SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

EURO 2020'ye katılan ülkeler nasıl belirleniyor?

EURO 2020'ye katılan ülkeler nasıl belirleniyor?

Avrupa Şampiyonası 2020 Elemeleri’ne katılan takımlar nasıl belirlendi? soruları merak ediliyor. İşte Avrupa Şampiyonası 2020’nin yeni statüsünün detayları…

Euro 2020, 13 ülkenin sahipliğinde gerçekleştirilecek. Yani müsabakalar 13 farklı ülkede oynanacak. Eskiden ev sahipliği yapan ülkeler şampiyonaya direkt katılırken, bu kez böyle bir durum gerçekleşmeyecek. Avrupa Şampiyonası’na katılacak takım sayısı 24 olarak belirlendi. 55 ülke de bu 24 takım içerisinde olmak için mücadele etti.

ELEMELERDEN 20 TAKIM GELİYOR

UEFA mensubu 55 ülke, 10 gruba ayrıldı. 5 grup 6 takımlı, 5 grup ise 5 takımlı gruplara bölündü. 10 grupta ilk iki sırayı paylaşan ülkeler Euro 2020’ye katılım hakkı elde ediyor.

ULUSLAR LİGİ DEVREYE GİRİYOR

Geriye kalan 4 takımın nasıl belirleneceği hususunda birçok soru işaretleri vardı. İşte bu noktada devreye UEFA Uluslar Ligi giriyor. Son 4 takım, UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek. Uluslar Ligi’nde A, B, C ve D liglerinde gruplarını 1. tamamlayan 16 ülke kendi arasında play-off oynayacak. Her ligin birincileri kendi arasında play-off maçları yapacak. Örneğin A liginin 4 grup lideri de kendi arasında karşılaşmalar gerçekleştirecek. Eğer grup liderleri içinde Euro 2020’ye giden bir takım varsa yerine A ligindeki en yüksek puanı toplayan takım play-off’a girecek.

LİGLER KENDİ ARASINDA MÜCADELE VERECEK

A liginde grup liderleri arasında Euro 2020’ye katılım sağlamış takımlar çıkarılıp bunların yerine A liginde ikinci olmuş takımlardan en yüksek puanı toplayan ülke ya da ülkeler play-off 4’lüsünü tamamlayacak. Bu ülkeler kendi arasında mini bir turnuva gerçekleştirecek. Bu turnuva sonucunda kazanan Euro 2020 biletini cebine koyacak. Aynı durum B, C ve D ligleri için de geçerli olacak. Her ligin play-off’unu kazanan takım Euro 2020’ye katılacak. Yani Euro 2020 için A, B, C ve D liglerinden birer ülke, toplamda ise 4 takım şampiyonaya katılmış olacak.

EURO 2020 MAÇLARI HANGİ ÜLKELERDE OYNANACAK?

İngiltere’nin Londra şehrinde grup maçları, son 16, yarı final ve final maçları oynanacak.

Rusya’nın Petersburg, Almanya’nın Münih, Azerbaycan’ın Bakü, İtalya’nın Roma şehirlerinde grup ve çeyrek final müsabakaları gerçekleştirilecek.

Diğer müsabakalar ise Romanya’nın Bükreş, İrlanda’nın Dublin, Danimarka’nın Kopenhag, Hollanda’nın Amsterdam, İspanya’nın Bilbao, Macaristan’ın Budapeşte ve İskoçya’nın Glasgow şehirlerinde de grup ve son 16 karşılaşmaları oynanacak.

A Grubu: Roma, Bakü

B Grubu: Petersburg, Kopenhag

C Grubu: Amsterdam, Bükreş

D Grubu: Londra, Glasgow

E Grubu: Bilbao, Dublin

F Grubu: Münih, Budapeşte

EURO 2020 GRUP KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Avrupa Şampiyonası 2020 finallerinin grup kurası, 30 Kasım Cumartesi günü Türkiye saatiyle 20.00’de Romanya’nın Bükreş kentinde çekilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya