SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Selçuk Şahin, Fenerbahçe'deki görevlerini ve altyapıdaki hedeflerini açıkladı!

FUTBOL | 19.11.2020 17:44

Fenerbahçe'nin çiçeği burnunda idari koordinatörü Selçuk Şahin, FB TV'deki Günün Röportajı'nda; sarı-lacivertlilerdeki görevlerini ve alttapıdaki hedeflerini açıkladı.

Selçuk Şahin, Fenerbahçe'deki görevlerini ve altyapıdaki hedeflerini açıkladı!

Aktif futbolculuk kariyerine nokta koyar koymaz adını efsaneleri arasına yazdırdığı Fenerbahçe'de yönetici koltuğuna oturan Selçuk Şahin, FB TV'de yayınlanan Günün Röportajı programına konuk oldu. Sarı-lacivertlilerde idari koordinatörlük görevine başlayan Şahin, görev tanımından takım içindeki sinerjiye, altyapı çalışmalarından saha dışı organizasyonun yönetimine kadar birçok konuya değindi.
 
İlk olarak duygularını paylaşan çiçeği burnunda idari koordinatör, "Şimdiye kadar bizim için saha içi her zaman en kolayı oldu. Bunca sene bildiğimiz işi saha içerisinde yapmaya çalıştık. Tabii her şeyin mutlaka sonu geliyor. Biz de futbolculuk kariyerimize sezon sonu itibarıyla son vermiştik.

"KONU FENERBAHÇE OLUNCA GÖREV FARK ETMEZ"

Sonraki süreçte kendimi geliştirme adına çalışmalar yaparken ve bir de hocalıkla alakalı bir kursa gitmişken Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu aradı. Böyle bir yapılanma içinde görev almak isteyip istemediğimi sordu. Konu Fenerbahçe olduğu zaman benim için pozisyon, mevki, görev fark etmez.

Kulüp içerisinde olmaktan büyük keyif alacağımı kendisine söyledim. O da benimle çalışmak istediğini söylemişti. Böyle bir süreç gelişince hemen koşa koşa geldik. Hangi mevkide, hangi konumda olursa olsun kulüp içerisinde bulunmak, bu kulübe hizmet edebilmek benim için büyük bir şeref ve gururdur.

"EMRE'NİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK İÇİN GELDİM"

Göreve başladık. 1 aydan fazladır buradayım. Görevde Volkan ağabeyle beraber Emre’ye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Emre’nin gerçekten yoğun geçen mesaisi var. Birçok şeyle uğraşmak zorunda kalıyor. O anlamda ben yükünü hafifletmek adına Emre’ye destek olmak için geldim" dedi.
 
Görev tanımlaması hakkında da bilgi veren Şahin, "Emre, sportif direktör pozisyonunda ama birçok şeyle uğraşmak zorunda. Onun da kendi kurmak istediği bir yapı var, o yapı içerisinde düşündükleri var. Onlardan bir konuda da bana görev vermek istedi. Emre’yle beraber yerimiz var. Burada güzel bir ambiyans oluştu.

"GÖNDERİLEN OYUNCULARLA İLGİLİ GİRİŞİMLERİM OLDU"

Emre de burayı dizayn edenlerden biri. Transfer döneminde Emre çok yoğun çalışıyordu. Ben son dönemine yetiştim. Buraya geldiğimde ona destek vermek adına kiralık gönderebileceğimiz oyuncularla alakalı girişimlerim oldu. Zaman zaman çok yoğun olduğu pozisyonda ulaşamadığı ya da zaman ayıramadığı noktalarla ben ilgilendim.

Scout ekipleriyle toplantılarımız oluyor... Devre arası planlamayı yapıyoruz. Oyuncular izliyoruz. Şu an dünyanın mevcut durumu gereği mecbur videolarla izlemek durumundayız ama kafamızdaki yapıda ben zaman zaman gidip oyucuları izleyerek, rapor vererek ya da Emre’nin izlememizi istediği oyuncular olursa gidip izleyerek destek verme durumunda olacaktık.

"RAPORLARI BEN ALIYORUM, EMRE'YE İLETİYORUM"

Ancak şu anki şartlar hem seyahat etmeye hem de bir yere gidip maç izlemeye uygun değil. Onun dışında Samandıra’da antrenman toplanma saatiyle beraber buradayız. Takımla alakalı raporları ben alıyorum, Emre'ye iletiyorum. Hocayla sürekli diyalog halindeyiz. Hocayı rahat ettirmek, konforunu sağlamak bizim adımıza çok önemli. Onu yapmaya çalışıyoruz.

Şöyle bir durum var, bunu Emre de gelirken benimle konuştu: İnsanlarla, oyuncularla diyaloğum biraz iyi. Tatlı diyaloglarımız var. Çok geniş bir kadro kurduk. 25-26 tane oynayabilecek düzeyde oyuncumuz var. Çok maç olmasına rağmen zaman zaman belki bazı oyuncular az süre alacak, belki süre alamayacak.

"ALTYAPIDAN GELEN GENÇLERLE DİYALOG HALİNDEYİZ"

Bu anlamda onların düşmemesi adına –ben 12 sene burada oynadım, yaşadığım şeyleri de zaman zaman kendileriyle paylaşıyorum, bizim de oynayıp oynamadığımız dönemler çok oldu- moral olarak iyi tutmaya çalışıyorum. Diyalog halindeyim. Altyapıdan gelen gençlerle konuşuyoruz, onlarla diyalog halindeyiz.

Birçok noktaya dokunmaya çalışıyorum. Bizim adımıza Emre de bunu söylüyor. Henüz çok fazla tecrübemiz olmayan bir taraf ama her geçen gün biz de bir şeyler öğreniyoruz işin bu tarafında. Bu kulübe hizmet edebilmek, tesislerin kapısından içeri girebilmek gerçekten büyük keyif.

"SKORLAR DA BİZİ DESTEKLERSE BAŞARI DEVAM EDER"

Buradan 5 yıldır uzaktım. İlk girdiğimde hiç ayrılmamışım gibi hissettim. Samandıra’yı da özlemişim. İnşallah skorlar da bizi desteklerse bu başarılı süreç devam eder" açıklamasını yaptı.
 
Eski takım arkadaşlarıyla teknik kadroda yer alıyor olmasıyla ilgili de konuşan Selçuk Şahin, "O dönem beraber oynadığımız duygular, anılar buraya gelince canlandı. Mücadele ettiğiniz, zaman zaman saha içerisinde omuz omuza verdiğiniz arkadaşlarınız var. Emre var, Aurelio var, Mehmet var, Volkan var...

"FENERBAHÇE'NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ İŞLEMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Yani o anlarda yaşadığınız bir sürü şey aklınıza geliyor. Burada o dönem Fenerbahçelilik duygusunu en üst seviyede taşımış bir sürü insan o duyguyu oyunculara geçirmek için çok büyük bir avantaj. Buranın ne kadar büyük, ne kadar önemli olduğunu oyunculara işlemeye çalışıyoruz.

Yabancı dilim de abartmayayım, çat pat olduğu için yabancı oyunculara da diyaloglarım iyi. Oynarken de iyiydi. Onlarla da sürekli tesis içinde dışında diyalog halindeyiz. Onlara da Fenerbahçe’nin büyüklüğünü anlatmaya çalışıyorum. O anlamda bu süreç bu isimlerle beraber çok daha doğru ilerleyecek bir süreç. İnşallah da öyle olur" diye konuştu.
 
"LİG UZUN BİR MARATON, OLUMSUZ DÖNEMLER OLACAKTIR"

Tecrübelerini oyuncularla paylaştığını aktaran idari koordinatör, "Oyuncularla, burada yaşadığımız bir sürü güzel şeyi de olumsuz şeyi de paylaşıyoruz. Çok uzun bir maraton, olumsuz dönemler de olacaktır. Mesela son hafta kaybettiğimiz Konyaspor karşılaşması gibi. Bunlar lig içerisinde var. Bu tarz durumlarda göstereceğimiz tepki, vereceğimiz reaksiyon çok önemli.

Oyuncularla sürekli konuşarak ‘sonuçlardan sonra nasıl davranırsak daha iyiye gideriz’ bunlarla ilgili değerlendirmelerimiz de oluyor. Yenilgiler de var, galibiyetler de var. Biz yolumuza kazanarak devam edeceğiz. Bu hafta da çok iyi çalıştı takımımız, inşallah seri yakalayarak devam ederiz" şeklinde konuştu.

"ALTYAPI OYUNCULARIMIZ KALİTELİ AMA DAHA YOLLARI VAR"
 
Can Bartu Tesisleri'nde çalışmalar yaptıkları alanın kapısının herkese açık olduğunu belirten Selçuk Şahin, "Burada zaman zaman yapılan özel toplantılar dışında kapı her zaman açık. Arkadaşlarımız her zaman geliyor. Dün altyapıdan gelen oyuncularla burada toplantı yaptım.

Karagümrük maçı gerçekten iyi geçti ama bizim medyamız bir maçta oyuncuları göklere çıkarmayı seviyor. Oyuncularla ilgili çok olumlu şeyler söylendi hatta gereğinden fazla şeyler söylendi ama biz oyuncularımızın ne kadar kaliteli, iyi olduğunun farkındayız ama daha çok yollarının olduğunu kendilerine ilettim.

"BİZ OLDUK, HAZIRIZ MODUNA GİRMELERİ İYİ OLMAZ"

Söylenenlere bakarak kendilerini ‘Biz olduk, hazırız’ moduna getirirlerse çok ciddi bir düşüş yaşarlar. Bunlara kulak asmamaları gerektiğini söyledim ve daha çok çalışarak, daha çok isteyerek bu kulübün içerisinde geleceklerini kendilerine ilettim. Kapımız her zaman açık. Her zaman gelebilirler, zaten de geliyorlar. Burada muhabbet ediyoruz, çay-kahve içiyoruz. Burası keyifli bir alan oldu" ifadelerini kullandı.
 
Altyapıya verilen öneme de değinen Şahin, "Bizim düşüncemiz, kendi kaynaklarımıza, kendi altyapımıza değer vererek kendi oyuncularımızı çıkararak kulübü maddi anlamda rahatlatmak. Sürekli transfer yapalım, para harcayalım... Bu sürdürülebilir bir yöntem değil. Zaten herkesin durumu da ortada.

"KULÜBÜ ALTYAPIDAN OYUNCULARLA DONATMAK İSTİYORUZ"

Günümüz şartlarında ekonomik anlamda sıkıntı çekmeyen kulüp çok fazla değil. Bu anlamda bana göre kurtuluş altyapı. Oraya daha fazla yönelerek oradaki oyunculara gelişmeleri anlamında çok daha iyi şartlar sunarak kulübü altyapıdan oyuncularla donatmak istiyoruz. Bu tabii 1 senelik bir süreç değil, zaman alacak bir süreç.

Şu ana kadar iyi çalışmalar yapıldı. Emre de bunu çok istedi. Emre özelikle buraya yeni bir tesis –imza töreninde de bahsetmişlerdi- yaparak U17 ve U19 takımını buraya getirerek, bizim fiziki olarak biraz uzaklığımız var altyapıyla bunu ortadan kaldırarak iç içe bir ortam yaratmak istiyorduk. Çok doğru bir yaklaşım.

"DIŞA DÖNÜK OYUNCU ALMA POLİTİKASININ ÖNENE GEÇECEĞİZ"

Emre Avrupa’da üst takımlarda çok fazla oynadı. Oradaki yapıyı, sistemi biliyor. Bunları da örnek alarak bir çalışma içerisinde. Bir an önce bitirebilirsek altyapıyı biraz daha içimize katarak o çocuklardan çok fazla oyuncuyu takıma katkı sağlayacak şekilde hazırlarız ve tamamen dışa yönelik oyuncu alma politikasının önüne biraz geçmiş oluruz.

Kulüp için hem çok önemli bir maddi kazanç hem de kendi oyuncularını izlemek açısından manevi olarak büyük bir kazanç olacaktır" diye konuştu.

"FUTBOLCULARI RAHAT ETTİRİP MAKSİMUM PERFORMANS ALACAĞIZ"
 
Saha dışı organizasyonun önemine de değinen çiçeği burnunda idareci, "Oyuncunun neyden üzüleceğini, neyden mutlu olacağını ya da neyden huzursuz olacağını oradan geldiğimiz için çok iyi biliyoruz. Biz oyuncuyu rahat ettirip sahada maksimum performansı alma peşindeyiz.

Biz futbol dışını koordine ederken güncel şeyler üzerinde de duruyoruz ama daha arka planda uzun vadede neler yapabiliriz bunun çalışmaları var. Kısa vadede oyuncuyu rahat ettirme adına oyuncunun en iyisini verebilmesi adına saha dışı organizasyonları düşünerek ve tartışarak en doğrusu nasıl olur ona karar vererek yola devam ediyoruz.

"EMRE, BU YAPIYI OTURTURSA BU KULÜBE SINIF ATLATACAKTIR"

Bu anlamda Volkan ağabeyin bu konuda kendi tarafında çok fazla tecrübesi var, yıllardır bu işin içinde. Emre’yle ben yeni geldik. Ondan da öğrendiğimiz şeyler oluyor. Sportif Direktör sadece saha içindeki başarılı sonuçlarla başarılıdır ya da kötü sonuçlarla başarısızdır diyemeyiz. Dememek de lazım.

Emre'nin saha dışında da kulübü, az önce söylediğim tecrübesinden dolayı bir yapı oluşturmak istiyor. Hemen oluşacak bir şey değil belki ama Emre başarırsa bu konuda bu kulübe bir sınıf atlatacaktır. O gittikten sonra doğru yapı içerisinde devam edildiği sürece kulüp hiçbir zaman problem, sıkıntı yaşamaz.

"SAYIN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM. HEP YANIMIZDA OLDU"

Saha dışında oluşturmaya çalıştığı yapı çok doğru. Bu konuda Sayın Başkanımıza teşekkür etmek lazım. Her zaman Emre’nin yanında. Futbol aklı olarak Emre’yi, bizi, tecrübesi olan insanları dinliyor ve sağ olsun hep bizi destekledi" dedi.
 
Sezonla ilgili düşüncelerini ise Fenerbahçe İdari Koordinatörü Selçuk Şahin şu sözlerle anlattı: "Sezon farklı şekilde başladı. Geçen seneden gelen bir süreç var ve devam ediyor. Bu sene takım sayısı da fazla. Sıkışmış bir lig. Çok fazla maç oynanacak. Buna uygun olarak geniş bir kadro oluşturulmaya çalışıldı.

"YENİ TAKIMIZ... BANA GÖRE 8 HAFTALIK BÖLÜMÜ İYİ GEÇİRDİK"

Tamamen yeni bir takımız. İlk geçen süreç önemliydi. Bu süreçte yeni bir takım ne kadar fazla puan alabilir, onu hesapladık. Bana göre ilk virajı çok iyi döndük. Puan kayıpları oldu ama yeni bir takımın yaşayabileceği minimum kaybı yaşadık. İyi bir 8 hafta geçti. Sadece 1 maç kaybettik. Bundan sonraki süreç bize her geçen gün daha olumlu yansıyacaktır.

Birbirine uyum sağlayan oyunculardan kurulu, bir takım. Hazır olan 24-25 tane iyi oyuncumuz var. Bunda sonraki süreçte üstüne koyarak gideceğiz. Hoca da yeni bir hoca. Onun da istediklerini oyuncular yavaş yavaş öğreniyorlar. Bundan sonraki süreç belki daha zor olacak.

"KARAKTERLİ, AİDİYET DUYGUSU YÜKSEK İSİMLERİ TAKIMA KATTIK"

Maalesef Covid-19 sayıları artıyor. Bize şimdiye kadar çok olmadı, inşallah olmaz. Ama bu süreçte böyle bir şey olursa onu da düşünerek çok geniş bir kadro kuruldu. Umarım öyle bir şey yaşamayız. Bundan sonraki süreçte takımlardan sıkıntılar yaşayanlar olacaktır. Umarım bir an önce biter. O anlamda biz inşallah ilk 8 haftadaki performansın üstüne daha fazla koyarak kaldığımız yerden devam ederiz."
 
Takım içindeki samimi ortamla ilgili de konuşan Selçuk Şahin, "Oyuncu alınırken %100 işin o tarafına da bakıldı. Karakterli, iyi, aidiyet duygusu yüksek oyuncu profilleri kulübe kazandırıldı. Doğru, karakterli oyuncular burada. Biz şimdi Emre’yle futbolu bıraktık, izliyoruz. Bazen sahaya girmek istiyoruz.

"EMRE DE BEN DE BAZEN SAHA GİRMEK İSTİYORUZ"

Futbolu bıraktıktan sonra bir de işin kilo tarafı var. Bu anlamda Emre’yle yoğun tempoda fırsat buldukça antrenman yapmaya ya da birkaç sefer Sinan’la, Mert Hakan’la ayak tenisi maçı yaptık. Mert son dönemde çok forma şansı bulamadı ama biz onlara yakın olarak morallerini yüksek tutmaya çalışıyoruz. Bizim için çok önemli bir oyuncu.

Mert, Sinan, diğer oynamayan arkadaşlar hepsi çok şey beklediğimiz, çok değer verdiğimiz oyuncular. Uzun maratonda bize çok şeyler katacaklardır. Çok keyifli, iyi çocuklar. Karakterleri iyi. Ben kendileriyle burada samimi oldum. Onlarla bir arada olmaktan çok mutluyum. Güzel aile ortamı var Samandıra’da. Bu bizim için çok önemli. Olmazsa olmazımız.

"SAMANDIRA'YA GELEN OYUNCU, BURAYA MUTLU GELMELİ"

Buraya gelen oyuncu evden çıktığı zaman buraya mutlu gelmeli, isteyerek gelmeli. Koşa koşa gelmeli. Tek istediğimiz o. O yüzden her oyuncuyla yakından ilgileniyoruz. Herhangi bir sorunlarında, problemlerinde kendilerinden rica ettim bana bildirmelerini. Gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Şimdilik sıcak, aile ortamını oluşturmuş durumdayız" dedi.
 
Deneyimli futbol adamı, hedeflerini ise şu sözlerle aktardı: "Futbolu bırakma kararını almak çok kolay olmuyor ama böyle bir karardan sonra yine futbolun içinde ama sahanın dışında bir pozisyon da heyecanlı bir görev. Emre buraya gelince söylemişti, ‘Futbolculuğa alıştık ama bu taraf da keyifli’ diye. Tabii o benden 1-2 ay önce başlamıştı.

"FENERBAHÇE ÇALIŞANIYIM. BU, BENİM İÇİN BÜYÜK BİR GURUR"

Hep saha içinde olmak, hocalık, teknik direktörlük anlamında düşüncelerim var. O heyecanı seven bir insanım ama bu tarafın da tadını almaya başladım. Keyifli, güzel bir iş. Fenerbahçe Spor Kulübü çalışanıyım, bu benim için büyük bir gurur ve şeref. Çok önemli bir pozisyon idari anlamda.

Bugün Türkiye’de futbolculuktan sonra gelebileceğiniz belki en önemli noktalardan biri. O anlamda kendimi de şanslı hissediyorum. Bu görev doğrultusunda üzerime düşen her şeyi sonuna kadar yapacağım. Şu anda bu görevden dolayı oldukça mutluyum. Bu şekilde de devam edeceğim.

"EMRE İLE ÇALIŞMAKTAN ÇOK BÜYÜK KEYİF ALIYORUM"

Oluşturmaya çalıştığımız yapı başarılarla beraber bizi destekler ve umarım uzun süre devam edeceğim bir görev olur. Özellikle Emre’yle çalışmaktan çok keyif alıyorum. Onunla sahada oynarken de çok keyif alıyordum. Şimdi saha dışında aynı görevi yapmaktan dolayı çok mutluyum. O anlamda kendisine teşekkür ediyorum.

Bu görev için kendisi beni aradı. Beni düşündüğü, buraya beni layık gördüğü için kendisine çok teşekkür ederim. Başta Başkanımız Ali Koç’a da böyle bir görevi kabul ettiği için teşekkür ederim."

"SAHA İÇİNDEKİ EMRE İLE DIŞINDAKİ ARASINDA ÇOK FARK VAR"
 
Emre Belözoğlu'nun saha içi ve saha dışı duruşunu da kıyaslayan Selçuk Şahin, "Kendisinin de kabul ettiği bir durum bu. Emre saha içinde agresiftir. Kazanmayı ister, kaybetmeye tahammül edemez. O anlamda zaman zaman agresiflikleri oldu. Buna biz de şahit olduk. Sadece rakiple oynarken değil antrenmanlarda da şahit olduk.

Saha dışında insanları dinler, fikir alır, insanlara çok iyi yaklaşımı var. Yeni tanıyan herkes de sever kendisini. Saha içi, saha dışı farklı karakteri olduğunu kendisi söylüyor zaten. Bu görevde daha dinleyici, saha dışında daha yardımsever bir insan" ifadelerine değindi.

"YÖNETİCİLİKTE DE KENDİMİZİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ"
 
Son olarak saha içiyle şu anki görevinin kıyasını da yapan Şahin, "Şu an için çok erken ama şu anki cevabım her zaman saha içi olur. Şöyle düşünün; küçükken mahallede zevk aldığınız, evden kaçarak gittiğiniz bir oyun, sonra o işten para da kazanıyorsunuz. Artık çok ciddi de paralar kazanılıyor bu işte. Öyle bir yön var.

8-10 yaşından beri yaptığım bir iş. İş demeyelim de oyun diyelim. Bu taraf yeni başlıyor. 39-40 yaşındayız. Futbol için geç bir yaştayız ama hayat için erken. Sorumlulukların çok daha arttığı bir yaş. Bu tarafı da kavrayarak, öğrenerek, kendimizi geliştirerek hayata devam etmek zorundayız" diyerek sözlerini noktaladı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya