SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

beIN Group’un Fenerbahçe’ye açtığı davaya ilişkin ara kararlar açıklandı!

FUTBOL | 02.03.2021 21:13

beIN Group’un taleplerini değerlendiren mahkeme, sarı-lacivertli kulübün protestosunda markaya tecavüz olmadığına ilişkin ara karar verirken ‘be FAIR’ sloganını ise yasakladı.

beIN Group’un Fenerbahçe’ye açtığı davaya ilişkin ara kararlar açıklandı!

Bilindiği üzere beIN Media Group, Fenerbahçe’ye markaya tecavüz adı altında bir dava açmıştı. Davanın gerekçesi olarak ise Fenerbahçe’nin reklam panolarında, oyuncuların ısınırken giydiği tişörtlerde ve eşofmanlarda yer alan “be FAIR”, “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” sloganlarının beIN Group’un marka haklarına tecavüz anlamı taşıması ile haksız rekabete yol açması olarak gösterildi.

beIN GROUP, İHTİYATİ TEDBİR (DAVANIN KARARA BAĞLANMASINA KADAR GEÇİCİ HUKUKİ KORUMA) İSTEDİ…

beIN Group, Fenerbahçe’nin bu sloganlar ile başlattığı eylemin TV kameralarının önünde gerçekleştiğini ve şirketin itibarına zarar verdiğini öne sürerek mahkemeden bu protestolara dair ihtiyati tedbir talebinde bulundu.

beIN Group ayrıca, ‘beIN’ ile başlayan birçok tescilli markanın sahibi olduğunu vurgulayarak Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki maçtan önce sarı-lacivertli kulübün dinlenmesinin beklenmeden cezalandırılmasını da mahkemeden talep etti.

Mahkeme Fenerbahçe’nin, yayıncı kuruluşa yönelik protesto eylemi içinde olduğunun anlaşıldığını belirterek, beIN markasına yönelik tecavüz eden fiillerin durdurulması için geniş bir tedbir talebinde bulunmuş ise de; Fenerbahçe’nin eylemlerinin Anayasanın 26. maddesinde yer alan düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında değerlendirilebileceğini, bir taraftan düşünce özgürlüğünü bir taraftan ise ticari itibarın dengesinin gözetilerek mevcut delil durumuna ve yasalara göre karar verildiğini belirtti.

MARKAYA TECAVÜZ YOK

Mahkeme tarafından verilen ara kararda, beIN’i protesto amacıyla giyilen tişört ve eşofmanlarda, ayrıca reklam panolarında kullanılan, ‘Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz’,  be FAIR’ ve ‘Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” ibarelerinin tek tek incelendiğinde bu sözlerin ticari amaç taşımaması ve ticari herhangi bir fonksiyon görmemesi, ticari etki doğurmaması ve kullanımının markasal olmaması nedeni ile markaya tecavüz olduğuna kanaat getirilmediği belirtildi.

İLTİBAS (MARKA İLE AYNİYET YA DA BENZERLİK) YOK

Haksız rekabet yönünden inceleme yapan mahkeme, “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” sloganlarının beIN Group’a ait tescilli markalar ile gerek kelime yapıları gerekse anlamsal olarak benzemediği, bu nedenle herhangi bir iltibas yaratmadığı, halk nezninde Fenerbahçe tarafından kullanılan bu sloganların beIN Group’a ait tescilli markalar ile gerek kelime yapıları gerekse anlamsal olarak benzemediğinden herhangi bir iltibas yaratmadığını kaydetti.

beIN GROUP’UN TALEBİNE RET…

Mahkeme ayrıca, “Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” ile “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ibareleri ve sloganlarının düşünce özgürlüğüne aykırı olmadığını belirterek bu sloganlar için istenen ‘ihtiyati tedbir’ talebinin de reddine karar verdi.

FENERBAHÇE, be FAIR SLOGANINI KULLANAMAYACAK

Öte yandan, Fenerbahçe’nin “be FAIR” sloganını kullanmaması doğrultusundaki ‘ihtiyati tedbir’ talebinin ise kabulüne karar verildi.

Mahkeme tarafından verilen kararın gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:

“be FAIR” sloganının ise şirketin marklarına ait “be” ile başlaması harflerin ve kelimelerin yazı karakterinin aynı olması, beIN Group’a ait tescilli markaların tescil olduğu rengi ve şekli ile benzer şekilde kullanılması ayrıca “be  FAIR” kelimesinin “Adil ol” anlamına geldiği, bu nedenle beIN Group'a yönelik protesto mahiyetinde olduğu, beIN markalarına da benzerlik teşkil etmesi ve halkın gözünde olumsuz bir çağrışım yaratabileceği ihtimali olduğu, bu ihtimalin şirketin ticari itibarının zarar görebileceği ve haksız rekabet hükümlerine aykırılık teşkil edebileceği, bu nedenle davanın etkinliğinin sağlanması açısından, “be FAIR” sloganının kullanılmaması yönünde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verilmiştir.”

(Sözcü)

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya