SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Oğulcan Çağlayan, mahkemeye başvurdu! Şimdi ne olacak?

FUTBOL | 24.06.2020 11:38

Çaykur Rizespor'un habersiz olarak 1 sene sözleşmesini uzattığı Oğulcan Çağlayan bunun üzerine harekete geçti ve karşı bir hamlede bulundu.

Oğulcan Çağlayan, mahkemeye başvurdu! Şimdi ne olacak?

Spor kamuoyu, Oğulcan Çağlayan ile Rizespor arasında yaşanan sözleşme uzatma tartışması ile çalkalanıyor. İlk olarak AsistAnaliz’in duyurduğu haberde Rizespor’un, Oğulcan Çağlayan’ın sözleşmesini bir sezon daha uzattığını ama bu uzatmanın geçerliliği olmadığını duyurmuştuk.

Oğulcan Çağlayan bugün avukatına vekaletname verdi ve uzatılan sözleşmenin hükümsüzlüğüyle ilgili dava açıldı. 26 Temmuz’da sözleşmesi sona erecek olan Oğulcan bu tarihte serbest kalacak.

RİZESPOR NEDEN TEK TARAFLI SÖZLEŞME UZATAMIYOR?

Oğulcan Çağlayan’ın dört yıllık sözleşmesi 26 Temmuz’da sona eriyor ve Rizespor sözleşmeyi bir yıl daha uzatmak istiyor. Buna karşın oyuncu ile yeniden masaya oturup, yeni bir kontrat yapmak gerekiyor. Oyuncu yeni kontratı kabul etmediği müddetçe yeni bir sözleşme imzalanması, dolayısıyla sözleşmenin bir yıl daha uzaması mümkün olmayacak.

GEÇMİŞTEKİ ÖRNEKLER FUTBOLCUDAN YANA…

Buna benzer anlaşmazlıklardaki eski örnekleri inceledik. FIFA ve UEFA bu tip konularda her zaman futbolcunun da rızasının alınmasını şart koşuyor. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu ve Tahkim Kurulu da FIFA ve CAS’a göre hareket ediyor.

Örneğin Marco Aurelio Fenerbahçe’den ayrılıp Real Betis’e imza attığında Fenerbahçe işi Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na götürmüş oradaki davayı kazansa bile Aurelio Tahkim’e gidip bu kararın bozulmasını sağlamıştı.

2011-2012 sezonunda ise Bursaspor, oyuncusu Bekir Ozan Has’ın sözleşmesini bir yıl daha uzattı. Buna karşın bu sözleşme de yok hükmündeydi ve Bekir Ozan Has Gaziantepspor ile sözleşme imzaladı.

Bursaspor Bekir Ozan Has’ı bu şekilde kaptırırken Pablo Batalla’yı da bu yöntem ile transfer etmişti. Arjantin kulübü Velez Sarsfield, Batalla’nın sözleşmesini uzatmasına rağmen Bursaspor yıldız oyuncuyu renklerine bağladı. FIFA ve CAS, oyuncunun da rızasını şart koştuğu için Velez Sarsfield’in uzattığı sözleşme geçersiz sayıldı ve Batalla Bursaspor forması giydi.

ASİST ANALİZ ÖZEL HABER / SİNAN YILMAZ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya