SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nı Şampiyonlar Ligi'ne çeviriyor

FUTBOL | 24.10.2019 11:12

FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nı Şampiyonlar Ligi'ne çeviriyor

FIFA'nın Dünya Kupası ile Şampiyonlar Ligi'ne olan ilgiyi bir araya getirerek Kulüpler Dünya Kupası'nı özel bir organizasyına çevirmek için kolları sıvamış, köklü değişiklikler ile harekete geçilmişti.

FIFA Konseyi, yeni turnavanın yeni sisteminin uygulamaya alınacağı ilk tunuvanın adresini belirledi.

2021 FIFA Dünya Kulüpler Kupası'nın Çin'de oynanmasına oy birliği ile karar verildi.

FIFA DÜNYA KULÜPLER KUPASI NEDİR?

Organizasyon, ilk kez 2000 yılında ve ocak ayında düzenlendi ve Kıtalararası Kupa adını taşıyordu. Amerika kıtasının en büyük turnuvası Libertadores ile Avrupa'da Şampiyonlar Ligi'ni kazanan iki takımın karşılaştığı tek maçlı final olarak başlamıştı.

2005'te FIFA Kulüpler Dünya Kupası adını aldı. Asya Şampiyonlar Ligi, Afrika Şampiyonlar Ligi Şampiyonu, CONCACAF Şampiyonlar Ligi Şampiyonu, Libertadores şampiyonu, OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve ev sahibi ülkenin lig şampiyonun katıldığı 7 takımlı turnuvaya dönüştürüldü. Eleminasyon sistemi ile oynanıyordu

YENİ DÜZENLEMENİN ADRESİ ÇİN

FIFA'nın 2021'de Çin'de başlatacağı yeni düzenlemede ise takım sayısından takım seçimlerine ve turnuvanın tarihlerine kadar hemen her başlıkta yeniliğe gidiliyor.

Turnuva 4 yılda bir düzenlenecek ve aralık ayından haziran-temmuz aylarına alındı

Katılan takım sayısı 24'e çıkartılıyor. 3 takımın yer alacağı 8 gruptaki mücadeleler sonunda grup birincileri direkt çeyrek finale çıkacaklar.

Katılacak takımların ülke ve Konfederasyonlara göre dağılımı ise henüz netleşmedi.

AĞIRLIK AVRUPA, ÜLKE KOTASI GÜNDEMDE

24 takımın yarısının Avrupa'dan gelebileceği düşünülüyor. UEFA'dan 12 takım istendiği ancak 8 takım gönderilebileceği belirtildiği iddia ediliyor. UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ni kazanan son 4 takımın turnuvaya katılması öngörülüyor. Öte yandan Avrupa'daki önde gelen güçlü ülkelerin kıta turnuvalarındaki dominasyonu ise FIFA'yı düşündürüyor. FIFA'nın Kulüpler Dünya Kupası'nda ülkelere kotası uygulayabileceği konuşuluyor.

FIFA'nın Konfederasyon Kupası'nın yerine geçecek olan FIFA Dünya Kulüpler Kupası, Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kupası'nın özelliklerinin bir araya getirildiği bir turnuva olarak oynanacak, bu şekilde ilgi ve izleyici sayılarının da artması sağlanacak.

SON 3 ŞAMPİYON REAL MADRID

Bu yıla kadar düzenenen FIFA Dünya Kulüpler Kupası İspanyol ve Brezilya takımlarının dominasyonunda kaldı.

Brezilya'dan 4 (Corinthians (2), Sao Paulo, Internacional), İspanya'dan 7 (Real Madrid (4), Barcelona (3)) şampiyon çıktı. İtalyanlar Milan ve Inter ile birer şampiyonluk alırken İngiltere'den Manchester United turnuvada şampiyonluk sevinci yaşadı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya