SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

'Futbolcuların müsabakaya çıkmama hakkı var!'

FUTBOL | 22.05.2020 23:51

Spor hukukçusu Aysu Melis Bağlan, Asist Analiz Instagram canlı yayınında; İlke Cancanoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bağlan, sözleşmesi bitecek oyuncuların durumuna değindi.

'Futbolcuların müsabakaya çıkmama hakkı var!'

Asist Analiz spor dünyasının renkli simalarını ağırlamaya devam ediyor. Spor hukukçusu Aysu Melis Bağlan, son günlerin gündem konusu ligin 21 takımlı olmasından, bitecek olan futbolcu sözleşmelerine kadar birçok konuda İlke Cancanoğlu’nun sorularını cevapladı.

AYSU MELİS BAĞLAN İLE SORU-CEVAP

Sağlık Bakanlığı’nın koordineli çalıştığı bir Bilim Kurulu mevcut; TFF’nin bu süre zarfında en azından sözde de olsa bir Hukuk Kurulu oluşturması gerekmez miydi?

 “Kesinlikle olması gerekiyordu. Bu olmuş olsaydı bu kadar herkes kafasına göre açıklamalar yapamayacaktı.”

Nihat Özdemir, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ‘’7 kulübün kendilerine küme düşme olmaması ve önümüzdeki sezonun 21 takım üzerinden oynanmasını istediklerini’’ söylemiş. Yayıncı kuruluş ve kulüpler arasında sezon başında yapılan bir sözleşme var, ekstra üç takım olması diğer 18 takımın gelirlerinde düşüşe sebep olacak. Bu, TFF nezdinde hukuki bir soruna dönüşebilir mi? Yoksa yeni bir anlaşma mı yapılır?

“TFF bu dönemde ısmarlasa böyle bir gündem bulamazdı. Hepimiz buna alet oluyoruz ne yazık ki. 21 takımla oynanmasını ben de herkes gibi saçma buluyorum.”

Sözleşmesi resmi olarak Mayıs sonu ya da Haziran başında bitecek futbolcular için sözleşme durumu ne olacak? Bununla ilgili alınmış ya da alınması planlanan bir karar var mı?

“Yasal olarak 31 Mayıs her futbolcunun ve teknik direktörün sözleşmesinin biteceği tarih. Yaşadığımız olağanüstü sebepten dolayı sözleşmelerinin uyarlanması gerekiyor. Her ülkenin kendi ligi ne zaman sonlanırsa sözleşmeler de o tarihe kadar ertelenecek.”

Oğuzhan Özyakup, devre arasında Feyenoord’a kiralık olarak transfer olmuştu. Ancak Hollanda Futbol Federasyonu sezonun iptal edildiğini ve maçların oynanmayacağını açıkladı. Oğuzhan Özyakup, kalan 8-9 haftalık periyotta Beşiktaş ile maçlara çıkabilir mi? Kiralık kontratı Feyenoord’da zira hukuki anlamda bir problem teşkil eder mi?

“Hollanda’da sezonun tamamlanması sonrası Oğuzhan tabii ki de Beşiktaş’a geri dönebilir. Fakat orada ligin bitmesi burada oynayabileceği anlamına gelmiyor.”

İngiltere’de Kante ‘’Ailesindeki kronik rahatsızlıklar bulunan insanlar olduğu için antrenmanlara çıkmıyor.’’ keza İtalya’da Mario Balotelli ‘’Para, sağlımızdan daha mı değerli?’’ diye demeçte bulundu. Futbolcular isterlerse maçlara çıkmama gibi bir hakları var mı? Sözleşmelerin bağlayıcılığı bu süreçte hukuki anlamda ne kadar etkili?

“Kulüpteki çalışan personeller İş Kanunu’na tabi. Profesyonel futbolcuların sözleşmeleri bir hizmet sözleşmesi fakat futbolcular işçi değiller. Futbolcuların sözleşmeleri Borçlar Kanunu’na tabi. Futbolcuların müsabakaya çıkmama hakları var. ‘Ben gelmiyorum’ diyebilir hukuki olarak.“

ASİST ANALİZ / ÖZEL HABER 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya