SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

IFAB’dan tarihi karar! 5 oyuncu değişikliği…

FUTBOL | 08.05.2020 16:38

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), FIFA’nın yıl sonuna kadar oynanacak maçlarda takımların 5 oyuncu değişikliği yapmasına izin verdi.

IFAB’dan tarihi karar! 5 oyuncu değişikliği…

Dünya çapında etkili koronavirüs salgını, sporun ve futbol karşılaşmalarının durmasına neden olmuştu. Salgın yavaş yavaş etkisini yitirirken; Almanya, Türkiye gibi ülkeler başta olmak üzere resmi olarak futbola geri başlama kararı almıştı.

IFAB, bazı federasyonlardan ve FIFA’dan gelen 31 Aralık’a kadar karşılaşmalarda 5 oyuncu değişikliğini düşünerek karara bağladı.

YIL SONUNA KADAR TAKIMLARA 5 DEĞİŞİKLİK HAKKI!

FIFA’nın ve ülke federasyonların önerisiyle gündeme gelen 5 oyuncu değişikliği hakkı, IFAB’ın onayıyla beraber resmen devreye girdi. Bu karar için belli şartlar da açıklandı…

Bu kararın takımların uzun süredir idman yapmaması, koronavirüs nedeniyle oyuncularının eksik olması ihtimali veya yaz aylarında havaların sıcak olması nedeniyle alındığı belirtilirken, takımların maç içerisinde en fazla 3 duraklama anında ve devre arasında değişiklik haklarını kullanabileceği ifade edildi.

Uzatma aşamalı maçlarda kalan değişiklik haklarının uzatma bölümüne taşınacağı ifade edilirken, uzatma bölümünde takımlara ekstradan bir oyuncu değişikliği hakkı daha tanınacağı kaydedildi. Uzatma bölümünde yapılacak değişiklikler ise uzatma bölümü başlamadan önce veya uzatma bölümünün devre arasında yapılabilecek.

VAR'DA KARAR FEDERASYONLARIN 

Öte yandan IFAB, VAR Sistemi'nin kullanımıyla ilgili kararı ise ülke federasyonlarına bıraktığını da açıkladı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya