SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Nihat Özdemir, Süper Lig'i oynatmakta ısrarcı!

FUTBOL | 16.05.2020 12:32

Maçların oynanmamasına engel teşkil eden bir durumun olmadığını belirten TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Oynama fikrini aklınızdan çıkarın" dedi.

Nihat Özdemir, Süper Lig'i oynatmakta ısrarcı!

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbola verilen aranın 12 Haziran'da sona ereceğini açıklamasının ardından takımlarda çıkan koronavirüs vakaları; devam kararını etkileri mi sorusunu akıllara getirmişti. Ancak TFF Başkanı Nihat Özdemir'in bu karardan dönmeye pek de niyeti yok gibi...

Özdemir; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Ankaragücü, Erzurumspor, İnegölspor, Sancaktepe ve birçok takımda; pozitif çıkan test sonuçlarına rağmen maçların oynanmasına engel bir durumun olmadığını söyledi.

"POZİTİF ÇIKANLARI AYIRIP DEVAM EDECEĞİZ"

CNN Türk'e konuk olan Türk futbolunun 1 numarası, "Almanya Bundesliga'da bugün start alıyor. Bu bizim için bir ölçü olacak. Sık sık test yapacaklar ve yola öyle devam edecekler. Biz, test sonucu pozitif çıkanları ayıracağız. Kalanlara da test yaparak devam edeceğiz.

Almanlar, 14 yabancı kalana dek devam etme kararı aldı. Biz de aynı yolda ilerleyeceğiz. Liglerin başlamasına daha neredeyse 1 ay var. Bakarsınız her şey güzel gider ve temmuzdaki karşılaşmaları seyircili oynarız. Temmuzda başlayıp 13-14 Ağustos'ta da lige nokta koyabiliriz. Bunu alternatiflerimiz arasına aldık" ifadelerini kullandı.

"HERKES KENDİ ÇIKARINA GÖRE KARAR BEKLİYOR"

Süper Lig'deki takımların çoğunluğunun oynamaktan yana olduğunu savunan Nihat Özdemir, "Küme düşme potasında olan kulüplerimiz ligi oynamayalım diyor. Açıklamaları kimsenin gözünden kaçmıyor. Bence komik duruma düşüyorlar. Herkes bizden kendi çıkarlarına göre bir karar almamızı bekliyorlar. Biz kararımızdan asla geri adım atmayız.

Avrupa'da da ligler başlıyor. Aynı bizim gibi onlar da seyircisiz oynayıp ligi tamamlamak istiyor. UEFA'nın da bizden isteği bu. Voleybol ve basketbol farklı branşlar. Onlar salon sporu... Biz federasyon başkanlarıyla görüştük. Onlarda; iki kulüp hariç hiç kimse oynamak istememiş. Bizde durum öyle değil. 11-12 Süper Lig kulübü, oynamaktan yana görüş bildirdi. Çoğunluk oynamaktan yana...

"BÖYLE BİR DURUMDA LİGİ TESCİL EDEMEZDİK"

Bu durumda ligi tescil edemezdik. Fransa, Belçika ve Hollanda; liglerini tescil etti. Örneğin Fransa'da Paris Saint Germain hem zirvedeydi hem de takipçileriyle arasında oldukça ciddi bir puan farkı vardı. Bizim lige bakacak olursak; Süper Lig'in zirvesindeki iki takımın da puanları eşit. Sadede gol farkı var aralarında. Peşlerindeki takım da 3 puan gerilerinde... Kümede kalma savaşı veren takımlarda da durum böyle...

Bu şartlarda; tescil kararı veremezdik. Koronavirüs olmasa bugün sezon sona erecekti. Belki de şampiyona; kupasını takdim edecektik. Ancak olmadı. Sadece bizde değil tüm dünyada durum böyle. Bu günleri de geride bırakacağız.

"OYNANMAMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUM"

Oynanmama ihtimalini düşünmek bile istemiyorum. Başka bir alternatifimiz yok. Bunu düşünmek de istemiyoruz. Bundesliga'yı yakından takip ediyoruz. Nasıl hazırlandılar, onlara bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Meşin yuvarlak durunca yayıncı kuruluş da kulüplere ödeme yapmadı. beIN Sports ile yola devam etmek istediklerini belirten Nihat Özdemir, "Yayıncı kuruluştan gelen para, Dört Büyükler'in gelirlerinin %40-45'ini oluşturuyor. Diğer kulüplerimizin ise %75-80'ini... Bu arada; sadece Süper Lig değil, 1. ve 2. Lig'deki herkes payını alıyor. Türk futbolunun en önemli gelir kapısı; yayıncı kuruluş.

"YAYINCI KURULUŞLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ"

beIN Sports ile 5 yıllık bir sözleşme imzalandı. 3. yılı geride bırakıyoruz ve 2 senemiz daha var. 3 taksitleri kaldı. Santra yapılmayınca ödemeler durdu. Görüşmelerimiz devam ediyor.

Reklam gelirleri olmamasından kaynaklanan bir sorun bu. Meşin yuvarlak dönmeye bir başlasın; bu sorun da ortadan kalkacaktır. Yayıncı kurulış, önemli bir stratejik ortağımız" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya