SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Derbi tarihine yolculuk 3: İlk canlı maç yayını

FUTBOL | 27.09.2019 13:39

Derbi tarihine yolculuk 3: İlk canlı maç yayını

Cumartesi akşamı derbi için televizyonlarımızın karşına geçeceğiz ve onlarca kamerayla çekilen derbiyi son teknoloji ile izleyeceğiz.

Türk televizyonculuk tarihinde canlı yayınlanan ilk maç da bir Fenerbahçe-Galatasaray derbisiydi.

3 Mart 1974 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçı, televizyondan canlı yayınlanan ilk derbi olmuştu. Maçın TV’de yayınlanması, bazı gazetelerde nerdeyse karşılaşma ile ilgili haberler kadar yer bulmuştu.

Derbi öncesi TRT bir başka ilke imza atacaktı: Maç önü özel televizyon programı... Müjdat Gezen ve kabare tiyatrosunun hazırladığı skeçler, özel röportajlar ve ünlülerin maçla ilgili görüşlerinin yer aldığı Tele Spor adlı programın sunuculuğunu Uğur Dündar yaptı.

TRT yayınlarının ulaştığı 13 ilde 11 milyon kişi için ilk canlı derbi yayınının heyecanı büyük oldu. Öyle ki tribünlerde sadece 30 bin taraftar yerini almış, çoğunluk televizyondan izlemeyi tercih etmiş, hasılat 519.675 Lira'da kalmıştı.

Maçı radyodan anlatan Orhan Ayhan, ertesi gün gazetedeki yazısında o günü şöyle anlatıyordu:

“Seyirciler maç başlamadan 3-5 dakika önce ellerini kollarını sallayıp tenha Mithatpaşa’ya girerken, eminim ki, televizyona dua ediyorlardı. İki takım yönetimi ise ellerinde kağıt kalem, televizyondan talep edecekleri parayı hesaplıyorlardı herhalde... Maça 10 bin kişi eksik gelmişti ama milyonlarca insan bu oyunu izlemişti. Bu bakımdan, televizyonun aldığı dua bu iki kulübün şikayetinin çok ötesindeydi.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya