SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

Bülent Uygun: Başarı için yabancı sınırlaması şart

FUTBOL | 21.10.2019 13:10

Bülent Uygun: Başarı için yabancı sınırlaması şart

Eski milli futbolcu olan ve şu anda teknik direktörlük yapan Bülent Uygun, yabancı sınırlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu ve Türk futbolunun gelişmesi için yabancı sınırlamasının getirilmesi gerektiğini söyledi.

‘TÜRK FUTBOLUNDA REFORM YAPILMALI’

Türk futbolunun iyiye gitmediğini belirten Uygun, Türk kulüplerinin borç batağına sürüklendiğini belirtti ve bir an önce futbola yönelik reformlar yapılması gerektiğini savundu , Türkiye’nin genç oyuncu potansiyeline sahip olduğunu da ekledi.

‘TÜRKİYE FUTBOLUNDA VERGİ SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ’

Türk futbolunda yapılması gereken köklü değişiklilerden birinin de vergi sistemi olduğunu aktaran Bülent Uygun, futbolcuların ve teknik direktörlerin vergilerini kendilerinin vermesi gerektiğini vurguladı. Yöneticilerin gelir-giderden fazla harcama yapması durumunda yöneticilerin bundan sorumlu tutulmasını öneren Bülent Uygun, sağlık ve hayat sigortası yapılması gerektiğini de vurguladı.

UYGUN: TÜRK FUTBOLU PROFESYONEL HAKEMLERLE GELİŞİR

2005’ten bu yana hakemlerin profesyonelliğinin arttırılması gerektiğini savunduğunu aktaran Uygun, ayrıca altyapı hocalarının maaşlarının TFF tarafından ödenmesi yönünde görüş bildirdi ve bunların yapılması halinde Türk futbolunun gelişeceğini de ifade etti.

‘BENİ YETİŞTİREN HOCAMA TEŞEKKÜRLER’

Bülent Uygun kendisini yetiştiren teknik direktöre teşekkür etti  ayrıca aynı hocanın Aykut Yiğit, Aykut Kocaman, Oğuz Çetin gibi 200 ismi yetiştirdiğini söyledi ve birçoğunun da gol kralı olduğunu ekledi.

UYGUN: BU ŞARTLARDA FUTBOLCU YETİŞTİRMEK ZOR

Altyapı hocalarının maaşlarının asgari ücret seviyesinde dolaştığını belirten Uygun, altyapıda tesislerin yetersiz olduğunu, imkanların az olduğunu söyledi. Böyle bir ortamda futbolcu yetiştirmenin imkânsız olduğuna değinen Bülent Uygun, sokak futbolunun da bittiğini söyledi ve artık futbolda Türk ekolü oluşturmalı diye konuştu.

‘TÜRK EKOLÜ OLUŞTURMAK ŞART’

Türk ekolünün Brezilya gibi teknik, Alman gibi disiplin, Türk gibi cesur bir birleşimle ortaya çıkarılmasını savunan Bülent Uygun, Türk sporunda bu tarz çalışmaların arttırılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

‘YÖNETİCİLER FUTBOLUN İÇİNDEN GELMELİ’

4 büyük kulübün de borç batağında olduğunu belirten Uygun, Türkiye’de scout uygulamasının tam anlamıyla ve profesyonelce işlemediğini aktardı ve bunun da futbolun içinden gelen yöneticilerin sayesinde olacağını belirtti.

UYGUN: TARAFTAR DESTEĞİ OLSA SONUNU GETİRİRLERDİ

Medipol Başakşehir’in geçen sezon iyi bir yükseliş yakaladığını ancak taraftar desteğinin az olması sebebiyle finali getiremediğini belirten Bülent Uygun, Alanyaspor’un da Erol Bulut ile bir atılım içerisinde olduğunu söyledi.

‘UEFA KUPASINI 3 YABANCIYLA ALDIK ŞİMDİ  MİLLİ MARŞIMIZI OKUYACAK TÜRK BULAMIYORUZ’

Türkiye’de uygulanan yabancı sınırlaması hakkında görüşlerini aktaran Uygun, yabancı sınırlamasının getirilmesi gerektiğini söyledi ve Galatasaray’ın UEFA kupasını kazandığı zaman kadrosunda 3-4 yabancı ile oynadığını hatırlatarak bu düşüncesini savundu.  Bugün ise bu durumun tam tersi olduğuna değinen Uygun, bu durumu takımlarda sahaya çıkınca İstiklal Marşını okuyacak oyuncunun olmaması ile örnekledi.

UYGUN: 20 MİLYON GENÇTEN 3-5 YILDIZ FUTBOLCU ÇIKMIYORSA YÖNETMESİNLER

Süper Lig’de mücadele eden takım sayısını 20 yapmanın zor olduğunu aktaran Bülent Uygun, alt liglerde bunun yapılabileceğini savundu. Yabancı sayısının her geçen senede iki futbolcu olarak azaltılmasını savunan deneyimli teknik adam, yabancılardan kesilen tüm paranın da altyapılara gönderilmesini düşündüğünü ifade etti. Yöneticilere de 20 milyon gencin arasından 3-5 tane yıldız futbolcu çıkaramadıkları için sitemde bulunan tecrübeli çalıştırıcı, futbolcu yetiştiremiyorlarsa yöneticilik yapmasınlar diye yöneticiler hakkında konuştu. Futbolcu eğitmek için öncelikle futbolcuları eğitenlerin daha iyi hazırlanması gerektiğini söyleyen Uygun, genç futbolcuların böyle yetişeceğini söyledi ve sözlerini noktaladı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya