SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Mustafa Cengiz'den flaş açıklamalar

FUTBOL | 03.02.2020 17:58

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz yayıncı kuruluşa verdiği röportajda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Mustafa Cengiz'den flaş açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz yayıncı kuruluşa verdiği röportajda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Saat 16:00’da başlayan canlı yayında Başkan Mustafa Cengiz çarpıcı söylemlerde bulundu.

“GALATASARAY ADINI TÜM DÜNYAYA DUYURMUŞTUR”

Mustafa Cengiz röportajına, "Galatasaray, Süper Kupa'dan bu yana, Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiği başarılarla Türkiye'nin ve Galatasaray'ın adını tüm dünyaya adını duyurmuştur." sözleriyle başladı. Korsan yayınlarla alakalı emeklerin çalındığı ifade eden Cengiz, “Korsan yayınlarla mücadele etmek hepimizin görevi. Pastayı büyütmemiz gerekiyor. Yayıncı kuruluşa destek vermek lazım. Emeğin bedelini ödemelisiniz, beIN Sports bir değer yaratıyor. Kesinlikle korsanla mücadele edilmeli." dedi.

“TESİSLER BİRBİRİNE YAPIŞIK KARDEŞ GİBİ”

Mustafa Cengiz, tesislerdeki duruma değinerek, "Kemerburgaz, Riva ve Florya birbirine yapışık 3 kardeş gibi. Florya'yı verdiğimiz bedel üzerinden aldık. Florya şu anda aldığımız değerinin 5-6 katı. Ancak bu alan bize yetmiyor. Bizim 8 alt yaş altyapı takımımız var. İngiltere'de her mahallede çim saha var. Eskiden sokaklarda top oynayan çocuklar, şimdi arabalar yüzünden futbol oynayamıyor. Futbol için sadece spor kulüpleri kalıyor. Kemerburgaz'a 6 saha yerleştireceğiz. Florya'da bir yandan devam edecek. Devletin desteği bize legal sınırlar içindeydi." söylemlerinde bulundu.

“KİMSEYE BORCUMUZ YOK”

Galatasaray’ın yolculuk konusunda sıkıntı çektiğini ifade eden Mustafa Cengiz, "Takımın Florya'dan Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne gelmesi 1.5 saat sürüyor. Bu da sporcuların konsantrasyonunu bozuyor." dedi. Başkan Cengiz sözlerine, "Sizin vasıtanızla müjdeyi veriyorum. Kemerburgaz arazisini biliyorsunuz. Madencinin ruhsatı iptal edilmişti. Şimdi fiziki olarak tahliyesine başladık, projesi de hazır. 120+8 milyon TL ödedik Florya için ve bunu da yapılandırdık. Devletimize teşekkür ediyoruz. Galatasaraylı inşaatçılar Kemerburgaz'a destek olmalı. Riva’ya gidin görün, mükemmel bir çalışma oldu. İstanbul'un Riva'sının nasıl değerli bir hale geleceğini göreceksiniz. Göreve geldiğimizde binlerce hacizle karşılaştık. Mali bir çıkmaz içindeydik. Sadece futbolda değil basketbolda da transfer yasağımız vardı. Dernek olarak şimdi kimseye bir borcumuz yok. Sadece 1 basketbol antrenörüne 1-1.2 milyon TL borcumuz var.” ifadelerini kullanarak devam etti.

“147 MİLYONLUK ZARARA RAĞMEN UEFA BİZE CEZA VERMEDİ”

Mustafa Cengiz, Galatasaray’ın UEFA’dan ceza almadıkları konusu hakkında, "Biz geldiğimizde UEFA ile ilgili çok ciddi sorunumuz vardı. 4 ay UEFA, 4 ay CAS süreci oldu. UEFA'ya buradan çok teşekkür ediyorum. Bizi anlayışla karşıladı. Yönetim yeniydi. Bizim toplam gelirimizi gördüler ve mali disiplini sağladık. 147 milyon Euro zarar etmemize rağmen tarihte ilk defa böyle bir kulüple anlaşma sağladı UEFA…  Sonra 147 milyon Euro zarar etmiş bir takıma nasıl lisans verirsiniz diye dava açıldı.” dedi. Derneklerle ilgili de konuşan Mustafa Cengiz, “Derneğin 200 milyon Dolar'a yakın elde edilmiş bir gideri var. Şunu da müjdeleyeyim... İlk defa çıplak gelirde, net faaliyet gelirinde artıya geçtik. İlk defa mali kurulda ek bütçe istenmedi.” dedi.

“BİR KULÜBÜMÜZ KURALLARI YIKMAYA ÇALIŞIYOR”

Fenerbahçe’nin limit itirazı konusuna değinen Mustafa Cengiz, "Siz kuralları yıkmak için mi koyarsınız, uymak için mi? 15 Aralık 2019 tarihine kadar kulüpler mali durumunu FFP uygulaması için verdi. 31 Aralık'ta da TFF açıkladı, herkesin limiti bu dedi. Ama 31 Aralık'tan sonra bir kulübümüz çıkıyor, 8 Ocak tarihinde tekrar başvuruyor ve limitlerimi arttır, diyor. Yaklaşık artı 33 milyon TL limiti arttırılıyor. Yüzde 30 aşım payıyla birlikte 49 milyon TL, o kulübe müthiş bir rahatlama getiriliyor. 49 milyon TL ile puan silme, transfer yasağı, kadro kısıtlaması ve para cezasından sadece ihtar cezasına kalınıyor. TFF'ye soruyorum, bunu nasıl yaptınız? Bir kulübümüz başvurdu ve onun talebi reddedildi. 100 metrelik yarışı siz nasıl olurda 110 metreye çıkardınız? Başkalarına da yaptınız mı, bilmiyoruz... TFF, kimin ne limiti var açıklayacak. Sonra kim sızdırdı, ne sızdırdı. Ben anlamıyorum bunu. Lafla şeffaflık, dürüstlük olmaz. Sizin bunu kanıtlamanız gerek. TFF, benim sorularıma cevap vermek zorunda. Haklıysa saygıda kusur etmeyiz. Bize göre kesinlikle haksız. Yüzde 5 aşım sınırında kalarak ihtar cezasına kalındı. Biz Galatasaray olarak, kesinlikle cezamızı çekerdik. Cürüm cezaya tabiidir. Cürmünüz cezasız kalırsa, asıl o zaman suç legal hale gelir.” söylemlerinde bulundu.

“KİMSE BİZİM DÜŞMANIMIZ DEĞİL”

Düşmanlarının olmadığını ifade eden Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Ne Fenerbahçe ne Beşiktaş bizim düşmanımız... Aynı platformda eşit koşullarda mücadele etmeyi istediğimiz rakiplerimiz. Benim yaptığım bütün sert konuşmalara bakın, asla durup dururken ettiğim tek kelime yoktur.” dedi. Mustafa Cengiz programa, “Kimsenin kulesine taş atmayın ki sizin kulenize de taş atarlar kuleniz yıkılır. Biz yarattığımız her gelirde devlete kazandırdık. Galatasaray, bulunduğu yere bereket getirir. Biz iki yılda 308 milyon TL vergi ödedik. 217 milyon TL de ayrıca taksitlendirdik. Diğerleri de açıklasın… Biz açıklıyoruz, sen de açıkla. Lafla şeffaflık olmaz. Bir kulübümüzün sayın başkanı sen 10 bin Euro vermişsin, diyor. Biz öyle değil diyoruz. Eğer siz vergi kaçıracaksanız, giderden kaçırmazsınız. Giderinizi çok gösterip gelirinizi az göstererek vergi kaçırırsınız. TFF'nin bir kararı var. Sadece Türkiye'de lisans almış menajerlere ödenenler kabul ediliyor. Bize haciz göndermeyen çok az menajer vardı. Bizim bir 'black list'imiz var. Gelecek yönetimlere bu isimleri bırakacağız. Kişisel bazda TFF'de çok değerli insanlar var. Lisanslamadaki verilen kural dışı uygulamalar, maalesef kanaatimizi olumsuz tutuyor. Disiplin kurulu ve tahkim kurulu bize acımıyor. Galatasaray tarihinin en çok ceza alan başkanıyım. Bana TBF bile ceza verdi. Cürüm cezaya tabiidir ancak bu ceza uygulamasının eşit olmasını diliyoruz. Sadece 1 kulübe karşı cesur olmak, diğerine vermemek yanlış." açıklamalarında bulunarak röportajına devam etti.

KADIKÖYDEKİ MAÇA GİDECEĞİM İNŞALLAH”

Kadıköy'deki maça gidecek misiniz sorusuna Mustafa Cengiz, "İnşallah. Bugüne kadar kimseyi rencide etmedik. Bizim seyircimiz ne sahaya girdi, ne tribün yaktı... Biz kurallara uyuyoruz, kurallar içinde mücadele ettiğimize inanıyoruz. Biz yarışın eşit şartlar içinde yürümesinden yanayız. Biz dahil kimseye ayrıcalık verilmesini istemiyoruz. Hocamızın da dediği gibi, 8'i de 18'i de kapanır." cevabını verdi. Cengiz açıklamalarına, “Bu kadar dinamik bir yapılanmada, taşların yerli yerine oturması çok zor. Hiç kolay değil. İyi futbolu beklemek zor. 2 yılda gelen ve gidenlerin içinde 13 milyon Euro artıdayız.” diyerek devam etti.

“DIAGNE’NİN MAAŞINI BİZ ÖDÜYORUZ”

Diagne sorusuna Mustafa Cengiz, "Diagne'nin maaşını biz ödüyoruz. Club Brugge gecikmiş 1 milyon Euro'yu ödemedi. Konuyu FIFA’ya taşıyacağız. Diagne çok istendi. Taraftarımız da çok istedi ve biz mali bir zorluğa düşerek aldık. Tutmadı. Olmadı… Club Brugge bizi çok aldattı, hayal anlamında. Futbolcuyu antrenmana almıyor, futbolcuyu ölüme terk ediyor. Club Brugge'e yazdık; sen benim en değerli yatırımlarımdan birini böyle çöpe atamazsın, dedik. Hem parasını ödemiyorsun, hem de futbolcuyu olduğu gibi bırakıyorsun. Bu nedenle 15.5 milyon Euro'ya yakın bedeli ödemek zorunda. Her türlü legal tedbiri alacağız. Bunu ben Brugge kulübüne yakıştıramadım." cevabını verdi. Yayın esnasında programa bağlanan Rıdvan Dilmen, "NTV’deki yayında Nihat Özdemir’e Galatasaray özelinde soru sormadım. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray limiti aşarsa diye sormuştum. Oradan Galatasaray'ı cımbızlamışlar. Güntekin dersine çalışsaydın keşke." diyerek söz hakkı aldı. Rıdvan Dilmen’e daha sonra cevap verilmedi ve Güntekin Onay’la, Başkan Mustafa Cengiz programa devam etti.

 “KİME NE CEZA VERİLMİŞSE DEVAM EDİLMELİ”

Mustafa Cengiz, limitlerdeki kural değişikliği konusuna değinerek, “Siz bu kuralı 1 takım için bozdunuz mu? Ki bizim için bozdunuz. Bunu kanıtlayın. Özele inersek, Bursaspor'un puanını neden sildiniz? Eskişehirspor'un puanını neden sildiniz? En büyük rakibimiz Galatasaray... Şampiyon olmayı diliyoruz, illa olacağız demiyoruz. Elimizden geleni saygı içerisinde yapacağız, kurallara uyarak yapacağız, adil hakem yönetimleri içinde yapacağız. Bizim 18 kameramızın da görüntüleri Riva'ya gidiyor.”

ARDA’YI KONUŞMANIN ŞİMDİ BİR ANLAMI YOK”

Arda Turan soruna yönelik Mustafa Cengiz, "Arda konusunu tekrar tekrar gündeme getirmenin anlamı yok. Konu kapandı. Arda'ya başarılar diliyorum, başarılı olmasını istiyorum. Hocamızla da konu kapanmıştır. Asla ayrılık lafı etmedik. İnşallah hocamızın 9. Galatasaray'ın da 23. şampiyonluğuna ulaşacağız. Bir stoperle ön anlaşma yapılmıştı. Hanımı 'Gitmek istemiyorum' demiş. Ben sormadım bile kim, diye. Bizim altyapımız Ali Yavaş hocamızın başkanlığında müthiş bir kapasite sergiliyor. Biz onlarla iftihar ediyoruz. Türk insanının gelişiminde blu'dan sonra bir problem oluyor. O geçiş sürecini ayarlayabilsek inşallah futbolumuz gelişecek. İlk 5 büyük lig ile diğerleri arasındaki makas kötü açılıyor. Bizim kendi değerlerimizi yetiştirmemiz şart. Belki görülmüyor ama olumlu anlamda altyapılarda büyük bir savaş var.” açıklamalarında bulundu.

“BÜTÇEMİZ DÜŞÜK”

Mustafa Cengiz diğer şubelerdeki bütçe konusuna değinerek, “Her dalda en üstte olandan en az 4-5 kat, bazı şubelerde 20 kat düşük bütçelerle yarışıyoruz. Kulübü mutlaka konsolide olarak da kâra geçirmeliyiz. Ben bunu Florentino'ya da sordum. O da 'Futboldan aldığımız geliri basketbola veriyoruz' dedi. Ama onların gelirleri öyle büyük ki 20-30 milyon Euro, etkilemiyor. Şu andaki mali yapı içinde erkek basketbola 35-40 milyon Euro veremeyiz. Taraftarımızdan destek ve katkı istiyorum. Taraftar ne dedi? Falcao olsun milyonlarca forma alırız. 250 bin forma satışı yapıldı. Hadi 300 bin olsun... Stat isim hakkında çalışmalarımız var. Sermaye artışıyla ilgili çalışmalarımız var. Telekom hariç 2-3 düşüncemiz daha var; halka açılmak gibi. Mağazacılıkta göreve geldiğimizle şimdiki arasında 150 milyon TL fark var. Biz adayı yasal olarak camiaya tekrar kazandırmak için Florya'da olduğu gibi, Kemerburgaz'da olduğu gibi orayı da inşallah halledeceğiz. Tabii ki devam edersek... Sayın Cumhurbaşkanımız sağ olsun, delahetiyle gerekli izni ve ruhsatı aldık. Tekrar teşekkür ediyorum.”

“STAD KAPASİTEMİZ ARTACAK”

Stad kapasitelerinin artacağını belirten Mustafa Cengiz, “11 bine yakın bir kapasite artışı olacak. Yasal prosedür bitti, TFF bununla ilgili talimatı yayınladı. Göztepe buna hazır ama o da yapamadı çünkü henüz yönetmeliği çıkmadı. Koltukların siparişlerini verdik. 4 bine yakın koltuğu yenileyeceğiz. Siparişlerini verdik. Avrupa'nın en önde gelen kulüplerinden biriyiz seyirci artışında. İnşallah Galatasaray çok daha iyi noktalarda olacak... Bize Burger King konusunda insanlar çok tepki gösterdi. Biz Burger King'i seviyoruz. 1+1'lik bir sponsorluk anlaşması yaptık. 4 kulüp imzaladı bu sponsorluğu. Bunlara 1.67 milyon TL her menüden garanti para, artı yıllık 2.5 milyon TL garanti para gelecek." dedi.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya