SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Metin Sipahioğlu, Galatasaray'a cevap verdi!

FUTBOL | 17.02.2021 12:42

Fenerbahçe Yöneticisi Metin Sipahioğlu, FB TV'de Gündem Özel programında bomba açıklamalarda bulundu.

Metin Sipahioğlu, Galatasaray'a cevap verdi!

Fenerbahçe Yöneticisi Metin Sipahioğlu, kulüp televizyonundaki Gündem Özel programında Galatasaray tarafından yapılan açıklamalara dair cevap verdi.

Sipahioğlu, sözlerine "Geçen Galatasaray maçından sonra Başkanımız açıklama yaptı. Ertesi gün VAR açıklaması yaptık resmi sitemizden. Onun haricinde maç hakkında açıklama yapmadık. Hatta bunun yeterli olmadığı yönünde tepki aldık. Karşı tarafa gelirsek, maçtan sonraki açıklamayı hariç tutuyoruz. Hafta içi pazartesi gününden cuma gününe kadar 5 kere konuştular. Başkanları, ikinci başkanları vs. konuştukça konuştular. Biz bunlara cevap vermedik, Karagümrük maçına odaklandık. Bu maçı kazandıktan sonra tekrar değerlendirme yaptık. Başkanımızla bu seviyeyi muhatap alıp almamayı düşündük. Sonra gördük ki Türk medyasında çamur at izi kalsın mentalitesinin yer tuttuğunu ve bu eylemin haksız sonuçlar verdiğini gördük. Galatasaray tarafından yapılan tüm iftiraları kanıtlamak için buradayız" ifadeleriyle başladı.

Mustafa Cengiz'in bekletildiğine dair gelen tepkiye yanıt veren Sipahioğlu, "Kullanacağımız kelimeleri kullanmak durumundayız. İftiralar ve yalanlar var. Bu seviyeyi kendileri yarattı. Hem yalan söylüyorlar, hem de bilgisizler. Bir kere İstanbul'daki tüm stadyumların protokol tribünleri Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne aittir. Biz liste yapar, Ankara'ya yollarız. Bakanlık buna onay verir ve son haliyle gider. Bakanlık, tüm protokol haklarına sahiptir. Oranın yetkisi bizde değil, Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ndedir. Olsa bile bu kulübü bağlamaz. Herkesin stadına tek bir ekip bakıyor. Protokol ekipleri aynıdır Gençlik ve Spor'un. Burada bir ayıp da yok. Gayet misafirperver karşılamışlar. Uzaktan yakından alakamız yok. Müthiş ağırlamış Gençlik ve Spor Müdürlüğü ayrıca" diyerek sarı-kırmızılıların stadyuma geldiği güvenlik görüntülerini paylaştı.

Kamera kayıtlarının yayınlanmasının ardından konuşan Sipahioğlu, "Hakikaten ayıp, şurada 1 dakikadan az bir süre var. Biz kendi kendimize dedik ki 'acaba bir ayıp mı var?' diye bu görüntülere baktık. Çok rahat girmişler. Kimseye de isim sormamışlar. Bu ilk yalanlarıydı. Bunu çürütmüş olduk" dedi.

Bu görüntülerden sonra '1907 şifresi' olayına da değinen Sipahioğlu, "Söyledikleri ikinci yalan da buydu. Herhalde biraz fazla film izliyorlar. Böyle şifreyle stada alınma, ne Türkiye tarihinde; ne de Fenerbahçe tarihinde olmuştur. Başkanlarının böyle bilgilendirilmesi ciddi bir hata. Teorik olarak kanıtları da göstereceğiz. Protokol tribünü ve 1907 tribünü yan yana. 200 kişilik 1907 tribününü açmıştık, daha önce de açıkladık. Gelenlere 'hangi tribüne geleceksiniz' diye soru soruldu. 1907'ye yönlendirdikten sonra kontroller yapıldı, HES kodu ve kimliklerine kadar. Mustafa Cengiz çok büyük hata yapıyor. Onu yönlendirenler de varsa yanlış yapıyorlar. Hiçbir stada şifreyle taraftar alınmaz. Buna çocuklar bile güler" diyerek ikinci görüntüleri paylaştı.

1907 tribününe gelen davetlilerin görüntülerini gösterirken konuşan Fenerbahçe yöneticisi, "Şifre koysak 250 bin taraftar gelirdi şuraya bakın. Kuyruk olurdu orada. Bu görüntülerle böyle bir şeyin olmadığı kanıtlanmış oluyor. Tüm spor kamuoyu hangi söylemlerin çocukça olduğunu çok net anlamıştır. Bu tip söylemleri yerine getirmek asıl çocukça olandır. Bu görüntüler ikinci yalanı kanıtladı" sözlerini kullandı.

Galatasaray yöneticisi Yusuf Günay'ın, '3000 taraftar vardı' sözlerine de cevap veren Sipahioğlu, "GS TV'de bu yalanlar bilerek yöneticiler tarafından yaptırıldı. Yusuf Bey'i buradan uyarıyoruz. Militanın ne demek olduğunu iyi sorgulasın. Taraftarlar için böyle kelimeleri kullanmaya hakkı yok. Bu Türk sporunu farklı yerlere götürür. Bunun altından kimse kalkamaz. Çok tehlikeli yere gidiyor bu iş. Bizler sorumlu yönetim kurulu üyeleri olarak buradayız, taraftar olarak burada değiliz. Taraftar kimliğimle çok farklı şeyler söylerim. Ben bu kelimeleri söyleyemem. Militan kelimesi için Fenerbahçe olarak sizi uyarmalıyız" dedi ve taraftarlarla ilgili ortaya atılan iddialara yanıt olarak tribün videoları paylaştı.

Tribün görüntülerine bakarak konuşan Sipahioğlu, "Burada toplamda 250'ye yakın kişi var. Üst tribüne bakıyoruz orada bomboş. İnsan yok. Aşağı tribünde kenarlar bomboş. 200-250 kişi vardır. Maraton tribününde de alt loca ve üst loca var. Orada da pankart var, insan olsa bile göremez. Hiç insan olmadığı gibi orası açık da değil. Brandalar var. Tribünün alt tarafında reklam, üst tarafında bayrak var. Özetle Maraton tribününde insan yok. 1907 tribününde de ciddi kısıtlama var. Ben soruyorum şimdi nerede bu 3000 kişi. Yalanlarınızla bütün Türkiye'yi kirlettiniz. Bu kadar rahat yalan söylenmez. Ya çıkıp özür dileyeceksiniz, ya hiçbir şey diyemeyip kabul edeceksiniz. Görüntüler sabit. Ben zannetmiyorum özür dileyecek erdem göstereceklerini. Kirli iftiralar attıklarını herkes bilecek. Bir kulüp başkanı böyle yalanlar söyleyemez. Bizim yönetimimiz de müsaade etmez. GS TV'de yapılan 'İletişim Koordinatörü' programı tamamen yönetimi bağlar. O gün emniyet güçlerimiz de tespit yaptılar. Onlar da 250 kişi tespit ettiler. Bu sayılar sabittir" açıklamalarında bulundu.

Maç sonu yaşananlara dair konuşan Sipahioğlu, "Yenilen kulüp olarak Başkanımız, rakip takımı bir erdem olarak tebrik etti. Diğer arkadaşlara da iyi akşamlar dediği görüntüler var. Biz göreve geldiğimizden beri 45'ten fazla deplasman maçına gittik, bu kadar maç da evimizde takım ağırladık. Bu maçlardan sonra sonuç ne olursa olsun, protokol tribününde tezahürat yapmadık. Bununla birlikte 45 maçta, 45 takımdan hiçbiri sonuç ne olursa olsun tezahürat yapmadılar. Yenildiğimiz maçlar oldu. Misafirlerimiz hiç terbiyesizlik yapmadı. Yönetici kimliklerimizle buradayız, taraftar gibi olursak iş farklı yere gider. Galatasaray tarafı kendi olmayan tribününe gitti, anlayışla karşılanabilir; takımlardır. Ondan sonra futbolcular dönerken protokol tribününe bazı oyuncular, tahrik edici provokasyon hareketleri yaptılar. Daha sonra Galatasaray yöneticileri, yönetici olduklarını unutup birer holigan gibi nasıl tezahürat yaptıklarını ve nasıl çileden çıkmış bir şekilde yaptığı hareketleri göstereceğiz. Kimin seviyesizlik yaptığını herkes görecek. Böyle bir şeyi ilk defa yaşadık. Onyekuru ve Donk provoke edici çocukça hareketler yaptı. Galatasaray yöneticileri susun içeri girin diyeceğine, tribünde eller havada tezahüratlar yapıyorlar. Bu gerçekten 45 maçtır ilk defa gördüğümüz bir şey. Bunun üzerine o tribüne geçerek gerekli uyarıları yaptık. Olay tamamen bundan ibarettir. Tüm Türkiye görsün" dedi ve görüntüleri izletti.

Mustafa Cengiz'in, 'Ali Koç emniyet mensuplarına sinkaflı laflar etmiş' sözlerine de yanıt veren Fenerbahçe yöneticisi, "Burada çok tehlikeli bir şey yapıyor. Başkanımızı, devletimizin görevlilerine saygısızlık yapmış, hatta küfür etmiş durumuna düşürmeye çalışıyorlar. Bu kadar hadsiz, bu kadar provokasyona devam eden yaklaşımı Fenerbahçe olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Fenerbahçe'nin devlete karşı tutumu ortadadır. Mustafa Cengiz burada yanlış yolda. Kendisinin yolu yol değildir. Bu yalanı şiddetle kınıyoruz. Maç sonunu gördük. Bunları konuşun, yapanın yanına kar kalmasın. Bu tescilli yalanları herkesin konuşması lazım" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda oynanan kadın voleybol maçına yönelik de konuşan Metin Sipahioğlu, "Maçı 3-0 kazandık, aynı salonda oynuyoruz zaten. Ben de oradaydım. Başkanımız takımı alkışladı ve tebrik etti. O sırada Galatasaray da takımı alkışlıyordu, bizim başkan da karşı takımı alkışladı. Hoş bir ortam oluşmuştu. Hiç kimse kimsenin yanına gitmeden alkışlanma oldu. Teknoloji çağındayız, bu kadar nasıl rahat yalan söylüyorlar. Onlara göre Ali Koç 'alkışlayın' demiş de onlar da alkışlamış. Ne büyük başkanımız varmış ya. 17 kulübe imzalayın diyor, onlar da imzalıyor. Böyle yalan olur mu ya. Görüntüler sabit, kimse kimsenin yanına gitmemiş. Gayet doğal bir şekilde önce takımlarını sonra karşı takımları alkışlamışlar. Niye böyle bir yola giriyorsun? Akılla izanla açıklamak mümkün değil. Bu 5. yalanlarıydı" sözlerini kullandı.

Arda Turan ve Etebo konusuna da değinilen programda, Sipahioğlu şu ifadeleri kullandı: "Soyunma odaları maçın devamı sayılıyor. Sevinçler yaşanabilir. Ama burada çıkacak şeylerden ceza alınabiliyor. Bu görüntüyü ortaya koyan, kendi oyuncuları Etebo. Resmi Instagram hesabında paylaştığı bir görüntü. Öyle bir lanse ediliyor ki; sanki biz Fenerbahçe olarak komplo kurmuşuz ve görüntüyü biz servis etmişiz. Nereden servis edildiği belli olmayan görüntüler diyorsunuz. Bu kadar yalana iftiraya gerek yok. Türkiye her şeyin farkında. Çeken de servis eden de Etebo. Burada bile yalan söylüyorlar. Dünya küçüldü, teknoloji büyüdü. Deyin ki Etebo çekmiş, hata yapmış; uyarın. TFF olarak ceza vermezseniz daha sonra her takım maç sonunda küfürlü sevinçler yapar. Bu sonraki yaşanacak olaylara emsal teşkil eder. Bizde böyle bir şey kimse yayınlamadı. Zafer sarhoşluğuyla bir şey yaparsanız; tabii ki cezası olacak."

Transfer döneminde yaşanılan rekabet olaylarına da yanıt veren Metin Sipahioğlu, "Vedat Muriqi, Mert Hakan ve İrfan Can hakkında Galatasaray'ın asbaşkanı Abdurrahim Albayrak'ın açıklamaları var, 'Benim elimde ne fotoğraflar var. Mert Hakan'ın, ofisimde gece yarısı ağlayan Vedat'ın' diye. 2'si Fenerbahçe'nin profesyonel oyuncusu, diğeri ise daha evvel bizde oynamış şimdi ise İtalya'da kariyerini başarıyla sürdürmekte olan bir futbolcu. Çok yanlış ve suça girecek konu var. Bir tanesi Galatasaray'ın asbaşkanının Fenerbahçeli oyuncular hakkında Galatasaraylı olduklarına iddiasını ortaya atması. İkincisi yine burada şantaj var. Elimde oyuncuların fotoğrafı var vermedim demesi şantaj içeriyor. Niye yine diyorum, çünkü iki sene evvel Galatasaray şampiyonluk yolunda giderken 'VAR kayıtları elimizde' diye şantaj yaptılar. Suç duyurusunda bulunup da savcılarımız o zaman harekete geçmedi. Çok ciddi bir iddiaydı. Bu yalanlanmayan bu manşetlerde iki türlü konu var. Söylemler ve yine maalesef şantaj içeriği. Galatasaray yönetimi maalesef yurt içindeki pek çok transferde usulsüzlük yapmakta. Önce kulüple anlaşmadan, oyuncuyla anlaşmakta. Tabiri caizse oyuncuyu ayartmakta. Nedeni çok basit. Önce hedeflediğiniz oyuncuyla görüşürürseniz, takımla olan görüşmelerde bonservis konusunda işiniz çok daha kolaylar. O yüzden onlar, bonservis kolaylığını yaratmak için oyuncu bizi istiyor tabanını yapıyorlar. Ondan sonra da transferi böyle yapmaya çalışıyorlar. Bu FIFA'nın, UEFA'nın ve TFF'nin kurallarına tamamen aykırı bir durumdur. Bu son yaşanan Oğulcan olayı. Biz de bir spor paydaşı olarak bunları söylemekle yükümlüyüz. Resmiyete dökülmüş bir usulsüz transfer cezası var. Oyuncu ceza almış. Türk kulüpleri bu yaklaşımdan rahatsız. Anadolu kulüpleri oyuncularından nasıl para kazanacak? Ne kadar yüksek bonservis alırsa o kadar. Ama bu arkadaşların yaptığı gibi olursa tabii hak sahibi kulüpler bundan rahatsız olur. Birçok kulüp de rahatsız. Biz Fenerbahçe olarak her zaman için TFF, FIFA ve UEFA kurallarına riayet ediyoruz. Başkanımız bu konuda çok hassas. Fenerbahçe bir oyuncuyu transfer etmek istiyorsa, önce kulübüyle görüşüp ondan sonra oyuncuyla görüşüyorlar. Hatırlarsanız geçen sezon Vedat için böyle bir şey yapmışlardı. Rize'yle olan bonservis pazarlığını çözmek için, 'Rize'de aslan var' dediler. Vedat'ı da bazı şeylere zorlamışlardı. Böyle bir oyuncuya Rize'de aslan dediler. Sonra çocukluk fotoğrafları çıktı Vedat'ın. Çokça var sosyal medyada. Kanıt ile Fenerbahçeli olduğu ortaya çıktı. Aynısını İrfan Can Kahveci için yapmaya çalıştılar. Halen daha yapıyorlar. Çok iyi Galatasaraylı dediler. Biz aldıktan sonra hala diyorlar. İrfan Can Kahveci'nin Başakşehir'de oynarken kendi arabasında videosu var. Örnek olarak Emre Belözoğlu'nu aldığını söylüyor. Yabancı olarak da Alex ve Ronaldinho diyor. Bunlardan ikisi Fenerbahçe'nin sembolik isimleri. Herhalde çok koyu Galatasaraylı olan kişinin isimleri bunlar olmazdı. İrfan'ın hangi takıma eğilimi var zaten bu videodan da ortada. Artık maalesef onların sözünün bir itibarı da kalmamış. Madem bu kadar fotoğrafınız var, vakit geçirdiniz, şunu yaptınız; üç oyuncuyla da vakit geçirmişsiniz. Üçünü de Fenerbahçe Kulübü almış işi bitirmiş. Hem de birkaç günde. Madem bu kadar yakındınız, nasıl bunu imzalatamadınız? İnsan bu röportajları vermeye çekinir, madem çekinmiyorlarsa biz de çekinmeyiz" ifadelerini kullandı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya