SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

TFF'den açıklama VAR, izin YOK

FUTBOL | 27.12.2019 14:59

TFF'den açıklama VAR, izin YOK

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin ardından siyah-beyazlıların talep ettiği, sarı-lacivertlilerin de destek verdiği VAR kayıtlarının açıklanmasıyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu kararını verdi. 3-1 kaybettikleri derbinin ertesi günü bir basın toplantısı düzenleyen Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi hakem adaleti istediklerini belirterek VAR kayıtlarının açıklanmasını istemişti. 

'BEŞİKTAŞ ÇAĞRI YAPTI AYNI GÜN FENERBAHÇE'DEN DESTEK GELDİ'

Çebi'nin bu çağrısının ardından hemen ertesi gün yani 24 Aralık'ta Beşiktaş Kulübü, TFFye başvurarak VAR kayıtlarının açıklanması talebini yazılı olarak da iletti. Fenerbahçe Kulübü de aynı gün ezeli rakibine destek vererek Futbol Federasyonu'nun ligde geride kalan tüm haftalardaki VAR kayıtlarının açıklanması çağrısında bulundu. 

TFF: SON GÜNLERDE OLUŞAN GÜNDEM ÜZERİNE AÇIKLAMA YAPMA ZORUNLULUĞU DOĞDU

Ve Türkiye Futbol Federasyonu'ndan beklenen açıklama dün öğlen saatlerinde geldi. TFF'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) uygulamaları kapsamındaki kayıtların paylaşımı hakkında son günlerde oluşan gündem üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) arasında 02.03.2017 tarihinde yapılan protokol üzerine, TFF Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasına 2017-2018 sezonu TFF 1. Lig Play-Off müsabakaları ile başlanmış, sistem 2018-2019 sezonuyla birlikte Süper Lig, TFF Süper Kupa ve son 16 turundan itibaren Ziraat Türkiye Kupası'nda da uygulamaya konulmuştur.

'KAYITLARIN SADECE EĞİTİM AMAÇLI KULLANILMASINA DEVAM EDİLECEKTİR'

Futbol Oyun Kuralları VAR Protokolü'nde yer alan ve IFAB'ın ülke Federasyonları Hakem Kurulları'na sirküle ettiği VAR Uygulamaları El Kitapçığı'nın VAR kayıtlarının kamuoyu ile paylaşılamayacağına ilişkin düzenlemelerine göre, VAR kayıtlarının sadece eğitim amaçlı kullanılması uygulamasına devam edilmektedir.

'AVRUPA ÜLKELERİNİN ÇOĞUNDA OLDUĞU GİBİ MEVCUT ŞEKLİYLE SÜRDÜRÜLECEKTİR'

Ayrıca kayıtların paylaşılmamasını tavsiye eden IFAB tarafından yapılan açıklamalarda, bu husustaki nihai kararın ülke Federasyonlarına ait olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamdaki uygulama Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi mevcut şekliyle sürdürülecektir.

'ÇALIŞMALARI TAKİP EDİYORUZ, GELİŞMELER SİSTEME ADAPTE EDİLECEKTİR'

Kaldı ki; Federasyonumuz gerek IFAB, gerekse VAR'ın uygulandığı ülke Federasyonları ile yakın temasta olup bu ülkelerdeki çalışmaları yakından takip etmektedir ve olası gelişmelere sistemin adapte edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır."  

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya