SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

İzmir'de misafire puan yok

FUTBOL | 21.12.2019 21:36

Savunmaların hata yapmaması kadar forvet oyuncularının son vuruşlardaki tercih hataları maçın sonucunu etkiledi, Göztepe Galatasaray'a geçit vermedi.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
İzmir'de misafire puan yok

Göztepe deplasmanında orta sahada Lemina'nın yokluğunda merkezde Selçuk İnan ile çıkan Galatasaray'da Fatih Terim 4-1-4-1 dizilişi ile çıktı. Göztepe'de de 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya çıktı.

Galatasaray ilk dakikalarda Göztepe yarı alanında baskı yaparak maça başladı. Göztepe ise savunmaya çekilerek rakibini karşıladı. Göztepe, rakibinin kendi ceza sahasına yerleşmeye çalışırken geride bıraktığı boşlukları ilk dakikalarda takip etti ve 9. dakikada kornerden bulduğu golle 1-0 öne geçti.

Golün ardından Galatasaray yeniden rakip yarı sahaya yerleşme çabasına girdi. 11. dakikada direk dibinden Falcao'nun vuruşu dışında fırsat yaratamadı.

Oyunun ilk yarının ilk bölümlerinde 2. bölgeye sıkışması, Göztepe'nin kapalı savunma ve kontratak futboluna dönmesi, Galatasaray'ın dengeyi kurmasına engel oldu. Bu plan, Göztepe'nin daha net pozisyonlar bulmasını sağladı, Galatasaray ise kalabalık alanda topu aktarmakta zorlandı.

Hızlı atak geliştirirken geri dönerken de hızlı hareket ederek savunma güvenliğini korudu.

27. dakikada Ömer Bayram'ın kornerden vuruşu ile gelen karambolde Galatasaray, Gassama'nın kendi kalesine gönderdiği topla 1-1 eşitliği yakaladı.

Golün ardından maç daha geniş alanda oynanmaya başladı. Göztepe'nin ileri çıkışları artarken geride daha fazla boşluk bırakmaya başladı. Bu da Galatasaray'ın Feghouli, Babel ve Falcao ile pozisyon bulmasını sağladı.

İlk yarının son dakikalarında topu Göztepe'ye bırakan Galatasaray rakibe baskı yaparken kalesinden de uzun tutmaya çalıştı.

İlk yarı 1-1'lik eşitlikle tamamlandı.

İkinci yarı, Galatasaray'ın orta sahada top dolaştırarak boş alan araması ve Göztepe'nin baskıyla topu kazanıp rakip kaleye gitme düşüncesi ile başladı.

Genel temposu düşük giden maç yalnızca hızlı ataklar sırasında hereketlendi. İki tarafın da tempoyu yükseltmek gibi bir niyeti olmazken düşürmek iki takıma da avantaj sağladı. Bu sayede alanı tutarken ve sahayı iki yönünde kullanırken daha az efor sarf ettiler. Maçın ilk 60 dakikasını bekleyip doğru zamanda doğru hareketi yapmak için topu takip etmekle geçirildi.
60. dakikada Göztepe, iyice geri çekilmiş savunmasının arasından kaptığı topla hızlı atakta Halil Akburnar ile 2. golü buldu ve maçta durum 2-1'e geldi.

Golün ardından oyun tempo kazandı, Galatasaray eşitliği yakalamak için baskısını arttırdı.
Rakibinin çizgilerden gelmesni engelleyen, Galatasaray'ı merkezden oynamaya zorlayan Göztepe, bu alanı da kalabalık tutarak içeri kat eden Babel ve Feghouli'nin topu geçirmelerine izin vermedi.

Maçın son 15 dakikasına girilirken iki takım da karşılıklı ataklarla pozisyona girdi.

Savunmaların hata yapmaması kadar forvet oyuncularının son vuruşlardaki tercih hataları da bu dakikalarda gol olmamasında önemli rol oynadı.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya