SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

EURO 2020 hangi ülkelerde ve şehirlerde oynanacak?

FUTBOL | 18.11.2019 16:09

EURO 2020 hangi ülkelerde ve şehirlerde oynanacak?

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nu 2. olarak tamamlayıp finallere direkt olarak katılım sağlayan milliler, gözünü turnuvadaki rakiplerine çevirdi. Gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan 20 takım, finallere doğrudan katılım ederken, geriye kalan 4 takım ise oynanacak olan play-off karşılaşmaları sonunda belli olacak.

Şampiyona için kura çekimi, 30 Kasım Cumartesi günü 18:00’de Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak. Gerçekleştirilecek kura çekiminin ardından gruplar belli olacak.

İLK KEZ 12 FARKLI ÜLKE VE ŞEHİRLERDE

EURO 2020, organizasyonun 60. yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek. 12 Haziran ve 12 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacak olan turnuvaya 12 Avrupa ülkesindeki 12 ülke ve şehir ev sahipliği yapacak.

ROMA’DA BAŞLAYACAK, LONDRA’DA BİTECEK

Avrupa Futbol Şampiyonası, 12 Haziran’da İtalya’nın başkenti Roma’da oynanacak mücadele ile başlayıp, 12 Temmuz’da 90 bin kapasiteli Wembley’de oynanacak olan final mücadelesi ile bitecek.

Turnuvaya A Grubu’na İtalya’nın Roma ve Azerbaycan’ın Bakü şehri ev sahipliği yapacak. B Grubu’na Rusya’nın Saint Petersburg ile Danimarka’nın Kopenhag şehri, C Grubu’na Hollanda’nın Amsterdam ve Romanya’nın Bükreş şehri, D Grubu’na İngiltere’nin Londra ve İskoçya’nın Glasgow şehri, E Grubu’na İspanya’nın Bilbao şehri ve İrlanda’nın Dublin şehri, F Grubu’na ise Almanya’nın Münih ve Macaristan’ın Budapeşte ev sahipliği yapacak.    

TÜRKİYE 3. TORBADA

EURO 2020 gruplarında en iyi iki grup ikincisi takımlar, kura çekimine 2. torbadan katılacak. Avrupa Şampiyonası’nda bazı gruplar 6’lı bazı gruplar ise 5’li takım olduğundan dolayı şartların eşitlenmesi için farklı bir yöntem uygulanıyor.

Türkiye’nin bulunduğu 3. torba gibi 6 gruplu takımların, grubundaki son takımına karşı alınan galibiyet bu yönteme dahil edilmiyor. Bu nedenden 23 puanlı ay-yıldızlılar, 17 puanda olarak sayılıyor ve en iyi ikincilerden biri olamadığımız için kuraya 3.torbadan katılıyor.

İKİNCİ KEZ ÜST ÜSTE KATILIYORUZ

Türkiye, ikinci kez üst üste Avrupa Şampiyonası’na katılarak önemli bir başarı elde etti. Tarihinde 5. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan ay-yıldızlılar, 1996, 2000, 2008, 2016’dan sonra 2020 Avrupa Şampiyonası’nda da mücadele edecek.

Milliler ayrıca tarihinde ikinci defa üst üste Avrupa Şampiyonası bileti aldı. Milliler, daha önce üst üste EURO 1996 ve EURO 2000 organizasyonlarına katılmıştı.   

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya