SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Kulüp başkanlarına müteselsil sorumluluk geliyor!

FUTBOL | 21.06.2020 10:48

Spor Gecesi 360 programında Gökhan Dinç, kulüp başkanlarının yaptıkları borçtan sorumlu olacağı yasa tasarısının meclise geleceğini açıkladı.

Kulüp başkanlarına müteselsil sorumluluk geliyor!

Cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yayınlanan Spor Gecesi 360 programında Gökhan Dinç, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun futbol kulüpleri için devrim niteliğinde bir projeyi hayata geçireceğini ifade etti.

“Müteselsil sorumluluk geliyor”

Limiti aşan başkanların aştığı miktar kadar kendileri sorumlu olacak diyen Dinç, “Kulüp başkanları, harcama sınırlarını aştıkları miktar için Borçlar Kanunu işleyecek. Örneğin 100 milyon TL’lik bütçe belirlendi, kulüp de 120 milyon TL harcamada bulundu. Aradaki 20 milyon TL için müteselsil sorumluluk getirilecek” dedi.

“Borç yükünden başkanlar kaçamayacak”

Tüm kulüp başkanları aynı zamanda kulübe bağlı derneklerin ve şirketlerin de başkanı olacağını belirten Gökhan Dinç, “Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş’ın icra kurulu başkanı olmayarak bu durumdan sıyrılabileceğini düşünmüştü ancak bu kanunla sıyrılamayacak. Kulüplerin başkanları derneğe bağlı bütün şirketlerin de başkanları olmak zorunda. Artık kimse kulüplerin paralarını har vurup harman savuramayacak, kimse kulüplerin kasasını boşaltamayacak” söylemlerinde bulundu.

“Üretime teşvik”

Yüzde 100 anonim şirketlerin de artık devlet desteğinden faydalanabileceğini belirten spor yorumcusu, “Üretim, altyapıya yaptığı yatırım oranında da kulüpler devletten destek alabilecek. Yüzde 100 anonim şirket olan kulüpler devletten ayni ve nakdi alamıyorlardı. Bu kanunla birlikte yüzde 100 anonim şirketler de devletten destek alabilecekler.

Kanunun meclisten 2-2.5 ay içinde geçeceğini belirten Gökhan Dinç, şunları söyledi:

“2-2.5 ay içinde bu kanunun meclisten geçmesi bekleniyor. Muhtemelen önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak. Mali, idari ve sportif başarı varsa; artık devlet destek verecek.”

Projeyle ilgili Haluk Yürekli’nin yorumu da çarpıcıydı:

“Bu sistem saat gibi işler. Kulüp başkanları büyük büyük holdinglerin de başkanı aynı zamanda… Orada şirketleri tıkır tıkır işliyor. Niye? Çünkü sorumluluk onlarda… 500 personelin yapacağı işi 1500 personelle yapmıyorlar. Ama kulüplerde böyle değil! Taraftar biraz homurdanıyor ‘5 milyon Euro vereyim, oyuncu getireyim’ diyorlar.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya