SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

'Kötü hakem futboldan uzaklaştırılmalı'

FUTBOL | 26.09.2019 14:40

'Kötü hakem futboldan uzaklaştırılmalı'
Demir Grup Sivasspor Başkanı Mecnun Otyatmaz'dan çok önemli hatalar yapan ve bunu sık olarak tekrarlayan hakemlerle ilgili flaş öneri. Otyatmaz görevinde başarı olamayan başkan, teknik direktör ve futbolcularla yolların ayrıldığını dikkat çekerken benzen bir uygulamanın hakemler için de hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Başarısız hakemlerin yerlerini yeni isimlere bırakması gerektiğini savunan ve hakem hatalarından daha çok Anadolu kulüplerinin mağdur edildiğini iddia eden Otyakmaz şu açıklamaları yaptı: 

'ANADOLU'NUN FERYADI DİKKATE ALINMIYOR'

"Geçmişte şampiyonluk yaşamış takımlara karşı birtakım hatalar olduğu zaman çok ses çıkartılıyor ama diğer Anadolu kulüplerinin, hakemlerin insicamını bozmamak adına, çok fazla açıklama yapmayan, açıklama yapsa bile basında çok fazla yer bulamayan kulüplerin feryatları pek dikkate alınmıyor, göz ardı ediliyor.

Ufak tefek hakem hatalarında kamuoyuna mesaj vermek adına yapılan söylemler Türk futboluna hiçbir fayda sağlamıyor. Bu durum hakemlerin insicamını ve psikolojilerini bozuyor ve daha fazla hata yapmalarına neden oluyor.

 

'VAR'A RAĞMEN BU KADAR HATA OLMAMALI'

Şampiyonluk yaşamış takımlar hakemlere karşı biraz daha hoşgörülü olması gerekli.

Her insan hata yapar. Hakemlerimizin hatası da olacaktır ama göz göre göre gerçekleşen, hem de VAR sisteminin hayata geçmiş olmasına rağmen bu kadar hata yapılması gerçekten vicdanları yaralıyor. Marka değerimize büyük yara veriyor, bunların bir an önce kalkmasını arzu ediyoruz. 

Yeni, güvendiğimiz, çok güvendiğimiz bir federasyon yönetimimiz var. Yeni bir MHK var, ama aynı hakemlerle maalesef devam etmek durumundayız.

Artık yeni hakemlerimizi futbolun içine katmamız lazım. Mesela bir başkan hata yaparsa iyi ekonomisi olan bir kulübü kötü bir hale getirirse yerinde duramıyor, başka bir başkan geliyor.

Yine aynı şekilde bir teknik direktör çok fazla hata yaparsa puan toplayamazsa görevine son veriliyor.

Bir futbolcu görevini iyi yapamaz, kötü futbol oynarsa takımdan gönderiliyor.

'5 HAFTADA GEÇERLİ NOT ALAMADILAR'

Ama hakemlerimiz kötü maç da yönetse çok büyük infiallere sebep olacak hatalar da yapmış olsa en fazla birkaç hafta veya 10 hafta sonra yeşil sahalara geri dönebiliyor.

Çok önemli hata yapanları, bunu artık sürekli yapanları futboldan uzaklaştırmalıyız. Yerine yeni hakemleri almamız gerektiğini düşünüyorum.

Son 5 haftada hakemlerimiz pek geçerli not alamadılar. Formda olan hakemlerimiz var, iyi maçlar da var ama yine gündemi meşgul edecek hataları da maalesef ilk 5 haftada yaşadık. Hakemlerimiz maalesef biraz formsuz. Tabii düzeleceğini düşünüyorum.  

'ALP VE SARVAN'A GÜVENİYORUZ AMA...'

MHK Başkanı Zekeriya Alp'e ve UEFA Gözlemcisi Oğuz Sarvan'a güveniyoruz. Artık eskisi gibi değil, hem teknoloji var hem de imkanlarımız var. Artık bu sorunların bir an önce bitmesini arzu ediyorum.

Onlara da güvendiğimizi tekrar söylemek istiyorum ama bu güven ister istemez sonsuz bir güven olmuyor. Çünkü onlara ne kadar güvenirseniz güvenin, sahada ve uygulamada bariz hatalar oluşunca o güven de sarsılıyor."

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya