SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

“Savaşçıların buluşması”

FUTBOL | 15.10.2019 11:24

“Savaşçıların buluşması”

Türk Milli Takımımızın Euro 2020 eleme gruplarındaki Fransa karşılaşması, Fransız ve Avrupa medyasında geniş yer buldu.

Fransızlar, Euro 2020'ye katılmayı garantileme hayallerinin Türklere takıldığı üzerine başlıklar paylaştılar.

1

L’Equipe gazetesi, karşılaşmayı "Fransa kancayı attı, garantilemek için bekleyecek" başlığını attı. Gazetenin internet versiyonunda yer alan yorumlarda ise "Euro 2020'nin yolunu sadece 5 dakika açık tutabildik" ifadesi kullanıldı.

Milli oyuncularımız Mert Günok, Merih Demiral ve Çağlar Söyüncü'den övgüyle bahsedildi.

Gazetenin maç yazısını kaleme alan Nathan Gourdol, "Türkiye ve Fransa birlikte Euro 2020'ye gidecekler gibi görünüyor ama kesinleştirmeleri için henüz önlerinde oynamaları gereken maçlar var" yorumunda bulundu.

Le Figaro, "Fransa'nın 2020'yi garantilemesine Türkler izin vermedi" başlığını kullanırken, stattaki atmosferin ateşli ve elektrikli olmasına rağmen hiç bir tatsızlık yaşanmadığını haberleştirdi.

2

Gazete, Fransa'nın Türkiye karşısında oyunu domine etmeyi başarsa da "hala çok kırılgan takım" yorumunu ekledi.

Maçın kaderini belirleyen adamın Mert Günok olduğunun altı çizilirken, kaledeki rahat ve etkili performansıyla milli kalecimizin üst üste kurtarışlardaki başarısından bahsedildi. Pavard ve Ben Yedder'in yetersiz kaldıkları, Giroud'nun yedek başlamasının ise hata olduğu yorumları yapıldı.

So Foot, "Türkler Fransa'yı bekleme listesine aldı" manşetini attı ve stat atmosferinden övgüyle bahsederek şu yorumu kullandı:

“Gerçek bir futbol maçıydı; tribünlerde ateş, sahada ritim ve mücadele; savaşçıların buluşması!"

Türk Milli Takımı'nın oyuncularına maç puanlarını verirken Mert Günok, Kaan Ayhan ve Merih Demiral'ın beraberliğin mimarı oldukları belirtildi. Bu oyuncularımıza 10 üzerinden 7 notu verilirken hücum ve orta saha oyuncularımıza 6 ile 4 arasında puanlarla değerlendirme yapıldı.

Le Telegramme, "Fransa bekleyecek" başlığı altında karşılaşmayı değerlendirirken, Türk taraftarların ateşli, tutkulu ama dostça bir atmosfer yarattığının altı çizildi.

Stadın her iki ülke izleyicileri tarafından bölüşüldüğünü ve neredeyse eşit sayıda Fransız ve Türk futbolseverin bulunduğunu belirten yazarlar, "Fransız seyircilerin görüntüsü vardı ama sesleri çıkmadı, çoğunlukla 'Türkiye' tezahüratı duyuldu" ifadelerini kullandılar.

3

Fransa gazeteleri, genel olarak milli takımlarını yeterince ofansif ve yaratıcı olmadığı yönünde eleştirdiler.

Fransa ile Türkiye’nin eleme grup karşılaşması Avrupa’daki diğer ülkelerdeki yayınlarda da yer buldu.

İspanyol Marca gazetesi, “Fransa ve Türkiye berabere kaldılar. İki takımın da Euro 2020’ye bir adımı daha kaldı” başlığını kullandı.

Maçın haberinde, Türkiye’nin yediği gole rağmen reaksiyon gösterdiğini, lider durumdaki takımımızın Hakan Çalhanoğlu’nun ortasında altın bir gol kazandığını ekledi.

BBC, karşılaşmayı “Türkler Fransa’yı beraberlikle tuttu” başlığı ile duyurdu. İzlanda’nın Andorra’yı 2-0 yenerek her iki takımın da Euro 2020 biletini cebine koymasına izin vermediğini haberine ekledi.

4

BBC’nin maçla ilgili yazısında Milli Takımımızdan övgüyle bahsedildi, “%64 topla oynayan, 23 şut bulan Fransa, iyi organize olmuş ve inatçı Türkiye defansını geçemedi; Türkler eleme grup maçlarında 8 maçta sadece 3 gol yedi” bilgisi paylaşıldı.

Avrupa medyasında gecenin asıl öne çıkan maçı ise İngiltere’nin Bulgaristan’ı 6-0 yendiği karşılaşmaydı, ırkçı tezahürat ve hareketler tüm Avrupa’nın gündeminin birinci maddesi oldu.

Ayrıca Portekiz’in Ukrayna’ya mağlup olması ve Andriy Shevchenko’nun çalıştırdığı Ukrayna’nın son şampiyonu geçerek Euro 2020 biletini alması da gecenin en önemli olaylarından biri olarak basında yer buldu.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya