SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

'1 gün rakip 364 gün dost olmamız gerek'

FUTBOL | 21.11.2019 12:01

'1 gün rakip 364 gün dost olmamız gerek'

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada futbol ailesi olarak omuz omuza verilmesi gerektiğini belirtti. Marka değerini yükseltmek için herkese büyük iş düştüğünü belirten Özdemir şu ifadeleri kullandı:

'GELİRİ SPORTİF BAŞARI VE MARKA DEĞERİ ARTIRACAK'

Dünyada ekonomide söz sahibi olan bir ülkesiyiz. Avrupa'da da 6. sıradayız futbol ekonomisinde. Hacmimiz 2 milyar dolara varan bir seviye. Burada en büyük gelir kalemini yayınlar oluşturuyor. Futbolcu satışları, stat gelirleri ve diğer gelirler bu ekonomiyi oluşturuyor. Hedefimiz gelir olarak en yüksek seviyeye çıkmak. Sportif başarı ve marka değeri de bunu sağlayacak.

 

'MİLLİ TAKIMIN BAŞARISININ ÜLKEYE KATKISI BÜYÜK'

A Milli Takımımız EURO 2020 finallerine katılarak büyük bir başarı elde etti. Ülke ekonomisine büyük bir katkısı olduğu gibi federasyona da önemli bir katkısı olacaktır. Başta hocamız Şenol Güneş olmak üzere futbolcularımıza da teşekkür ediyorum.  Şampiyonada bizleri gururlandırıp marka değerine artı değer katacaklarına yürekten inanıyorum. Milli Takım'ın ortaya koyduğu başarı liglerdeki rekabet için çok önemli.

'HEP BİRLİKTE OMUZ OMUZA VERMELİYİZ'

Bizler TFF olarak marka değerini arttırmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil ile bir araya geldik ve bundan sonra da daha fazla bir araya geleceğiz. Yapılması gereken birçok iş var.

Futbol ailesi olarak omuz omuza vermemiz gerekiyor. Bunu yaparsak büyük bir güç doğacak, bunun yolu da dostça rekabetten geçiyor.

 

'BİZ HER GÜN DOSTUZ, BİR GÜN RAKİBİZ' 

İngiltere Premier Lig en büyük ekonomik yapıya sahip lig. 14 Ağustos'ta İstanbul'da oynanan UEFA Süper Kupa finalinde Chelsea-Liverpool maçının ev sahibiydik. Maç öncesinde gala yemeğinde iki takımın yöneticilerinin ortak sözleri şuydu: Biz her gün dostuz, bir gün rakibiz.'

'Bir gün rakip 364 gün dost olmalıyız' dedik biz de. Futbol pastasına lezzet katmalı, büyütmeli ve değerleştirebilmeliyiz.

Süper Lig'in izlenme oranını arttırmalıyız. Yayıncı kuruluş 100 ülkede yayın yapmakta ve teşekkür ediyoruz yeni pazarlar yaratmamız gerek. Süper Kupa'nın yapısında değişikliğe giderek 4 takımlı bir finalle oynaması değer katacaktır. 

'AVRUPA KUPALARINA SÜREKLİ KATILIM VE BAŞARI ŞART'

Gençlere yatırım yapıp Avrupa'ya ihraç etmek önemli bir gelir kaynağı olacak. Birçok kulüp Avrupa'da Şampiyonlar Ligi gelirleri ile büyüyor ve gelişiyor. Avrupa kupalarında sürekli katılım ve başarı şart. 1 değil 2 takım göndermeliyiz. 2007-08'den bu yana tek takımla katılıyoruz. Buradaki kaybı hesap edin. Beklenen gelirden çok uzağız son yıllarda. Başarıya odaklanmayı ve bu tabloyu tersine çevirmeliyiz.

'GELİRLERİN 3-5 KATINI HARCAMA LÜKSÜMÜZ YOK'

Gelir her geçen gün artıyor ama kontrolsüz bir harcama söz konusu. Elde edilen gelirlerin 3-5 kat fazlasını harcamak gibi bir lükse sahip değiliz. TFF olarak denk bütçeye çok önem veriyoruz. Lisans yönetmenliğini yeniledik ve harcama limiti getirdik.

Herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını istiyoruz. Ocaktan itibaren puan silme, para cezaları küme düşürme cezaları uygulanacak. Can yakacak kararlar almak zorunda kalacağız. 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya