SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

Avrupa'nın da Süper Lig'in de başı sakatlıklarla dertte

FUTBOL | 25.12.2019 16:15

Avrupa'nın da Süper Lig'in de başı sakatlıklarla dertte

Avrupa’da yaşanan tüm sakatlıklar baz alındığında İtalya ve İspanya’nın ardından 3. sırada yer alan Türkiye, bağ sakatlıklarında listenin en üst sırasında bulunuyor. Kayserispor ise 3 oyuncusundan çapraz bağ sakatlığı yüzünden faydalanamayacak.

Oyuncu sakatlıklarının sıkça gündeme geldiği Avrupa futbolunda Lille’de oynayan Yusuf Yazıcı’nın da çapraz bağ sakatlığıyla birlikte ayyuka çıkan; sakatlık meselesi futbol kamuoyu tarafından ivedilikle incelenmeye başladı. Fransa’da top koşturan milli futbolcumuz Yusuf’un yaşadığı bu talihsiz olay sebebiyle EURO 2020’yi kaçıracak. Avrupa’nın başına bela olan sakatlık sorunu, bir türlü önlemez hal aldı, 6 büyük ligde düne kadar 75 yırtık sakatlığı yaşayan oyuncu bulunuyor. 75 futbolcunun yüzde 33’ü yaklaşık altı ay sahalarda top koşturamayacak.

İLK 3: LA LIGA, SERIE A VE SÜPER LİG

Sakatlık sıralamasında en üst sırada İspanya La Liga bulunurken, onu İtalya Serie A ve Türkiye Süper Lig’i takip etti. La Liga 70, Serie A 64, Süper Lig ise 57 sakatlık yaşayan futbolcuyu bünyesinde barındırdı. Hem yırtık hem de çapraz bağ sakatlıkları bir araya getirildiğinde ise 6 lig içinde ilk sırayı Süper Lig aldı. Süper Lig’de 15 haftalık süreçte 20 futbolcu bağlarında yırtık sakatlığı yaşadı. 20 oyuncudan 10’u ön çapraz bağlarındaki sorunlar yüzünden sahadan uzak kaldı.

SAKATLIK SAYILARI VE BAĞ YIRTIĞI VAKALARI

Türkiye: 57 mevcut sakat, 20 yırtık sakatlığı, 10 ön çapraz bağ sakatlığı.

Almanya: 51 mevcut sakat, 16 yırtık sakatlığı 5 ön çapraz bağ sakatlığı.

Fransa: 27 mevcut sakat, 9 yırtık sakatlığı, 4 ön çapraz bağ sakatlığı.

İngiltere: 37 mevcut sakat, 10 yırtık sakatlığı, 4 ön çapraz bağ sakatlığı.

İtalya: 64 mevcut sakat, 12 yırtık sakatlığı, 7 ön çapraz bağ sakatlığı.

İspanya: 70 mevcut sakat, 8 yırtık sakatlığı, 5 ön çapraz bağ sakatlığı.

LİGDE ÇAPRAZ BAĞ YIRTIĞI YAŞAYANLAR

Lokman Gör (Alanyaspor), Alpay Çelebi (Kayserispor), Juanfran (Alanyaspor), Muğdat Çelik (Gaziantep FK), Levent Gülen (Kayserispor), Christian Luyindama (Galatasaray), Nurettin Korkmaz (Kayserispor), Eren Tozlu (Yeni Malatyaspor), Sadık Çiftpınar (Fenerbahçe), Ahmet Canbaz (Trabzonspor).

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya