SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Çağdaş Atan: Hayalim Avrupa'da çalışmak

FUTBOL | 26.02.2021 11:07

Alanyaspor Teknik Direktörü Çağdaş Atan hedeflerini anlattı.

Çağdaş Atan: Hayalim Avrupa'da çalışmak

Alanyaspor’un başarılı teknik direktörü Çağdaş Atan, Fanatik Gazetesi’ne özel demeçler verdi. Genç teknik adamın röportajından öne çıkan sözleri sizin için derledik. Atan’ın öne çıkan sözleri şu şekilde:

"Ben Alanyaspor’da çalıştıktan sonra da Başkan Hasan Çavuşoğlu ve kulüp profesyonelleri benimle irtibatı kesmediler. Benimle ilgili gelecek planları olduğunu söylemeye başladılar. Ben de kendimi hazır hissetmeye başlamıştım. Başlangıcımız hayal ettiğimizin ötesinde oldu. Yeni bir oyuncu grubuyla sezona giriyorduk ve kafamızda bazı soru işaretleri vardı. İlk hazırlık maçında Ç.Rizespor'u 3-0 yendikten sonra çok büyük işler başarabileceğimizi düşünmeye başladık. Oyuna hükmetmeyi, rakipten top kazanma süresini çok kısa sürelere indirmeye çalıştığımızı sezon başında ifade etmiştim. Oyuncu grubumuz adım adım, her hafta üstüne koyarak iyi bir şekilde istediklerimizi uygulamaya devam etti. İlk 9 maçta 7 galibiyet 2 beraberlik bize güven verdi. Oyuncular da keyif aldı ve süreç bu zamana kadar gelişti.  

Geriden oyun kurma benim oyunumun olmazsa olmaz parçalarından biri. Teknik direktörlüğe karar verdikten sonra oyunumu kurgularken geriden oyun kurmayı oyun anlayışımın merkezine koymuştum. Geriden oyun kurmayla alakalı çok maç izledim, çok analiz yaptım. O yüzden bunu başarabileceğimi biliyordum. 

Sezona başlangıçta oyuna hükmedebileceğimizi biliyorduk. Bunu her geçen hafta daha da iyi yapmaya başladık. Topa sahip olma, yüksek şiddetli pres, rakiplerimize oyunumuzu tamamen kabul ettirmeye başladı. Bunun bize bir problem olarak karşımıza çıkacağını düşünmemiştik. Ama rakipler bizim merkezimizi daha fazla oyuncuyla kapatmaya başlayınca sıkıntılar yaşamaya başladık. Benim de bir teknik adam olarak teşhisi koyup tedaviye başlamam gerekiyordu. Daha sonra hücum şekillerimizi çeşitlendirmeye çalıştık. Half Space'lere, Asist Zone’lara daha çok önem verdik. Bu şekilde sorunun büyük kısmını çözdüğümüzü düşünüyorum. 

Bakesatas'ın transferine onay verdim. Kulübe büyük bir gelir kaynağı olacaktı ve oyuncumun hayali büyük takımlara gitmekti. Bize ve oyunumuza büyük katkıları oldu. Hak ettiği kontratı aldı, ona başarılar diliyorum. Benim amacım kendimin büyük kontratlar alması değil oyuncularımızın büyük kontratlar alması ve market değerlerinin artması. Bakasetas sonrası tabi ki güç kaybettik, skorer matematiği olan bir oyuncuyu kaybettik ama dinamizmi artırma, pas ritmini hızlandırma şansı yakaladık. Kendimi de denemek istedim. 10'suz neler yapabileceğim konusunda. Bakasetas gittikten sonra da iyi işler yaptığımızı düşünüyorum. 

Premier Lig ve son iki yılda özellikle İtalya ligini daha çok izliyorum. İtalya Ligi'nde özellikle hocalar derslerine iyi çalışıyorlar büyük bir değişim ve gelişim var. Matematik savaşlarına döndü. Sahanın her yerini kullanmaya başladılar. Bu liglere kıyasla bizim ülkemizde oyun ve topun hızı çok yavaş. Takımların hücumsal anlamda çok fazla varyasyonları yok. Geriden oyun kurmada kimse kendini üzmüyor. Geriden oyun kurarak risk almayı sevmiyorlar. En ufak baskı gördüklerinde uzun toplarla savunmadan çıkmaya çalışıyorlar. Geçiş oyunundan ziyade kontratak oynamaya çalışıyorlar. Geriye yaslanıyorlar ve bu da bence oyunun kalitesini düşürüyor. Tabii ki her şey elindeki kadro kalitesi ve şartlarla alakalı, bunu kabul ediyorum. Biraz daha dersimize çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

Alanya'yı gerçekten çok seviyorum. Sevilmeyecek gibi de değil zaten. Muhteşem bir iklimi, sahili ve tarihi yapısı var. Alanya halkının çok güzel tepkileriyle karşılaşıyorum bu beni inanılmaz mutlu ediyor. Pandemi şartları izin verdiği sürece onların arasına girmeye çalışıyorum. Bizim oynattığımız oyundan çok mutlular, çok keyif aldıklarını ifade ediyorlar. Ama bu sene ama önümüzdeki sene Alanyaspor taraftarına bir kupa hediye etmek istiyorum.

Benim Alanyaspor ile 3 yıllık sözleşmem var. Bu sözleşmeyi burada tamamlayarak büyük tecrübe kazanmak istiyorum. Son dönemde Avrupa'da çok önemli oyuncularımız çok önemli takımlarda oynuyor. Ama teknik direktör gönderemiyoruz. En son Fatih hoca Avrupa'da çalıştı. Uzun süre sonra Avrupa'da çalışan ilk teknik direktör olmak istiyorum."

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya