SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Bora Bahçetepe: Stadyumun kapasitesini yükseltmek için hazırlığımız tamam

FUTBOL | 29.03.2023 01:17

Genel Yayın Yönetmenimiz Arda Ün’ü NEF Stadyumu’nda misafir eden Bora Bahçetepe, Galatasaray’ın geleceğine dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bora Bahçetepe: Stadyumun kapasitesini yükseltmek için hazırlığımız tamam

Asist Analiz Özel Röportaj serisinin bu haftaki konuğu Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Bora Bahçetepe oldu. Genel Yayın Yönetmenimiz Arda Ün’ü NEF Stadyumu’nda misafir eden Bahçetepe, Galatasaray’ın geleceğine dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Icardi, Zaniolo gibi dünyaca ünlü yıldızları kadrosuna kattı Galatasaray… Önümüzdeki süreçte yıldız transferlerinde stadyumda imza töreni yapmayı düşünüyor musunuz?

- Çok güzel söylediniz. Arda Turan’ın Atletico Madrid’e transferini çok iyi hatırlıyorum. Ortaya güzel görüntüler de çıkıyor. Bu işleri Sportif A.Ş. organize ediyor. Bu konuyu Erden Timur’a hem de Cenk Ergün’e ileteceğim.

Galatasaray taraftarı artık NEF Stadyumu’na sığmıyor. Seyirci ortalamaları oldukça yüksek, taraftar elinden geleni yapıyor. 10 bin kişilik kapasite artışından bahsediliyor. Bununla alakalı bir çalışma var mı?

- İlk etapta şöyle bir çalışmamız var. UEFA, ayakta seyirciye izin veriyor. Biz ön çalışma yaptık bunun için… Her iki kale arkasına ayakta seyirci alırsak; aşağı yukarı 8-10 bin kişi seyirci artışı imkanı var. Bunun dışındaki arttırımlarla ilgili stadın mimari izinlerine, statik yapılarına bağlı… Ayakta seyirciyle ilgili TFF ve Emniyet Müdürlüğü’nden yasal izinlerin alınması lazım. Onun üzerine çalışıyoruz. Koltukların nereden alınacağına dair çalışmalarımızı yaptık. Yasal izinlerimizi alırsak; hızlı şekilde kale arkası tribünlerini etap etap ayakta seyirciye açacağız. Dortmund, Liverpool gibi ateşli taraftara sahip olan takımların kale arkası seyircileri ayakta oluyor. Kendi açımızdan bu duruma hazırız.

Yönetim hem kamuoyu hem de taraftar açısından başarılı bulunuyor. Genel kurulda idari ve mali açıdan ibra edildi. Neler söylersiniz?

- Bu kadar oybirliğiyle ibra hatırlamıyorum. Galatasaray Kulübü Üyeleri’nin teveccühü… Bizim de buna layık olmamız lazım. Müthiş çalışkan bir başkanımız var. Sportif A.Ş.’de müthiş çalışkan bir yönetim var. Dernek tarafındaki arkadaşlarımız da her branşa katılıyorlar. Özverili çalışma da meyvesini veriyor. Cumhuriyetin 100. yılında olabildiğimiz kadar şampiyon olmak istiyoruz branşlarda… Bazı branşlarda emin adımlarla da ilerliyoruz.

Dünyaca ünlü star’ların NEF Stadyumu’nda konserler düzenleyeceği konuşuluyor. NEF Stadyumu’nda önemli organizasyonlar yapılacak mı?

Pandemi nedeniyle dünyada konser işlerine ara verilmişti. Genç bir nüfus var, sosyalleşme açısından önemli ihtiyaç konserler… Konum, kapasite ve otopark olarak bizim stadyumumuzdan daha uygun bir yer yok. Çime seyirci almadan (Gülerek). Futbol takımımızın sanat icra ettiği yer olduğu için çok değerli. Çimi kapatarak, tribün kısmında konserlere izin vereceğiz. Sırf sportif gelirler, açığımızı gidermekte yetersiz kalıyor. Faaliyet dışı gelirlerden para kazanarak, bütçedeki açıklarımızı kapatmamız lazım.

Florya Projesi’ne gelelim… Bu projenin meyvelerini en erken ne zaman yer Galatasaray?

2023’ün sonunda biz meyveleri almaya başlayacağız. 2024, 2025, 2026 gibi dönemlerde de aksilik olmazsa; Galatasaraylıları çok güzel günler bekliyor. Bambaşka bir kulvara geçecek diğer takımların yanında Galatasaray… Parası olan, tesisleri olan, fonları olan fonlarındaki getirilerle amatör branşlarını destekleyen spor kulübü haline geleceğiz. Bayern Münih yolunda ilerliyor Galatasaray.

Sizden sonraki yönetimler de bu sisteme kolay entegre olabilecek mi?

Genel kurul kararı var. Galatasaray’da kanunlar önemlidir. Yeni bir genel kurul kararı çıkmadıktan sonra o paralara kimse dokunamaz. Genel kurulda belirtildiği gibi harcanır. Yeni bir karar alınmadıkça genel kurulda; yeni tesis almak, mevcut tesislerin yenilenmesi ve amatör branşlara kaynak olarak harcanacak.

Galatasaray amatör branşlarda bütçe arttırımı gerçekleştirecek mi? Taraftar da amatör branşlara bütçe arttırılmasını istiyor.

Şirket takımlarının çok para harcadığı branşlarda zorlanıyoruz. Ancak Galatasaray’da öyle bir ruh var ki Anadolu Efes ile yarı finalde karşılaştık. 30 milyon euro bütçeli Anadolu Efes’e son toplarda elendik. Biz EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes’i geçseydik; seyirci desteğiyle şampiyon olabileceğimizi düşünüyordum. Düşük bütçelerle, daha yürekli takımlarla, daha uyumlu kadrolarla büyük takımların ulaştığı başarılara ulaşmak mümkün. Erkek basketbol ve kadın voleybol branşlarında rakiplerimiz çok büyük para harcıyor. Florya projesi bittikten sonra o fondaki gelirler şubelere aktarılmaya başlanınca daha yüksek bütçeler göreceğiz. Mesela uzun yıllardır Enka ve Fenerbahçe’nin gerisinde kaldık yüzmede... 380 bin lira harcayarak 112 tane sporcu transfer ettik. Bizim atılım yaptığımızı duyan aileler, kendi ceplerinden bonservis ücretlerini ödeyerek Galatasaray’a geldiler. Galatasaray çok büyük bir marka. Geçen seneye göre aldığımız madalya sayısını iki misli yükselttik. Küçüklerde tüm kupaları aldık. Galatasaray müthiş bir camia…

Galatasaray’da bu sezon ultrAslan başka bir boyutta… Taraftar memnun takımdan… Neler söylersiniz?

Taraftardan sorumlu yöneticiyim aynı zamanda… 1978 yılından beri her maça giden biriyim. UltrAslan’ı tanımakla içinde olmak çok başkaymış. Müthiş bir taraftar. 45-46 bin seyirci ortalamayla oynadık şimdiye kadar. Taraftarımızın Galatasaray sevdası müthiş.

Galatasaray son hafta Fenerbahçe ile oynayacak. Son maçta koreografi olur mu?

Koreografi hep sürprizimiz oluyor. Muhakkak bu süreçte bir çalışmamız olacak. 23 Nisan’da mı olur, Fenerbahçe maçında mı olur göreceğiz. Biliyorum ama sürpriz olarak kalsın istiyorum. Mayıslar hep bizimdir. Son maça bırakmadan şampiyonluğu alacağımızı düşünüyorum. Son maçta 52.500 koltuğun full olduğu maçta şampiyonluğu kutlayacağımızı düşünüyorum.

ASİST ANALİZ ÖZEL HABER

 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya