SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Son Dakika | Ali Koç suskunluğunu bozdu! Flaş açıklamalar...

FUTBOL | 08.12.2020 14:08

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Samandıra'da yapılan antrenmanın ardından gündeme dair flaş açıklamalarda bulundu.

Son Dakika | Ali Koç suskunluğunu bozdu! Flaş açıklamalar...

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sessizliğini bozdu. Sarı-lacivertlilerin bugünkü idmanının ardından açıklamalarda bulunan Koç, gündemi değerlendirdi. İşte Koç'un açıklamalarından satır başları:

"Güzel bir yaz dönemi geçirdik. Tüm yöneticilere teşekkür ediyorum. Kamuoyu da bu yönde düşünüyor. Önemli olan sahadaki performans ona da geleceğiz. Mümkün olduğunca tartışmaların dışında kalmaya çalışıyoruz. Hakemlik sorununu aşamamayı kısırlık çelişkisi olarak görüyorum. Biz bu işlere girmek istemiyoruz ama maalesef bu sene bu olaylar erken başladı. Rakiplerin lehine verilen hatalar; kasıtlı olan bazı gelişmeler bizi endişelendiriyor. Belki sesimizi çıkartmıyoruz ama milyonlarca taraftarın sesini dinlerseniz ciddi bir sıkıntı var."

"Geçen sene 20. haftada şampiyonluğun en büyük adayıydık bahis sitelerine göre. Ondan sonraki 7 maçımızdan 21 puanın sadece 3'ünü alabildik. Ondan sonra yaşananları biliyorsunuz. Belli takımlara yakın olan medya kuruluşları, 'Önce Fenerbahçe'yi sonra başkalarını doğradılar' dediler. Halbuki önce biz doğrandığımız zaman bunlar gündeme getirilirse çok daha isabetli olurdu. Bu seneye dönersek; kazanıyoruz. Kazandığımız maçlar da dahil olmak üzere bizi rahatsız eden bir standartsızlık var, lehte ve alehte. VAR kararlarında müthiş bir standartsızlık var. Sadece Fenerbahçe'ye özel bir durum değil. Antalyaspor, Sivasspor da ciddi serzeniş içindeler. Bu konularla ilgili biraz görüş belirtmekte fayda var."

"Türkiye'de bir hakem krizi var. Bu bu sezona veya MHK'ye has bir mevzu değil. Türkiye'de şu olgu yerleşmiş vaziyette: Türkiye'de şampiyonluklar saha içinde kazanılmıyor olgusu. Ben inanmak istemiyorum buna ama inanmak zorunda kalıyorum. Bunu her paydaş olarak değiştirmeliyiz. Devrim derecesinde. Federasyonlar değişiyor, MHK değişiyor ama değişmeyen tek şey kriz. Türk futbolunun, özellikle odağında Fenerbahçe'nin ön planda olduğu hakem krizlerinden kaosa sürüklendiğini görüyoruz. Zor bir meslek evet ama bu kadar kötü yönetmek daha zor. Bu kadar düşük performans, bu kadar hata meslekten de daha zor."

"Bunun üzerine VAR diye bir teknoloji geldi. Çizgi teknolojisi diye de bir teknoloji var. Yüzde 100 kararlar veriliyor. VAR'dan, çizgi teknolojisi gibi bir minimalize edilmiş hata istenir. Bu teknolojiyi de kullanan insanlar. Mesela geçen sene Kayserispor maçında 3 penaltımızın verilmediğinde 3'ü de VAR'a gidilmedi. O maçtaki VAR hakemi Tugay Kaan, geçen haftaki Beşiktaş maçımızı yöneten hakem. Ana hakem kimdi? Arda Kardeşler. O kim? O da bizim son maçımızda VAR odasında olan arkadaşımız. İnşallah bunlar tesadüftür ama bize sistematik geliyor. İnsanlar, hakem hatasıyla kastı ayırt edebilecek durumdalar. Ben maçlardaki tek tek pozisyonlara girmek istemiyorum ama bilmek de istiyorum. Açıklasınlar, desinler ki, 'Sizin futbolcunuz hakeme hakaret etti, şu nedenle sarı kart gördü' hakaret etse zaten kırmızı kart görürdü. Hakem notunu açıklasınlar. Bu hakem 1 hafta mı maç almayacak? Ne olacak? Büyük resme bakalım, biz de yeni isimlerin çıkmasını istiyoruz. Hakemlerin çoğunluğunun iyi niyetini sorgulamıyoruz."

"Hakemlik camiasında değişik hesaplar kitaplar olduğunu eski yeni bir sürü hakem söylüyor. Ben bir yönetici olarak bunların ne kadarı doğru bilmiyorum. Ortada bir gerçek var ki bir sıkıntı var. Geçen hafta maçımıza genç bir hakem atandı, cesur bir karar. Ama hakem üstünde yaratılan spekülasyonlardan sonra hakem bu maçı katletti. İki takımın da şikayetleri var. Bize göre 2. gol olmalıydı. Josef de Souza'yı tanırım iyi bir insandır kasten yaptığını düşünmüyorum. Ama karete vari bir topa müdahaleylen sarı kartla geçiştirildi. O pozisyona kırmızı kart vermeyen hakem ve VAR'a çağırmayan hakem bu işi yapmamalı. Bu spekülasyona açık bir konu değil. İki taraf da şikayetçiydi. Keşke hakemimizin motivasyonu artsaydı. Olmadı, baskı altında kaldı ve kötü maç yönetti. Belki kariyeri etkilendi."

"Hatalar artıyor teknoloji olmasına rağmen. TFF Başkan'ına ve MHK Başkan'ına soruyorum, 'Ortada bir kriz var mı yok mu?' Etrafta dolaşan dedikodular, yapılan hakem hataları, şikayetçi takım sayısı... 'Burada bir problem var, kriz masası kuracağız denirse' destek veririz. Ama 'Bizce her şey normal' denirse biz de Fenerbahçe olarak yolumuzu buna göre çizeceğiz. Eski yaklaşımlarla, eski yıllanmış hakem dünyasındaki kaanat önderleriyle sorunları gidermeyi beklemek hayaldir. Biz her hakem art niyetli demiyoruz. Yıllanmış hakemler olarak adlandırmak istiyorum, bunlarda sıkıntı var. Ne kadar çok yeni hakem gelirse, Türk futbolu için o kadar faydalı olur. Serdar Tatlı'nın çıkıp bir kaç laf etmesi lazım. Ne kadar dürüst olursa olsun bu tek kişinin yapacağı iş değil. Dolayısıyla; 'altta neler dönüyor, atamalar nası oluyor, notlar nasıl veriliyor, bunları daha şeffaf yapabilir miyiz, hakemler nasıl daha dikkatli olurum' diye düşünmeleri lazım."

"Hakem hatalarıyla ilgili rahatsızlık duymuştuk geçen sene. Sorduk nasıl atamalar yapılıyor diye. Bir gözlemci var, maçı seyrediyor. Ben bir kere tesadüfen yanına oturdum. Bizim oturduğumuz yerden yedek kulübesi ve taç çizgisi gözükmüyordu. Kısıtlı bir görüş vardı. Maçta olaylar oldu. Bir insan sonuçta ne kadarını görebilir. Bir rakam ortaya koyuyor notta, ondan sonra o hakem haftaya maç yönetiyor. Ben diyorum ki 2 gözlemci olsun. Diğeri de kapalı bir odaya girsin, aynı formu doldursun. 2 form bilgisayara girilsin. Buradan çıkacak rakam hakemin notu olsun ve şeffaf bir şekilde açıklansın. Bunun açıklanmaması için hiçbir neden olamaz, sadece fayda sağlar. Biz bu konuyu aşacaksak, devrimsel reform lazım. Ahbap çavuş ilişkisinin önüne geçin. Hakem atamalarının doğru yapılmadığını biliyorum."

"Her hafta MHK, canlı yayında atamaları çeksin. Herkes de görsün. Düşünmediğim bir zararı varsa da çıksın açıklasınlar. Bakın somut öneri getiriyorum. Bu kaotik ortam böyle gitmez. Yapılan yatırımlara, sahada verilen çabaya, yöneticilerin çalışmalarına yazık. Türk futboluna yazık. Bu kafayla buraya kadar gidebiliriz. Her sene geriye gidiyoruz. Dışarıda ortak sorunlarımız var, çözmemiz lazım. Külüpler Birliği olarak bu sorunu çözsek keşke. Demin dediğim algıyı yıkalım. TFF ve MHK'ye çağrım budur."

"Bazı algılar var mesela Zorlu. Yok MHK başkanı Ali Koç'un işçisiymiş. Adamcağız 30 senedir Arçelik'in yüzlerce yan sanayisinde çalışan biri. Ben hayatımda iki kere gördüm. Böyle bir algı yaratıldı. Bu sezon ne yaratıldı, 'Rıdvan Dilmen Sezonu - Fenerbahçe Şampiyon Olacak'. Bu algıları yaratanlar her sene buna sistematik bir şekilde yaklaşanlar. Bu algıyla birlikte hakemlere, 'Böyle bir algı var, Fenerbahçe lehine bir şey çalarsam sıkıntı olur, bin kere düşüneyim' dedirtiyorlar. Geçen haftaki hakemin Yapı Kredi Bankası'nda üst düzey yönetici olduğu söylendi. Biz deli saçması diye baktık sosyal medyada. Yine de araştırdım, ne olur ne olmaz diye. 74 bin kişinin içinden baktık yine çıkmadı. 200-300 bin kişinin çalıştığı ortamda tek tek bakmak mümkün değil. Söz konusu hakemin bu güne kadar çalıştığı her yere baktık. Muhasebeci kendisi. Bizimle yakından, uzaktan, sınırından ilişkisi olan biri değil. Bunu federasyondan rica ettik, bir şeyler söyleyin dedik. 'Tamam' dediler. Sonra, 'Biz hakemle görüştük ettik, gerek görmedik' dediler. Biz konferansta bir toplantıda, 'Fenerbahçe'de futbolcuymuş' dediler. Babası Malatyaspor'da oynamış bizle alakası yok. Bizlerin mişlı muşlu algı yaratmamak lazım. Yumruğumu masaya vurmuyor muşum. Vurunca ne oldu gördüler. Bunları hep speküle ettiler. TFF ve MHK çıkıp 'kendinize gelin' demedi."

"Başka bir iddia söyleyeyim. Herkesi ayıplıyorum. Ahmet Çakar, 'Faal bir FIFA hakemi' diye bir iddialarda bulundu. Aslı astarı var mı bilmiyorum. Anladığım kadarıyla kaynağını verme sıkıntısı yoktu. Çağırın, sorun. Bizler de bilmeyelim. Nedir diye sorun. Türk futboluna hasar veren bir iddia, doğruysa üstüne gidin. Ahmet Çakar'ın böyle bir konuda yalan söyleyeceğini sanmıyorum. Yalan çıkarsa bundan sonra Çakar veya başka bir yorumcu benzer bir yaklaşıma teşebbüs etmesin. Yine bir öneri veriyorum."

"Hakem hatalarından dolayı maçı kaybetmeyi hiçbir takım hak etmiyor. Hakemlerin bu krizi bitirmesi için yollar var. Sayın MHK Başkan'ı çıksın bazı açıklamalarda bulunsun. Bu böyle gitmez. Yabancı hakemleri bir Türk vatandaşı olarak ayıplarım. Ama ihtiyaç var."

"Çok fazla transfer yapacak manevralarımız yok. İhtiyacımız olan noktalar var. Mesut Özil çok iyi bir Fenerbahçelidir. Ekonomik şartlarını kaldırabilecek durumda değiliz. Rüya bizim için. Gerçekleşirse ne ala. Ama gerçekleşmesi zor bir rüya..."

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya