SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Hamza Hamzaoğlu: "Terim başkan da olabilir"

FUTBOL - SÜPER LİG | 09.10.2019 16:57

Hamza Hamzaoğlu: "Terim başkan da olabilir"

Teknik direktör Hamza Hamzaoğlu, Asist Analiz TV'de Nevzat Dindar'ın sorularını yanıtladı. Gündeme, şampiyonluk adaylarına, VAR sistemine ve hedeflerine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

En son geçtiğimiz sezon sonunda Erzurumspor'un başına geçerek düşme potasındaki takımı ligde tutabilme mücadelesi için taşın altına elini koymaktan çekinmeyen Hamza Hamzaoğlu, şampiyonluk sevincini de küme düşme üzüntüsünü de yaşamış oldu.

"1 MAÇ DAHA KAZANSAYDIK..."

"Erzurumspor'un küme düşme ihtimalini biliyorduk, ancak yine de mücadeleden kaçmadık ve elimizden geleni yapmaya çalıştık. 1 maç daha kazanabilseydik kurtarabilirdik ama olmadı" diye konuşan Hamzaoğlu, Nevzat Dindar'ın "başkası olsa düşmeden bırakırdı" yorumuna tebessümle cevap verdi.

Galatasaray'la hem futbolcu hem teknik direktör olarak şampiyonluk yaşayan ikinci isim olarak tarihe geçen hamza Hamzaoğlu, "Başarı için çalışıyoruz. Ancak bunu çok da büyütülecek bir başarı olarak görmüyorum. Benden sonraki nesilde başka isimler bunu tekrar edeceklerdir" dedi.

Galatasaray'da çalıştığı dönemi başarının yanı sıra güzel oyunla da taçlandırmayı hedeflediklerini anlatan Hamza Hamzaoğlu, "Kupalar başarılı süreçlerin son meyvesidir. Kupalardan ziyade mücadeleyi, takım ruhunu, birlikte hareket etmeyi temel üzerine oluşturmak önemliydi" dedi.

"GALATASARAY'IN GELECEĞİNİ DÜŞÜNEREK HAREKET ETTİK"

Hamza Hamzaoğlu, Galatasaray'ın başına geçtiği dönem için "Puan olarak iyi durumda olsa da oyun olarak tatmin etmeyen bir takımdı" yorumunda bulundu, o süreçte takımda 40'tan fazla lisanslı oyuncu olduğunu hatırlattı.

Nevzat Dindar'ın "Hamza hoca transfer istemiyor algısı yaratıldı" hatırlatması üzerine Hamza Hamzaoğlu takımın geleceğini düşünerek hareket ettiklerinin altını çizdi ve şöye devam etti: "Finansal olarak sıkıntılı bir dönemdi, dikkatli hareket edilmesi gerekiyordu. Kulübün geleceğini düşünerek doğru ve ihtiyaç doğrultusunda futbolcular gerektiğini düşündük."

haftanin 11i

MARIO GOMEZ, DANI ALVES, GIGNAC TRANSFERLERİNİN PERDE ARKASI

Hamza Hamzaoğlu, teknik direktörlüğü döneminde gündeme gelen Mario Gomez, Dani alves ve Gignac gibi futbolcuların transfer edilmeme süreçlerini de anlattı: "Mario Gomez için kamp döneminde Cenk Ergün bu oyuncunun maliyetinin 9 milyon avro olduğunu söylediğinde ben de bu parayı veremeyeceğimizi, kendi oyuncularımızın maaşlarını ödemeden böyle bir maliyeti karşılamamızın doğru olmayacağını söyledim ve 4-5 milyon avroya bitirebiliyorsak o zaman düşürüz dedim. İhtiyacımız olan oyuncuyu almıştık, Podolski sol ayaklı, santrfor olarak da oynayabilen, iki işi birden çözebilecek, yıldız bir oyuncuydu ve maliyetsizdi. Gignac yine çok yüksek rakam istemişti. Dani Alves'le Abdürrahim Albayrak görüştü, 3 yıl için 20 milyon avro maliyeti olacaktı."

"KULÜBEDE 2,5 MİLYON AVRO"

Hamza Hamzaoğlu, gerçekleşmeyen transferlerin nedenleri basına yansıtılmayınca, kendisi yüzünden gerçekleşmediği algısının yaratıldığını söyledi. Düşük profil kadro eleştirisine, bu ifadeyi çok sevmediğini ekleyerek şu yanıtı verdi:

"Düşük profil denen oyuncular Bilal Kısa ve Ceyhun Gülselam'dı. O dönem Galatasaray'ın yedek kulübesinde Pandev ve Dzemaili oturuyordu, toplam maliyetleri 2,5 milyon avroydu. Kulübede oturacak oyuncunun maliyetinin de doğru olması gerekiyordu. Cem Paul Karacan, Beşiktaş'ın da takip ettiği bir oyuncuydu, ameliyat olmuştu. Kendisini aradım, durumunu sordum, sezon sonu seni düşünebiliriz benden habersiz hareket etme dedim. Bedelsizdi ve maliyeti 600 bin avroydu. Sakatlığı öne sürüldü ama Cem Paul'un anlaşmasında sakatlık nüksederse aldığı parayı geri iade edeceğine dair özel madde vardı. Premir Lig'de oynamış, kaptanlık yapmış genç bir oyuncuydu. Kazanabilseydik uzun yıllar Galatasaray'a hizmet edebilirdi."

"BAŞARI İÇİN PLAN YAPMIŞTIK"

Galatasaray'dan ayrılık süreci olmasaydı, uzun vadeli bir plan dahilinde başarıya ulaşacak bir yapı kurma hedefinde çalıştıklarını belirten Hamzaoğlu şöyle devam etti: "Şampiyon bir kadro vardı. Önceliklerimiz farklıydı, Avrupa'da başarı hedefi o gün için doğru değildi. Adım adım gitmeliydik. Başarı bir plan dahilinde gelecekti. Alternatifli bir kadro planı yapmıştık. Ancak gerçekleştirmek nasip olmadı."

Nevzat Dindar'ın dönemin yöneticilerinin "hocayı göndermekle hata yaptık" dediklerini dile getirmesi üzerine Hamza Hamzaoğlu, "Hata yaptık diyorlarsa bu iyi bir şey ama demek ki yaşamak gerekiyormuş" cevabını verdi.

"TAKIM FATİH TERİM'İN İSTEDİĞİ GİBİ DEĞİL"

"Galatasaray'da kalmak da zordur" diyen Hamzaoğlu, "Zirveye çıktıkça rüzgarı daha sert alıyorsun. O dönemde Fatih Terim ile her konuşmamızda kendisine sizi şimdi daha iyi anlıyorum diyordum" diyerek sözlerine devam etti.

Nevzat Dindar'ın, Fatih Terim'in Galatasaray'da başkanlık yapması gerektiği düşüncesini dile getirmesi üzerine, "Fatih Terim Galatasaray'a başkan da olabilir, Türkiye'nin en büyük başarılara ulaşmış, yol açmış, örnek olmuş bir futbol adamı, çıtayı çok yükseğe çıkardı, bunlar kolay değil, tecrübelerini aktarmalı" diyen Hamzaoğlu, Galatasaray'ın sezona başlangıç performansını da şu sözlerle değerlendirdi: "Zamana ihtiyacı olan bir takım çünkü çok geç kuruldu. İşleri kolay değil, transferler bitince hemen başarı bekleniyor. Şu an takım Fatih Terim'in istediği gibi değil, takımdan cevap alamamak da sıkıntılı bir durumdur hoca için..."

"YENİ OYUN 3-5 HAFTADA OTURMAZ"

Hamza Hamzaoğlu, Galatasaray'da alışkanlıkların değişmekte olduğunu söyledi: "Birlikte oynamayı alışkanlık haline getirmiş bir oyuncu grubu vardı. Gerektiğinde kilidi açabilecek bir oyuncunun varlığı önemli ama takım şu anda Falcao'yu oynatamıyor. Oyuncuların alışkanlıkları ve düzeni vardı, bütün bunlar tamamen değişti. Yeni bir oyun anlayışı yerleşiyor ki bu da 3-5 haftada oturmaz."

Galatasaray'da Gençlebirliği maçı sonrası eleştirilerin yönlendiği isimlerden Selçuk İnan için de Hamzaoğlu şu yorumları yaptı: "Performansı yüksek olan oyuncu oynar, düşük olan da oturur. Selçuk İnan kötü bir oyuncu değildir, önemli bir isimdir. Yıllar sizden bazı şeyleri götürebilir ama çalışır ve isterseniz başarırsınız. Selçuk'un kendisi de bunları düşünmeli."

3

"SNEIJDER VE BELHANDA'YI BİRLİKTE OYNATIRIM"

Nevzat Dindar, Sneijder ile Belhanda'nın karşılaştırılmasını hatırlatarak "Siz olsanız Belhanda'yı mı Sniejder'i mi oynatırsınız?" sorusuna Hamza Hamzaoğlu, "Elimde varsa ikisini birlikte oynatırım" cevabını verdi.

Hamzaoğlu, Belhanda ile Snijder'in farklı oyuncular olduklarını şöyle açıkladı: "Belhanda ile Sneijder karşılaştırması yanlış. Bunlar farklı oyuncu tipleri, özellikleri başka. Belhanda orta sahada savaşan bir futbolcu, Sneijder bitirici ve yıldız özellikli."

"BÜYÜKLER ZİRVEDE YALNIZ KALMAYACAK"

Süper Lig'in ilk 7 haftası itibariyle en beğendiği performanslar sorusu üzerine Hamzaoğlu, "Erol Bulut ve Alanyaspor en dikkat çekici performansı ortaya koydu. Büyük takımların toparlayamaması, beklentilere cevap verememeleri, yaşadıkları psikolojik savrulmalar rol oynadı. Büyükler toparladığında lig oturacaktır ancak bu 4 takımın tepede yalnız kalacaklarını sanmıyorum. Okan Buruk ve Başakşehir yukarıyı bırakmamak için sessiz sedasız geliyorlar. Okan hoca takımını çok iyi yönlendiriyor" dedi.

Ligin rekabet düzeyini de değerlendiren Hamzaoğlu şu sözlerle devam etti: "Şampiyonluk puanı düştü, büyüklerin performansı da etkili oldu. Artık herkes herkesi yenebiliyor. Büyükler ekonomik sorunlar, sirkülasyon ve istikrarsızlık gibi kendi sorunlarıyla uğraşırlarken alttakiler güçlerini eşitliyorlar."

"FUTBOLUN ÖZÜNÜ UNUTTUK"

Hamza Hamzaoğlu, var olan futbol gündeminin de Türk futboluna zarar verdiğine şu ifadelerle dikkat çekti: "İsim konuşuyoruz, güzel oyunda ziyade... Futbolun özünden uzaklaştık. Taraftarlar transfer istiyor, takımlar da kendilerini kurmaya çalışıyorlar. Oysa Avrupa takımları 1 futbolcu alıyor, maliyeti yüksek olsa da doğru futbolcuyu alıyor, takımı bozmuyor. Kulüpleri ve futbolun özünü korumazsak ülke futbolu daha kötüye gider."

Trabzonspor'un taktir edilmesi gerektiğini altını çizen Hamzaoğlu, "İstikrarı uyguluyorlar, Ünal Karaman sorgulandığında doğru duruş gösterdiler, genç oyuncuları Türk futboluna kazandırıyorlar" dedi.

"TÜRK ANTRENÖRÜN NELER YAPACAĞINI AVRUPA'DA GÖSTERMEK İSTİYORUM"

Hamzaoğlu, Türk futbolcuların Avrupa'ya transferlerinin de çok olumlu olduğunu söyledi ve ekledi: "oyuncularımız parayı akra plana atıp kariyerlerini düşünerek planlama yapmalılar. Menajerler takımlara yabancı oyuncuları getiriyorlar, Türk oyuncuları Avrupa'ya götürmeyi de üstelenmeliler."

Türk Milli Takımımızı Arnavutluk ve Fransa maçları öncesinde değerlediren Hamzaoğlu, "Şenol Güneş ile ivme yakalandık. Genç jenerasyon ile çok iyi durumdayız. Milli Takım önemlidir, orada kazandığımız başarılarla futbolcularımızın Avrupa'da yolunu açabiliriz" diye konuştu.

Hamzaoğlu, kendi hedefinin de Avrupa olduğunu söyledi: "Oyuncuyken de istemiştim ama nasip olmadı. Avrupa'da görev yapma amacıyla çalışıyorum. Türk antrenörün Avrupa'da neler yapabileceğini görmek ve göstermek istiyorum."

"KENDİ KRİTERLERİMİZİ KOYAMAZ MIYIZ?"

Türk takımlarının Avrupa Kupalarında başarısız performansını da yine istikrarsızlığa bağlayan Hamzaoğlu şöyle devam etti: "Ülkemizde çok fazla sirkülasyon var. Gelirlerimiz arttı ama hala borçluyuz. Doğru yönetmiyoruz, popülist davranıyoruz. Taraftar transfer istiyor, yapılıyor ama bunun çözüm olmadığını unutuyoruz. Kendi pozisyonumuzu, kendi dönemimizi, görev yaptığımız süreyi kurtarmak için değil, kulüplerimizin geleceğini düşünerek karar almalıyız. Gerekirse eleştirecekler ama doğru işten vazgeçmeyeceğiz."

Yabancı oyuncu sınırı sorusuna "Sınırlara karşıyım, her şey serbest olsun ama biz ihtiyacımız olanı alalım. Serbestlik varken akıllı transfer yaparsak kısıtlamaya da gerek kalmaz" cevabını veren Hamzaoğlu, kriter meselesine ise şu yorumu yaptı: "Federasyon kriter koysun diyoruz, kulüpler ve teknik direktörler kriter koyamaz mı? Neden dizginleri bırakalım? Kendi doğrularımızla karar verme yetimizi neden teslim ediyoruz?"

Hamza Hamzaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Kulüpler bizden uzaklaşıyor, insanlar sahadaki takımda birbirlerine ait bir şey göremeyecekler, aidiyet duygusunu unutmamalıyız."

"VARSA VAR, YOKSA YOK!"

Nevzat Dindar'ın hakemlerin performansları ve VAR konusundaki fikirlerini sorması üzerine Hamzaoğlu, "Hakemlerimiz standartları yok, biri çekmeye penaltı veriyor diğeri değil diyor. Formda değiller ama onların formsuzluğuna biz çanak tutuyoruz. Ben artık televizyonda oyunu göremiyorum. Güzel olan hareketler konuşulmuyor. Kötüyü konuşup kötüyü büyütüyoruz. VAR güzel bir uygulama, haksızlığın önüne geçmesini istiyoruz ama doğru kullanamıyoruz. Oyun çok duruyor, birşey varsa var yoksa yok! Hata yine olacak, biz bu oyunu hatalarıyla kabul etmeliyiz."

"MURIQI'İN DONANIMA, EMRE'NİN SAKİNLİĞE İHTİYACI VAR"

Süper Lig'in dikkat çeken performanslarından Vedat Muriqi ile ilgili fikrinin sorulması üzerine Hamzaoğlu şu cevabı verdi: "Vedat Muriqi, iyi niyetli bir oyuncu ama ilerleyebilir mi emin değilim. Çalışmayla bir yere gelecektir ama çok üst düzey bir oyuncu olabilmek için çok çalışması gerekecektir, kendisini çok daha fazla donatması gerekecektir."
Emre Belözoğlu'nu ise taktir ettiğini söylerek, "İstikrarlı, kendine bakıyor, çalışıyor, hırslı azimli, çalışkan, kendisini taktir ediyorum. Hakemlerle diyaloglar hoş görünmüyor, artık olgunlaştı ama daha sakin olmalı" dedi.

"DEĞİŞİM ZAMANLA YAPILIR"

Hamza Hamzaoğlu, Beşiktaş'ta Abdullah Avcı'ya yönelik eleştirilerde haksızlık yapıldığını söyledi ve ekledi: "Abdullah Avcı'ya haksızlık ettiğimiz yerler var ama çok keskin bir giriş yaptı. Başarısızsanız kimse ne yaptığınızla ilgilenmez. Takım, alışkanlık, sistem bu kadar kısa sürede değişmiyor. Son Alanyaspor maçında daha sonuca giden bir oyun vardı. Teknik direktör, zaman içinde yavaş yavaş parçaları monte etmelidir."

"YARDIMCILIK ÇOK YANLIŞ OLDU"

Kendisine Galatasaray'da Fatih Terim'in yardımcılığının teklif edildiği haberinin doğru olmadığını belirten Hamza Hamzaoğlu, "Bu çok yanlış oldu, Fatih Terim'i ve orada çalışan arkadaşlarımı huzursuz ettiği için çok üzüldüm. Galatasaray yine şampiyonluğun en büyük adayıdır" dedi.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya