SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Serdar Tatlı'dan Rıdvan Dilmen ve Ali Koç açıklaması

FUTBOL | 06.06.2021 12:31

MHK Başkanı Serdar Tatlı'dan cesur açıklamalar... Tatlı, Rıdvan Dilmen ve Ali Koç hakkında konuşurken; atamalarla ilgili de bilgilendirme yaptı.

Serdar Tatlı'dan Rıdvan Dilmen ve Ali Koç açıklaması

MHK Başkanı Serdar Tatlı, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Tatlı; kendisine yapılan birçok eleştiriye açıklık getirirken; Rıdvan Dilmen ve Ali Koç meselesini de es geçmedi.

BENi GÖREVE TFF BAŞKANI SAYIN ÖZDEMiR GETiRDi

“Beni birilerinin, Rıdvan Dilmen’in göreve getirdiği iddia edildi. Bana Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı teklifini TFF Başkanımız sayın Nihat Özdemir, kendisi ile birebir yaptığımız görüşmede yaptı.”

KİMSE İLE İNATLAŞMAMIZ YOK!

Halil Umut Meler ve Mete Kalkavan’ı art arda aynı takımların maçlarına atadınız. Vermek istediğiniz mesaj neydi? Uygulama sürecek mi?

Hem Halil Umut Meler hem de Mete Kalkavan’ın aynı takımların müsabakalarına arka arkaya görevlendirilmelerindeki mesajımız, hiçbir şekilde herhangi bir kulüple inatlaşma anlamı taşımıyordu. Yıllardan beri süre gelen birçok kulübümüzün yöneticilerinin bazı hakemlerimizi müsabakalarına istememesine karşı belki de ilk defa gösterilen bir reaksiyon gibi görüldü.

ALİ KOÇ’U ATAYANLAR DAHA ÖZENLİ OLMALIYDI

F.Bahçe-A.Gücü U19 maçına Ali Koç isimli hakem atandı. Hakemi değil, atayanı görevden uzaklaştırdınız. Bu konuda neler yaşandı?

Ülkemizde aynı ad ve soyadına sahip ve akrabalık ilişkisi olmayan birçok kişi bulunmakta. Bu isim benzerlikleri her sektörde olabilir. Dolayısıyla hakem camiasının içinde de bulunacaktır. Bu hakemlerin müsabakalara tayin edilmesi ile ilgili bir kısıtlama da yoktur. Ancak; İstanbul’da pandemi dolayısıyla haftada ortalama sadece 5-6 müsabakanın oynandığı bir ortamda, İl Hakem Kurulu’nun daha dikkatli, özenli ve tartışmalardan uzak atamalar yapması beklenir. Bu hassasiyetler gözetilmeyince de MHK olarak böyle bir tasarrufa gitmeyi tercih ettik.

ATAMALARDA SON KARAR BANA AİTTİR

Hakem atamalarını 2 kişi mi yapıyor? Metin tokat için yapılan eleştirilere ne diyeceksiniz? atamalardan hakemler bir mesaj alıyor mu?

Öncelikle Merkez Hakem Kurulu, UEFA Konvansiyonu’nun belirlediği kriterlere uygun olarak görev yapmaktadır. Hatta geçtiğimiz nisan ayında yapılan UEFA Hakem Konvansiyonu denetlemesinden de çok başarılı bir sonuç aldık.

ATAMA İLE MESAJ VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Yapılan atamalardan hakemlerin bir mesaj alması hiçbir şekilde söz konusu değildir. Bizim her takıma eşit mesafede olduğumuzu kadrodaki tüm hakemlerimiz bilir. Yaptığımız bütün atamalarla bu mesajı açık şekilde verdiğimizi düşünüyorum.

‘ŞİMŞEK VAR SINAVINI GEÇEMEDİ’ BİLGİSİ EKSİK

Barış Şimşek’in UEFA’da var sınavını geçemediği yönünde bir iddiası oldu F.Bahçe Başkanı Ali Koç’un. Bu konudaki yorumunuz nedir?

Bu soruya geç de olsa cevap verebilmemiz, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından önemli. Bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Barış şimşek, ülkemizde VAR uygulanmaya başladığında faal hakem olarak görev yapıyordu. Sakatlığı nedeniyle sahadan bir süre uzak kalmış olsa da, hem sahada hem de VAR olarak görev alabilmek için gerekli olan, o dönem IFAB tarafından verilen VAR sertifikasını aldı ve birçok müsabakada da VAR olarak görev yaptı.

HAKEMİN VAR ÇAĞRISINI REDDETMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Bir hakeme izleme tavsiyesi olduğunda o hakemin monitöre gitmeme ihtimali var mı?

VAR Protokolüne baktığımızda, “İncelemeyi sadece hakem başlatabilir” diyor. Yani teorik olarak böyle bir durum mümkün. Ancak uygulamada olması pek mümkün değil. Yani VAR’ın hakemi çağırması ama hakemin izlemeyi reddetmesi mümkün olamaz. Zaten şu ana kadar da öyle bir durum hiç yaşanmadı.

VAR-AVAR ATAMALARINI BEN YAPIYORUM

Var-Avar atamalarını kim yapıyor?

VAR ve AVAR atamalarını ben yapıyorum.

EĞiTiM AMAÇLI DiNLENEBiLiR

VAR tartışıldığında, kayıtların dinlenmesi talep ediliyor... Böyle bir ihtimal var mı?

FIFA buna sıcak bakmıyor. Bazı ülkelerde münferit uygulamalar olsa da FIFA’nın tavrı bu. Ancak eğitim amaçlı kullanılmasında bir sakınca görmüyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya