SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Demba Ba'dan ırkçılık açıklaması!

FUTBOL | 07.05.2021 11:52

Medipol Başakşehir'in sözleşmesini tek taraflı olarak feshettiği Demba Ba, Sky Sports'a verdiği röportajda Paris Saint Germain ile oynadıkları olaylı maçı anlattı.

Demba Ba'dan ırkçılık açıklaması!

Medipol Başakşehir'in sözleşmesini tek taraflı olarak feshettiği Demba Ba, Sky Sports'a verdiği röportajda Şampiyonlar Ligi grubunda Paris Saint Germain ile oynadıkları son hafta maçını anlattı. 35 yaşındaki santrfor, dördüncü hakem Sebastian Coltescu'nun Turuncu Lacivertliler'in yardımcı hocası Pierre Webo'ya yönelik olarak kullandığı "ala negru" ifadesi nedeniyle ertesi güne ertelenen karşılaşmayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Paris Saint Germain maçında yaşananlar bana göre futbol dünyası için pozitifti. Çünkü o gece daha önce hiç görülmemiş bir şey oldu. Şu an çok uzağında olsak da eşitliğe bir adım daha yaklaştık. O karşılaşmada çılgınlığın nerede başladığını videolar aracılığıyla görebiliyoruz. Yardımcı hocamız Webo, dördüncü hakeme doğru bağırmaya başladı. O sırada tribünde oturuyordum ve içimden 'N'oluyor?' dedim. 

Daha önce pek çok kez söylediğim gibi bir insanı yargılamaktan kaçınmalıyız. Çünkü onların kalbinde değiliz ve niyetlerinin ne olduğunu bilmiyoruz. Sorgulayabileceğimiz tek şey kendisinin aksiyonudur ki ben de o anda bunu yaptım. Başkalarına bunu yapmazken neden yardımcı hocamızı ten rengiyle çağırdı? Kendisiyle yaptığım konuşmanın amacı ve niyeti buydu.

O geceye tekrar gitsem kesinlikle daha farklı davranmazdım. Ben yalnızca onun düşüncelerini bilmek istedim ve kendisini sorguladım. Hiçbir zaman hakemin ırkçı olduğunu söylemedim. Yalnızca verdiği tepkiyi sorguladım. Bazı ülkelerde tavrım çok beğenilirken büyüdüğüm ülkenin de dahil olduğu diğerleri ise beni sert sözlerle eleştirdi. 

Gösterdiğim tepki nedeniyle nasıl İslamcı ilan edildiğimi bilmiyorum. Bu, bir çılgınlık çünkü burada dinden bahsetmiyoruz. Konuştuğumuz şey eşitlikle alakalı. Ben de hakeme farklı ten rengideki bir oyuncuya da aynı muameleyi yapıp yapmayacağını sordum. Bana evet deseydi sandalyeme oturur ve 'Haydi devam edin.' derdim. Çünkü başkalarına da aynı şekilde davrandığı ortaya çıkmış olurdu. Ancak böyle bir yanıt vermedi. 

Yaşananlardan sonra hakemden bir şey duymadık. Sanıyorum ki hiç konuşmadı. Sadece olaydan hemen sonra yaptığımız konuşmada bazı şeyler söyledi. Birkaç gün sonra bana ırkçı olmadığını ve siyahi arkadaşlarının bulunduğunu belirtti. Bunların hepsini anlayabiliyorum. Kendisine ırkçı demiyorum ama yaptığı büyük hatayı anladığını düşünüyorum. Futbol sahasında ya da başka bir yerde böyle bir şey yapamazsınız. Belki kapalı bir evde arkadaşlarınızla bu şekilde konuşulabilirsiniz. Ancak onları tanır ve nasıl tepki göstereceklerini bilirsiniz. Kendi iç dünyanızda olanlar tüm dünya tarafından kabul edilemez. Dediğim gibi kendisi hatasını anladı. Ceza adil mi? Bilmiyorum. Ben olsam farklı bir karar verirdim.

Burada en büyük çılgınlık, farklı dil yapılarından pek çok ülkenin yer aldığı Avrupa kıtasında faaliyet gösteren bir kurum olan UEFA'nın farklı ülkelerden gelen hakemlerine ırkçılıkla ilgili eğitim vermemesi. Değişik ülkeler, diller, kültürler ve insanların olduğu Avrupa kıtasında çalışmaya başlamadan önce eğitimlerini tamamlamaları gerek. Bu, önceden yapılmalı, herhangi biri hata yaptıktan sonra değil. 

Hakemi görmeyi ya da onunla bir kez daha konuşmayı hiç istemiyorum. Senegalli bir arkadaşım vesilesiyle telefonda konuştuk ve bana kendisini anlattı. Günün sonunda ne demiş olursa olsun onu yargılamıyorum. Bunu verdiğim röportajlarda da görebilirsiniz. Ben bir kişiyi asla yargılamam. Kendisini yalnızca sorguladım. 

Mesele onun söylediklerinden tatmin olup olmamam değil. En nihayetinde kabahatinin farkına vardı. Hepsi bu. Bence çıkıp özür dilemeli. Edinson Cavani benzer bir hatayı yaptığında herkesin içinde özür dilemişti. Kaldı ki onunkine hata demenin doğru olup olmadığını da bilmiyorum. Çünkü Uruguay'da kültürel olarak negrito ifadesi kullanılıyor ve bunu bir beyaz, başka bir beyaz için de söyleyebiliyor. 

Özür dilemek, bu konuda atılacak ilk adım. İnanın bana, bir kimseye en berbat şeyi yaptığınızda bile iyi niyetle özür dilediğinizde her şey çözülüyor. Çünkü her insan hata yapıyor. İnsanları hataları için sorumlu tutabiliriz. Fakat gelip samimi bir şekilde özür dilediklerinde bunu kabul etmeliyiz. Ne var ki böyle bir şeyi söz konusu hakemden görmedik. Başka biriyle konuşmuş olmasına rağmen benden bile özür dilemedi.

Paris Saint Germain'in o dönemki teknik direktör Thomas Tuchel'in de bizimle aynı sayfada olmasını arzulardım. Ondan nefret etmiyorum. Kendisi bir antrenör. Bu nedenle hem hayattaki hem de kariyerindeki çıkarlarını gözetiyor. Ben de takım arkadaşlarıma soyunma odasına aynı şeyi söyledim. 'Oynamak istiyorsanız çıkıp oynayın. Benim kırmızı çizgilerim var. Sizinkiler ise farklı. Yüksek ya da alçak demiyorum, sadece farklı. Eğer kulüp için savaşmak istiyorsanız bunu yapın.' dedim. Bu durum Bay Tuchel için de geçerli. Onu tetikleyen unsur farklı. Kendisi için bu durumda bile maça devam etmek güzelse sorun yok. Tuchel'e göre makul olabilir ama bana göre değil."

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya