SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Sevgiler... İMZA: Ajax

FUTBOL | 05.06.2020 15:12

İlk sahneye çıkışları Ajax formasıyla oldu, oradan da dünya futbol tarihine isimlerini yazdırmak için yolculuğa koyuldular.

1 Luis Suarez’in Uruguay’dan Avrupa’ya ilk adımı Ajax ile olmuştu. 2011’de Liverpool’a transfer oldu ve kırmızılıları şampiyonluğu talihsizle kaçırdığı sezonun en etkili isimlerinden biri oldu. Sonrasında Barcelona’ya gitti ve bugün Messi’yle birlikte oynuyor.

Luis Suarez’in Uruguay’dan Avrupa’ya ilk adımı Ajax ile olmuştu. 2011’de Liverpool’a transfer oldu ve kırmızılıları şampiyonluğu talihsizle kaçırdığı sezonun en etkili isimlerinden biri oldu. Sonrasında Barcelona’ya gitti ve bugün Messi’yle birlikte oynuyor.

2 Dennis Bergkamp, Ajax altyapısından yetişti ve ona A takım formasını giydiren de efsane Johan Cruyff oldu. 1993’te Inter’e transfer oldu, 1994’te Cruyff onu Barcelona’ya çağırsa da o İtalya’da kaldı. 1995’te ise unutulmazlar arasına ismini yazdırmak üzere Arsenal’in yolunu tuttu.

Dennis Bergkamp, Ajax altyapısından yetişti ve ona A takım formasını giydiren de efsane Johan Cruyff oldu. 1993’te Inter’e transfer oldu, 1994’te Cruyff onu Barcelona’ya çağırsa da o İtalya’da kaldı. 1995’te ise unutulmazlar arasına ismini yazdırmak üzere Arsenal’in yolunu tuttu.

3 Dünyanın en fazla toplam bonservis bedeli ödenmiş futbolcusu, Zlatan İbrahimovic’in Malmö’den sonraki durağı Ajax’tı. 2004’te Juventus’a transfer oldu. Barcelona, Manchester United, PSG, Milan diye başlayan uzun bir “formasını giydiği takımlar” listesi var.

Dünyanın en fazla toplam bonservis bedeli ödenmiş futbolcusu, Zlatan İbrahimovic’in Malmö’den sonraki durağı Ajax’tı. 2004’te Juventus’a transfer oldu. Barcelona, Manchester United, PSG, Milan diye başlayan uzun bir “formasını giydiği takımlar” listesi var.

4 1991’de altyapısında futbola başladığı Ajax’tan 2003’te Real Madrid’e transfer olan Wesley Sniejder, 2009’da Inter’e, 2013’te Galatasaray’a transfer oldu. 2010’da Dünya Kupası gol kralı tacını taktı ve o yıl Dünyada Yılın En İyi 11’ine seçildi.

1991’de altyapısında futbola başladığı Ajax’tan 2003’te Real Madrid’e transfer olan Wesley Sniejder, 2009’da Inter’e, 2013’te Galatasaray’a transfer oldu. 2010’da Dünya Kupası gol kralı tacını taktı ve o yıl Dünyada Yılın En İyi 11’ine seçildi.

5 Hollanda’nın küçük takımlarından Noordwijk’ten 1990’da Ajax’a transfer olan kaleci Edvin van der Sar, ilk Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu da burada yaşadı. Ardından Sir Alex Ferguson’un teklifine rağmen Juventus’a imza attı. Hollanda tarihinin gelmiş geçmiş en büyük kalecilerinden biri olan Edvin van der Sar, futbolu Manchester United’da, ikinci Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandıktan sonra bıraktı.

Hollanda’nın küçük takımlarından Noordwijk’ten 1990’da Ajax’a transfer olan kaleci Edvin van der Sar, ilk Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu da burada yaşadı. Ardından Sir Alex Ferguson’un teklifine rağmen Juventus’a imza attı. Hollanda tarihinin gelmiş geçmiş en büyük kalecilerinden biri olan Edvin van der Sar, futbolu Manchester United’da, ikinci Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandıktan sonra bıraktı.

6 Futbol tarihinin en güzel 10 golünden birinde imzası bulunan Marco van Basten, Ajax’a altyapıdan transfer oldu. 1982’de A takıma yükseldi ve 1987’de, 7 yıl formasını giyeceği Milan’a gitti ve futbolu İtalya’da bıraktı.

Futbol tarihinin en güzel 10 golünden birinde imzası bulunan Marco van Basten, Ajax’a altyapıdan transfer oldu. 1982’de A takıma yükseldi ve 1987’de, 7 yıl formasını giyeceği Milan’a gitti ve futbolu İtalya’da bıraktı.

7 Alameti farikası gözlükleriyle futbol tarihinin en unutulmaz isimlerinden bir olan Edgar Davids, Ajax altyapısı tarafından keşfedildi ve 1991’de ilk kez A takım forması giydi. 1998’de Juventus’a, 2004’ün Ocak ayında Barcelona’ya, aynı yılın yaz aylarına Inter’e transfer oldu. Tottenham’da 2 yıl forma giydikten sora Ajax’a döndü. Futbolu menajer oyuncu olarak Barnet’te bıraktı.

Alameti farikası gözlükleriyle futbol tarihinin en unutulmaz isimlerinden bir olan Edgar Davids, Ajax altyapısı tarafından keşfedildi ve 1991’de ilk kez A takım forması giydi. 1998’de Juventus’a, 2004’ün Ocak ayında Barcelona’ya, aynı yılın yaz aylarına Inter’e transfer oldu. Tottenham’da 2 yıl forma giydikten sora Ajax’a döndü. Futbolu menajer oyuncu olarak Barnet’te bıraktı.

8 Bugün Avrupa futbolunun en gözde isimlerinden biri olan Cristian Eriksen, Ajax altyapısının Danimarka’dan keşfettiği bir oyuncu. 3 yıl formasını giydiği Ajax’tan 2013’te Tottenham’a, Ocak 2020’de Inter’e transfer oldu.

Bugün Avrupa futbolunun en gözde isimlerinden biri olan Cristian Eriksen, Ajax altyapısının Danimarka’dan keşfettiği bir oyuncu. 3 yıl formasını giydiği Ajax’tan 2013’te Tottenham’a, Ocak 2020’de Inter’e transfer oldu.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya