Federasyon geçen seneki sistemi uygulayacağım diyor. Pandemi oldu. Öncesinde zaten sıkıntılı dönemdeydik. Yayıncı kuruluş, yeni teklifler yapıyor... Bu teklifler, vermesi gerekenin çok altında. Stat gelirlerinin ne olacağı belli değil... Ancak yine de ben aynı kuralı uygulayacağım demesi insanı hayrete düşürüyor...

Bu sistemin uygulanamayacağını iddia ediyoruz. Yapılandırma yapmış kulüplerin ana parası hesaptan çıkıyor. İki sene sonra kulüpler ödeme yapınca; ortaya eksi limitler çıkacak. Fenerbahçe olarak yapılandırmayı imzalayamadık. İmzalayamadık diyorum; izlamadık demiyorum. İstemediğimiz için değil, yerine getiremediğimiz için imzalayamıyoruz.

"DÖVİZ BORCUMU TL'YE ÇEVİRMEME İMKAN TANINMIYOR"

Harcama limitleri çökecek diyoruz. Ona o zaman bakarız deniyor. Bu sektörde mali sıkıntılar var. 2-3 yıl ana para faiz ödemesiz, 10 yıllık bir süreçte hatta sıcak para da vererek bu iş döner. Bankacılar da biliyor. Ne hikmetse; kurgu doğru yapılamıyor.

Döviz borcumuzu bile TL'ye çevirmemize imkan tanınmıyor. Neden? Fenerbahçe olduğumuz için mi bu imkan tanınmıyor? Ben bankacı olsam; Fenerbahçe'yi pamuklara sarar; korurdum. Aynı gemide değilmişiz gibi garip bir durumla karşı karşıyayız.

"GEÇMİŞTEN GELEN BORÇLARA NEDEN KEFİL OLALIM?"

64'ten 18'e inmek için bırak yeni transferi, elimizdeki mevcut isimleri bile karşılayamıyoruz. Kendi dönemimizde kulübün parasını çarçur edersek kefil olalım. Biz geçmişten gelen adamların borçlarına neden kefil olalım. Borcu oluşturanın sorumluluğu yok ancak tüm sorumluluk mevcut başkan ve yönetimde. Garip bir model bu...

Burada bir oyun oynanıyor. Oyunun parçaları kim, hedefleri kim, ufak ufak ortaya çıkmaya başladı. Bu sadece Fenerbahçe'nin sorunu değil. 6-7 kulüp daha var; bu durumdan onlar da rahatsız. Federasyon açıklama yapmadan önce 3-4 kulübü arayıp görüş alıyor. Olmayacak duaya amin dedirtmek isteniyor...

"64'TEN 18'E İNEMEYİZ! ORTA YOLU BULACAKLAR!"

Fenerbahçe olarak 64'ten 18'e inemeyiz, orta yol bulunmak zorunda... Göreceksiniz; iki sene sonra diğer kulüpler bizden daha çok yaygara çıkaracak...

Ne yapmamız isteniyor; ben anlamış değilim. 92'den 64'e gelmişiz. Belki de 54'e ineceğiz. Sen, benim kimi alıp satacağımı bilemezsin. 26 Temmuz'da biten ligi, 15 Ağustos'ta başlatmak istediler. Araya girip tarih eylüle çektirdik.

"TUTUMUMUZ DEVRE ARASINDAKİ GİBİ OLMAZ SÖYLEYEYİM"

Şunu net bir şekilde söyleyeyim... Bizim tutumumuz devre arasındaki gibi olmayacak. Bunu tekrardan söyleyeyim. Yakaladık bunları hücum edelim gibi bir yaklaşım içerisinde olurlarsa iş başka bir yere gider uyarayım...

Bilsinler ki; içinde bulunduğumuz ruh hali; Türk futboluna fayda sağlamaz. Taraftar kombine çıkın diyor. Kombine çıkamazsın diye talimat geldi. Formalara müthiş bir ilgi var. İşadamları desteklemek istiyor.

"BU SİSTEM HİLEYE HURDAYA GÖTÜRÜR..."

Camia olarak kenetlenmiş bir durumdayız. Bakın; bu sistem hileye hurdaya götürür... 1900 bilmem kaç liralık anlaşmalara gider iş. Geçmişte bunları yapanlar oldu. Biz de yaparız. Ancak bu iş böyle gitmez...

Bu sadece Fenerbahçe'nin problemiymiş gibi gösterilip yalnızlaştırılmak isteniyor. Tepki koyan kulüpleri sakinleştirmek isteniyor... Bir oyun oynanıyor... Bakalım nereye gidecek göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya