SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Nacer Chadli'den olaylı geceyle ilgili flaş itiraf!

FUTBOL | 12.12.2020 11:19

Başakşehir'in Belçikalı yıldızı Nacer Chadli, Paris Saint Germain maçında Pierre Webo'nun maruz kaldığı ırkçı saldırı hakkında konuştu.

Nacer Chadli'den olaylı geceyle ilgili flaş itiraf!

Başakşehir'in Belçikalı yıldızı Nacer Chadli, Paris Saint Germain maçında Pierre Webo'ya dördüncü hakem Sebastian Coltescu tarafından yapılan ırkçı saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. BBC'ye konuşan 31 yaşındaki sol açık, o gece UEFA'nın Turuncu Lacivertliler'e vereceği olası bir cezadan çekindiklerini itiraf ederken şunları kaydetti:

"Pierre Webo, dördüncü hakeme doğru giderek neden o kelimeyi kullandığını sordu. Ancak hakem yanıt veremedi. Bence o da pişman oldu ama hata bir kere yapılmıştı. Sonra da Demba Ba, orta hakemin yanına geldi ve 'Şayet sözü edilen kişi beyaz olsaydı bu beyaza bakın mı diyecektiniz?' diye sordu. Burada anlatmak istediği, kimsenin ten rengiyle çağrılmaması gerektiğiydi.

Olay, yalnızca dördüncü hakemle ilgili değil. Orta hakem de farklı bir tepki göstermeliydi. Meslektaşından böyle bir söz duyuyorsa normal bir insanın vermesi gereken reaksiyonu vermeliydi. Kırmızı kartı Webo'ya değil, meslektaşına çıkarması gerekirdi.

2020 yılındayız ve bu tip durumlar hepimizi yaralıyor. Ben de bir yabancıyım ve Fas kökenliyim. Her ülkede ırkçılıkla karşılaşıyorsunuz. Çocukluğunuz, ergenliğiniz ve yetişkinliğinde sürekli bu saldırılara maruz kalıyorsunuz. Bu nedenle çok üzgünüm. Bu durum, bizi derinden etkiledi çünkü futbolu seviyoruz ve sahaya oynamak için çıkıyoruz. Fakat hiç beklemediğimiz bir şeyle karşılaştık.

O gece aramızda konuşarak bir karar vermek istedik. Ya birlikte sahayı terk edecektik ya da içimizden bir-iki kişinin istemesi hâlinde orada kalacaktık. Birbirimize bağlanmak zorundaydık. UEFA'nın kulübü cezalandırma ihtimali de bizi biraz korkutuyordu. Ancak ırkçılığa karşı haklı bir mücadele veriyorsanız her şeyi göze almalı ve çıkacak sonuçlardan kaygı duymamalısınız.

Bir duruş göstermek zorundaydık. Evet, dördüncü hakem büyük bir hata yapmıştı ve orta hakem de son derece hatalıydı. Meseleyi olması gerektiği gibi ele alamadı. Dolayısıyla maçı bu hakemle oynama şansımız yoktu. Bu sene yaşanan tüm ırkçılık vakalarını araştırabilirsiniz. Irkçılığın bu kadar yaygın olması, beni UEFA'nın bu durumu iyi yönetemediği noktasında kaygılandırıyor. Çok daha katı olmaları gerekirken hafif cezalar verdiklerini görüyoruz.

Neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Takım olarak duruşumuzu gösterdiğimiz için mutluyuz. Bu tavrımızı sürdürmeye ve kenetlenmeye devam edeceğiz. UEFA'nın da adil bir karar alacağını umuyorum.

Webo şu anda gayet iyi. Hepimiz onu destekledik. Kendisi, sudan çıkmış balık gibi ve çok iyi bir insan. Ona bu şekilde davranılmamalıydı. UEFA'nın hakkaniyetli davranmasını ümit ediyorum. Hakaretlerle başa çıkabiliriz ama ayrımcılığı durdurun. Lütfen bu, futbolun geleceği ve taraftarlar için bir örnek olsun. Zira bazen seyirciler de problem çıkarabiliyor. Oysa biz, stadyumda onları eğlendirmek için varız. Bu yüzden bize karşı saygılı olmaları ve ten rengimizden ötürü ayrımcılık yapmamaları lazım. Her şey insani olmalı."

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya