SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Nihat Özdemir: Zorlu'ya tüm kulüp başkanları da geldi

FUTBOL | 06.02.2020 12:48

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden konularla ilgili bir basın toplantısı düzenlerken, sert ifadeler kullanmaktan da kaçınmadı.

Nihat Özdemir: Zorlu'ya tüm kulüp başkanları da geldi

TFF Başkanı Nihat Özdemir konuşmasına hayatını kaybeden vatandaşlarımıza taziye mesajıyla başladı:

“Çığ felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Allah’tan rahmet dilerim. Bugün son zamanlarda gündemi meşgul eden eleştirilere yanıt vermek amacıyla burada bulunuyoruz. Keşke Milli Takımımızın Euro 2020’de neler yapacağını tartışmayı ve tanıtım açısından nasıl katkıları olacağını ve Şampiyonlar Ligi finalini konuşmayı yeğlerdim.”

“Eleştiriler ölçülü olsun”

Herkesin şikâyeti var fakat ortada hiçbir çözüm teklifi yok. Doksanın üstünde basın açıklaması yapıldı. Konular hep MHK ve hakemler üzerineydi. Eleştiriler olacak tabii. Yeter ki adil ve ölçülü olsun.

“Kimsenin federasyonu değiliz”

Biz kimsenin federasyonu değiliz. Binlerce futbolcu ve paydaşlarının federasyonuyuz. Şaibe, kirli düzen, masaya vurma, masa başı oyunları gibi söylemlerin Türk futboluna faydası yoktur. Hiçbir kulübü ayırt etmedik, protokolleri eşit uyguladık. TFF eleştiriliyor, biz nasıl aynı zamanda 18 kulübe de karşı olabiliriz?

“Algı oyunlarını sıkça gördük”

Tarafsız kurullarımızın verdiği kararlara saygı gösterilmesini umduk fakat bunu hiç göremedik. Aksine sürekli art niyetli bir yaklaşım söz konusuydu. Operasyonlar ve algı oyunlarını sıkça gördük. Birçok şeyi sineye çektik. Hatayı da kendimizde aramayı ihmal etmedik. Haksız hukuksuz bir işin içinde olmadık. Aynı tepkilerin gösterilmesini de manidar buluyoruz.

“Kulüplerin menfaatini koruduk”

Finansal Fair Play talimatı ve harcama limitleri çok tartışıldı fakat Türk futbolunda bir devrimdir aldığımız karar. Yayıncı krizinin içinde geldik federasyona, kulüplerin menfaatlerini koruyabilmek için 14 toplantı yaptık. Paris’te beIN Sports yönetimiyle buluştuk ve her iki tarafın da haklarının korunma kararı alındı.  2 Ağustos’ta sözleşmemizi yeniledik. 3 aylık gecikmeleri de ödedik. Kulüplerimiz de bu paralarla transferlerini gerçekleştirdi. %13’lük bir eksi oldu fakat istikrarın sürmesi önemliydi.

“Yeni müjdeler yolda”

Sponsorluk için sürekli çalışıyoruz, tam gaz görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni müjdeler yakında… Yeni sponsorluklarla daha da büyüyeceğiz. Süper Kupa finali Vodafone Park’ta oynanırken, bu maç Türkiye’ye 1 milyar TL’den fazla katkı sağladı. Esas gücümüzü 30 Mayıs’ta Şampiyonlar Ligi’nde de göstereceğiz.

“Hedef 129 bin 600”

UEFA Çocuk vakfı ile anlaşma gerçekleştireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa meslek yüksekokulları inşa edeceğiz. Futbola başlama yaşını indirmeyi planlıyoruz. Hedef 129 bin 600 evladımıza lisans çıkarmak.

“Mustafa Cengiz’i üzüntüyle izledim”

Ne hikmetse birlikte yürürlüğe koyduğumuz harcama limiti talimatları eleştiri konusu oldu. Harcama limitlerinin ne zaman açıklanacağı biliniyordu. Sitemizde de mevcut. Mustafa Cengiz’in zamanlarda bazı söylemleri oldu. Üzüntüyle izledim. Kabul edilemez eleştiriler bunlar. Lisans kurulu da Tahkim de PFDK da bağımsız kurullardır. Uygulamalara müdahalemiz şansımız yoktur.

“Yaptırımlar gelecek sezonu kapsar”

Cengiz, ısrarla bazı takımlara özellikle ayrıcalık yapıldığını aktarıyor. Yaptırımlar sadece sezon sonunda yapılmaktadır. Sezon biter, bilançolar incelenir, kurul bakar ve karara bağlar. Yaptırım da sonraki sezona yansır. Cezalar kesinlikle uygulanacak. Sayın Mustafa Cengiz, 15 Aralık’ın ardından yapılan başvurular neden kabul edildi, diyor. Biraz talimatlara hakim olsaydı başvuruların 15 Aralık’tan önce yapıldığını görürdü. Bu tip polemiklerle Türkiye Futbol Federasyonu’nu kamuoyunun önüne koymayın.

“Fenerbahçe bildiğiniz gibi transfer yaptı”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve başkanvekili Semih Özsoy, federasyonun kendilerine transfer yapma izni vermediğini söylüyor. Fakat bildiğiniz gibi Fenerbahçe transfer yaptı. Kurul, sarı-lacivertlilerin talebini kısmen kabul etti. 16 milyon TL’yi limite dahil ederken diğer talebini de kabul etmemiştir.

“Orman ve Gevrek limit talebinde bulundu”

Ağustosta Beşiktaş’ın eski başkanı Fikret Orman ve Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, talepte bulundu. Limitletin yüzde 50’ye çıkmasını çok istediler. “UEFA’ya bildirdik, yaparsak yanlış anlaşılır” dedik. Ancak aralıkta tekrar gündeme alacağımızı ifade ettik. Kulüpler Birliği Başkanı seçilen Mehmet Sepil de limitlerin güncellenmesi için bize yazı yazdı. Bunun üzerine aralıkta sapma payını bu sezon için yüzde 30’dan 40’a çektik. Alınan karar kulüplerin ortak isteğiyle iptalini gerçekleştirdik. Ardından “Biz böyle bir şey istemedik” diyen kulüpler, Tahkim Kurulu’na başvurdu. Tahkim de yapılan başvuruları kabul etmedi. Maalesef kulüplerimiz, kendi lehlerine alınan kararlarda bile mutabakat sağlayamıyor.

“Fenerbahçe transfer saatiyle ilgili başvuru yaptı”

Fenerbahçe 18.00 olarak belirlenen transfer kayıt saatini gece 00.00’a alınması için talebi oldu. Kurul bunu uygun görmedi. Biz aslında 24 saat öncesine çekmeyi düşündük, çünkü yapılan transferlerin hesaplanması vardı. Ancak ekibimiz konuya hakimiz bize 6 saat bile yeter dedi.

Zorlu konusuyla ilgili konuşan Nihat Özdemir şunları kaydetti:

“Gelelim Zorlu konusuna… Ben tüm başkanlarla, federasyon binasında veya başka yerde hatta Zorlu’da görüşebilirim. Kamuoyunu neden bu kadar meşgul etti.”

“Göztepe – Beşiktaş maçının kararını MHK verecek”

Göztepe-Beşiktaş mücadelesiyle ilgili bir başvuru var. Bizim işimiz bu değil. Gelen talebi Merkez Hakem Kurulu değerlendirecektir. Şu anda da değerlendirme sürecinde. Gaziantep’in de başvurusu mevcut. IFAB’a danışacaklar, karar alınacak ve açıklamayı yapacağız.

“Talep konusunda hatamızı anladık”

Limitlerle ilgili talep oldu. 30’dan 40’a çıkmasıyla ilgili Fikret Orman, Adil Gevrek ve Mehmet Sepil de bunu istedi. Artırımı normal gördüm, 18 kulübün 15’i eski sisteme dönülmesini istedi. Hatayı anladık ve iptal ettik.

“Ayakta seyirci talimatlara uygun”

Kulüpler daha fazla taraftar getirmek istediler. Yasa buna izin verdiğinden ötürü biz de uygulamaya izin verdik. Çalışmalar devam ediyor. Tribünlerde disiplini sağladık, ayakta seyirci zarar vermez. Eskisi gibi kapatmalar yapılmıyor.

“Bağıran daha çok hak alır”

Bağıran daha çok hak alır diyen yanılır. Biz sadece bağımsız kurullarımızın aldığı kararlarla yürüyoruz. Bağırıp da haklı olanı görmedim.

“18 başkandan 5’i kaldı”

Sezon başında Kulüpler Birliği VAR toplantısı yaptı. Sunumlar yapıldı, o esnada 5 kulüp başkanı kaldı burada. 13 başkanın işi varmış gitti, 5 başkan kaldı sadece… Sanki VAR üstadı gibi, yönetmeliğe hakim gibi… “VAR niye çağırmadı” diyor. Dinleseydin!

“Zorlu’ya tüm kulüp başkanları geldi”

Fenerbahçe’yi korumak istesem Zorlu’da yapmam o işi. O ofise daha sonra tüm kulüp başkanları da geldi. Türk futboluyla ilgili karar alacak olursak… Bu sefer onu Zorlu’nun ortasında yaparız ki herkes görsün.

Eğer hakem maç almıyorsa hata yaptığı içindir, diyen Özdemir:

“Bir hakeme bir sonraki maçta görev alamıyorsa büyük ihtimal karşılaşmada hata yaptığı içindir.”

“Dedikoduları çıkaranlar utansın”

İstifa sorularını ciddiye bile almadım. Sonuna kadar görevdeyim. Göreve genel kurul getirdi beni, bir arkadaşımız tweet attı… Birkaç kişi de oltaya takıldı. Bence o dedikoduları çıkaranlar utansınlar. Onlardan hesap sorsunlar.

“Gevrek neden maçı oynamak istedi merak ediyorum”

Yeni Malatyaspor Başkanı’nın o maçı neden oynamak istediğini ben de anlayamıyorum. O maça ambülans bile gönderemezdik. Enkazla meşgullerdi insanlar. Bir kulüp bu konuya girdi, hiç olayla alakası yokken. Malatyaspor takımı neden Antalya’ya gitti, neden Malatya’da kalmadı. Lütfen çıkınca Adil Gevrek’e sorun, çok güvenli bir yerse neden kalmak istemedi.

“Futbol hatalar oyunudur”

VAR’ı getirirken çok sancılı oldu. Yıldırım Demirören’di o zaman başkan, o çok istemiyordu. “Futbol bir hatalar oyunudur” dedi. Herkes hata yapabilir. Hatalar zinciridir futbol… Bu normal bir şeydir.

“Futbola siyaset karıştırmayın”

Kulüplerle beraber Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik, kulüp başkanlarının dert ve sıkıntılarına kulak verdi. Cumhurbaşkanımız, “kulüpler sorunlarını kendi içinde çözmeli, futbola siyaset karıştırılmamalı” dedi

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya