SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

'Lig dizayn ediliyor diyenler sus pus oldu!'

FUTBOL | 05.11.2019 19:43

'Lig dizayn ediliyor diyenler sus pus oldu!'

Fenerbahçe, liderlik umutlarıyla gittiği Kayser deplasmanında boynu bükük ayrılmış, teknik direktör Ersun Yanal da sorumluluğu kabul etmişti.

Ancak basın toplantısında; Fenerbahçe’nin kurguyla şampiyon olacağını iddia edenlere de selam göndermeyi ihmal etmeyen Yanal, "Sezon sonunda puan tablosuna baktığımızda herkesi arkamızda göreceğiz" açıklamasıyla adeta hodri meydan demişti.

Karşılaşmadan bir gün sonra sarı-lacivertliler, resmi siteden; açıklama yapıp 'Savcılarımızı ve Türkiye Futbol Federasyonu’nu göreve davet ediyoruz!' şeklinde ser bir açıklama yayınlamıştı.

Bugün de Kulüpler Birliği Vakfı Genel Kurulu vardı ve sarı-lacivertlilerin 1 numarası konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman'ın ardından Kulüpler Birliği Başkanlığı'na Göztepe Başkanı Mehmet Sepil seçildi. Konuşmasına yeni başkanı tebrik ederek başlayan Ali Koç, "Yeni yönetimimiz hayırlı uğurlu olsun. Mehmet başkana, Mecnun başkana ve Hasan başkana bu sorumluluk aldıkları için teşekkür ederiz.

Türk futbolunun içinde bulunduğu durum açısından bakarsak Kulüpler Birliği'ne çok büyük vazifeler, sorumluluklar düşüyor. Ligimizin marka değerini, hep konuştuğumuz şeyleri geliştirmek, daha iyi bir noktaya getirmek adına, tabii ki federasyonla olan ilişkilerin de çok daha sağlıklı bir noktaya gelmesi açısından Kulüpler Birliği’nin mevcut yönetimine çok büyük görevler düşüyor.
 
Bu değerin gerçek sahibi kulüplerdir. Şu an ülkemizde; Avrupa’da olan sistem yok. Nedir o sistem? Kulüplerin sahip olduğu birlik sistemi. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Adım adım sağlıklı modelleri de Türkiye’ye kurgulamalıyız.

Bu çok kısa bir yolculuk değil ama çok uzun da bir yolculuk da değil. Adım adım gerçekleştirerek tohumları atmamız lazım" şeklinde konuştu. Yeni yönetime tekrar hayırlı uğurlu olsun diyen sarı-lacivertlilerin 1 numarası, konuşmak istediğim başka bir konu var dedi:
 
"Pazar akşamı Kayserispor’la bir maç oynadık. Söyleceklerim rakibimizin 3 puanına gölge getirmesin... Ancak bizim açımızdan bayağı yoğun tartışmalar, hakem kararlarıyla ilgili değerlendirmeler, görüşler devam ediyor. Bunlar oldu.

Tekrar ediyorum... Biz sıcağı sıcağına durumu hazmetmeden, duygusallık yüksek bir ortamdayken açıklama yapmıyoruz, kanal kanal gezmiyoruz.

Tartışmalı bir konuda açıklama yapacaksak; tüm yazılanları, çizilenleri, söylenenleri değerlendirip öyle demeç verme tarzını benimsemişiz. Geldiğimizden beri de böyleyiz.

Bazen kendi taraftarlarımız da tenkit edebilir. Ancak doğru yolun bu olduğunu, sorumluluğun bunu gerektirdiğini ve Fenerbahçe’ye de yakışanın bu olduğunu düşünüyorum. O yüzden biz açıklamamızı kanal kanal gzeiü maç gecesi sıcağı sıcağına yapmadık.
 
Dün bir açıklama yaptık. Bunu yaparken de hiçbir kulübü, hiçbir kimseyi hedef almamaya da özen gösterdik.

Bir gün önce Trabzonspor’un Göztepe’yle bir maçı vardı. Hakem kararları, tartışılırken bir kanalın spor müdürü ve bir hakem eskisi yaşananları; sanki ligimiz kurgulanıyor, işler organize ediliyor tarzında açıklamalarda bulunuldu.

Bir adım öteye gidilip Fenerbahçe’yle bağdaştırıldı. Hatta bir adım daha öteye götürüp benimle ilişkilendirildi. Neymiş? Fenerbahçe kollanıyormuş, lig dizayn ediliyormuş vs…

Aslında hedeflerinde hakemler ve Merkez Hakem Kurulu vardı. Amaç onları etkilemekti. Ertesi gün bizim Kayseri ile maçımız var. O sabah öğlene doğru hocamızı aradım.

Ersun Hocaya, ‘Dün yapılan tartışmalar, değerlendirmeler... Bunun altında bir amaç var. Aman çocuklara söyle dikkat etsinler, kart görmemeye özen göstersinler, ben bu karşılaşmanın gidişatından, hakeminden son derece endişeliyim.’ dedim.

Tabii korktuğumuz başımıza geldi. Yani yapmak istedikleri etkiyi gayet iyi yaptılar. Bizim açımızdan ilginç bir müsabaka oldu. Yakaladığın pozisyonları bitirip goller atacaksın tabii.. Hakem kararlarına da kalmayacaksın.

Ancak gol yollarındaki talihsizliğimiz ya da beceriksizliğimiz bu tür bir hakem yönetimini haklı kılamaz. Biz başarılı olduklarını düşünüyoruz.

Bizim açımızdan ne oldu? Verilmeyen 2 hatta 3 penaltımız. Bir tanesi %100... Diğeri %100’e yakın... Öbürü ise tartışılır. Bizim golümüzden önce net %100 faul...

Hiçbir pozisyonda VAR’a gidilmemesi. Biliyorsunuz bu VAR’ın altyapısını kulüpler ödedi. Ciddi yatırımlar yapıldı. Kullanılmayacaksa niye VAR var.

İlk 5 hafta; VAR'a acayip gidildi, son 5 haftadır ise hiç gidilmiyor. Sert bir müsabakaydı. Rakibimizin 86. dakikaya kadar hiç kart görmemesi. Ya da kalecimiz Altay’ın cezalandırılmaması. Belki bu da bir suçluluk psikolojisidir. Ancak neresinden bakarsanız bakın çorba bir maçtı.
 
Lig dizayn ediliyor diyen arkadaşlara ne oldu? Neden iddialarını somut gerçeklerle, gerekçelerle ispatlamadılar? Ertesi gün bu arkadaşlar sus pus oldular. Neden sus pus oldu bu arkadaşlar? Çünkü Fenerbahçe galip gelemedi, lider olamadı, arayı açamadı.

Dolayısıyla ligimiz birden bire çok daha temiz bir hale gelmiş oldu. Açıklamamıza çok dikkat etmenizi rica ediyorum. Biz, herhangi bir kulübü hedef almıyoruz, ama diyoruz ki; artık bu sorumsuzluğun bir son bulması lazım.

İlgili mercilerin 6222’den savcılarımızın, TFF'nin harekete geçmesi gerektiğini söylüyoruz. Başından beri Türk futbolunun temizlenmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu duruşla da buraya geldik ve halen aynı noktadayız.

Ancak insanları kutuplaştıran, nefret tohumları eken ve ayrıştıran bazı medya mensuplarının yaptığına dikkat etmek lazım. İnsanlar sosyal mecralarda birbirlerine giriyor. Yarın öbür gün bu tribünlere, sokaklara yansıyabilir.

Olan bireylere, taraftarlara olacak. Ama bu insanlar yaptıklarıyla kalacak. Futbola ne gibi bir katkıları var, hiçbir zaman sorgulanmayacak... Verdikleri zararla kalacaklar.

Biz Türk adaletine güveniyoruz. Bu insanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kabul edilir ya da edilmez. Ancak biz bunu Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sorumluluğu olarak görüyoruz.

Elimizden geldiği kadar da bu şahısların üstüne gideceğiz. 6222 sinekleri öldürmek için değil, bataklığı kurutmak için kullandığımız zaman Türk futboluna fayda sağlarız.

Biz üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Ligde daha 10 haftayı geride bıraktık. Köprünün altından çok sular akacak. Ancak bu geldiğimiz sürede hepimizin bir silkelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni başkan ve yönetim kuruluna hayırlı uğurlu olsun. Çok teşekkür ederim.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya