SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

IFAB, futboldaki kuralları güncelledi

FUTBOL | 09.04.2020 12:49

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), her zaman tartışmalara yol açan elle oynama ve penaltı kararlarındaki kurallara güncellik getirdi.

IFAB, futboldaki kuralları güncelledi

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), yeni aldığı; güncellenmiş kuralları açıkladı. Kurulun aldığı kararlara göre; futbolda her zaman tartışmalara yol açan elle oynama ve penaltı kurallarındaki kararlarda, bir dizi güncellemeler yapıldı.

ELLE OYNAMADA BÜYÜK GÜNCELLEME

IFAB’ın daha önce elle oynama yönünde aldığı kararda, omuz hizası baz alındı. Kurulun yeni aldığı karara göre artık dirsekle omuz arası, formanın kol uzunluğuna göre ölçülecek ve ona göre elle oynama kararı verilecek. Top eğer formaya çarparsa omuz; altına değerse ise el olarak nitelendirilecek.

Aynı zamanda yeni kurala göre; hücum esnasında top santrforun eline çarpıp devamında hemen gol olursa, karar eskisi gibi iptal edilecek. Fakat top hücum oyuncusunun eline çarptıktan belli bir süre sonra gol olursa, karar iptal olmayacak ve skor geçerli sayılacak.

PENALTI ATIŞLARINDA SARI KART ARTIK ÇOK ZOR

IFAB, penaltı atışlarında kalecilerin kural ihlaline çok büyük bir güncelleme getirdi. Kaleci eğer kural ihlali yaptıysa ve rakip futbolcu penaltıyı auta veya direğe nişanladıysa, karar iptal edilmeyecek ve maç devam edecek. Eğer kaleci ihlal yaparak penaltıyı kurtarırsa cezayı ilkinde değil, ikinci bir hatadan sonra sarı kart görecek çekecek.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya