SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Stefan Kuntz'dan Hamit Altıntop ve Türkiye itirafları!

FUTBOL | 08.10.2021 12:59

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Norveç maçı öncesinde Kicker dergisiyle geniş bir röportaj gerçekleştirdi.

Stefan Kuntz'dan Hamit Altıntop ve Türkiye itirafları!

Hollanda karşısında alınan 6-1'lik ağır yenilgi sonrası Şenol Güneş'in yerine A Milli Takım'ın başına geçen Stefan Kuntz, Norveç maçı öncesinde ülkesinde yayın yapan Kicker dergisiyle geniş bir röportaj gerçekleştirdi. Alman teknik adam; Türkiye'ye gelme nedeni, Hamit Altıntop faktörü ve geleceğe dair planları hakkında konuşurken şunları söyledi:

"Almanya ile İstanbul'un arası üç saat. Yemek ya da atıştırmalık olmadan buna dayanabilirsiniz. Sıklıkla söylediğim gibi gelişmeyi ve öğrenmeyi seviyorum. Şimdi en azından az bilinen bir çevrede büyük ve yeni bir meydan okumayla karşı karşıyayım. Çünkü Türk kültürünü Beşiktaş'ta oynadığım yılda tanıdım. 

Şu anda A milli takımdayım. Bu, farklı bir seviye. Elimde sadece iki çok genç yaş grubu yok. Artık tecrübeli oyuncularla uğraşıyorum. Türk futbolcular, Avrupa'nın majör liglerine dağılmış durumda. Oyuncularım hakkında bilgi alışverişinde bulunabilmek için uluslararası seviyedeki meslektaşlarımla bir ağ kurdum. Bütün bunların büyük bir çekiciliği var. 

Her ülke için uygun olduğumu düşünmüyorum. Başka federasyonlarla da temasım oldu ama futbolcu olarak pozitif geçmişimin yanı sıra Hamit Altıntop da Türkiye'ye gelmemde büyük bir faktördü. Almanya'da devasa başarılar ve tecrübeler elde etmiş birinin sizi istemesi ideal bir durumdur. Kendisiyle mükemmel bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Dil bariyeri, benim için bir engelden daha az. Çünkü takımın zaten üçte biri Almanca konuşulan ülkelerde oynamış. Yurt dışında oynayan diğer oyuncularla da İngilizce sayesinde çok iyi iletişim kurabiliyorsunuz. 

Burada çok önemli olan bir şey daha var. Yöneticilerin kısa vadede 2022 Dünya Kupası şansı için her şeyi yapmak istemesinden ve üç yıllık bir süre içerisinde gençleşmiş bir takımla EURO 20204'ye katılım hakkı kazanabilecek bir antrenör aramalarından çok etkilendim. Daha öncesinde Rusya ile de görüşmüştüm ama Temmuz sonunda Almanya Olimpik Takımı'na söz verdiğim için kendileriyle anlaşamadım. Görüşmeyi devam ettirebilmek için zamanım yoktu. 

İki hafta boyunca İstanbul'a sekiz kez gidip geldim. Bu süre içerisinde Lille, Trabzonspor, Başakşehir ve Galatasaray'ın kendi sahalarında oynadıkları maçları izledim. Fenerbahçe'yi de Frankfurt'ta gördüm. Seyahat ederken futbolcuların maç içerisindeki sahneleri neredeyse her zaman tabletimde açık. Halihazırda genişlemekte olan ağımda oyuncular hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almak için gerek kendileri gerekse de üçüncü kişilerle çok fazla telefon görüşmesi yapıyorum.

Geçmişle fazla ilgilenmek istemiyorum. Artık yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Antrenmanlarda analizlerimize dayanarak birkaç şey deneyeceğiz ama aynı zamanda takımın kendisini en rahat hissettiği şeyi de göreceğiz. Tabii ki Norveç'e karşı ve genel olarak nasıl futbol oynamak istediğimize dair bir planımız var. Ancak iyi bir sonuç elde etmek için arzularımızın ne kadarını hayata geçirebileceğimizi takımla çalıştığımızda göreceğiz. Futbolcularımızın fazla sayıda maç oynaması nedeniyle fazla yükleme yapmamıza ihtimal yok ama ekip olarak bir araya gelip onları ikna etmek için çalışacağız.

Bütün oyuncular beni ana dilimde anlasa işim tabii ki daha kolay olur. Ama bunu telafi edeceğiz. Birçok bireysel görüşmenin yanı sıra, mesajlarımızı anlaşılır kılmak için yeterince zaman ayıracağımız çok sayıda grup konuşması ve video oturumu da olacak. Hamit Altıntop, kesinlikle yedek kulübesinde oturmak istemiyor ama tabii ki o benim ilk iş ortağım. Ancak federasyondaki diğer tüm kişiler de görüşmelerimizde çok profesyonel görünüyordu. Çok hızlı bir şekilde birbirimize güven duymaya başladık. Yönetim kuruluyla aram hâlâ iyi ama şu anda asıl mesele, oyunculara güven ve iyi maç planları veren bu yakınlığı takım etrafında da oluşturmak.

Şu anda bazı yetenekli gençleri izliyoruz. Kendi izlenimlerini edinmeleri için onları yavaş yavaş milli takıma davet etmek istiyoruz. Bence Avrupa'nın en iyi yetenekleriyle çok rahat kıyaslanabilirler. Ancak temel olarak öncelikle mevcut kadroya güven vereceğiz. Hepimiz dört olağanüstü Dünya Kupası eleme maçının tehlikede olduğu konusunda hemfikiriz. Ama Kasım'dan itibaren en başta Hamit ile bu konuyu da ele alacağız. Tecrübelerimle katkıda bulunmayı seviyorum. Almanya'da olduğu gibi gençleri daha bireysel olarak teşvik etmek anahtar unsur olacak.

İçimde çok iyi bir his var ama profesyonel futbolda risk her zaman mevcut. Dolayısıyla neler olacağını zaman gösterecek. İçinde bulunduğumuz anı yaşıyorum ve şimdilik Türkiye'nin antrenörüyüm. İşe başladığımda hakkımda iyi düşünen insanlar ayrıldığımda daha da iyi bir fikre sahip olurlarsa bu, başarılı olduğumu gösterir."

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya