SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

TFF'de fikir ayrılıklarına rağmen yüzde 10 artış kararı alındı

FUTBOL | 13.12.2019 13:05

TFF'de fikir ayrılıklarına rağmen yüzde 10 artış kararı alındı

Türkiye Futbol Federasyonu’nda fikir ayrılıklarına rağmen yüzde 10 artış kararı alındı

Sıkıntılı bir toplantının ardından 'Kulüplerin Harcama Limitleri'nde kabul edilebilir sapma tutarı yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nda değişiklik yapılarak, 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltilmesi ortalığı karıştırdı. Sezon başında açıklanan limit aşım oranına göre hazırlıklarını yapan, transfer çalışmalarını planlayan kulüpler bu durumda haksızlığa uğradıklarını söylerken, bütçesini talimata göre uyarlayamayan kulüpler ise verilen bu taviz ile iflasa doğru sürükleniyor yorumları yapıldı.

TFF İÇİNDE KARARA KARŞI ÇIKANLAR OLDU

Konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyon Yönetim Kurulu'nun 9 Aralık'ta gerçekleştirdiği toplantıda aldığı Kulüp Lisans ve FFP Talimatı'nın "Kulüplerin Takım Harcama Limitleri" kararı esnasında toplantıda gerginlik yaşandığı öğrenildi.

Sıkıntılı bir toplantının yaşandığı ve %10'luk artışa karşı çıkanların olduğu belirtildi. Artışı istemeyen yöneticiler "Bu durum kulüplerin finansal yapısını daha da zedeler, kulüpleri iflasa sürekler" derken, yöneticilerden birinin "Talimata uymayanlara puan silme hatta küme düşürme cezası verecektik, şimdi bu durum güvensizlik ortamı oluşturacak" çıkışı yaptı. Artışı onaylayanlar ise kulüplere bir şans daha verilmesini istedi. Ancak oy birliği sağlanmayıp fikir ayrılığına rağmen böyle bir kararın alınması TFF yönetiminde çatlaklar oluşturdu.

TRABZONSPOR SAPMA KARARINI TAHKİM'E TAŞIDI

Bordo-mavililer, TFF’nin Kulüp Lisans ve FFP Talimatı'nda düzenlemeye gitti. Federasyon ve yetkilileri 2019-2020 sezonu itibariyle takımların harcama limitlerindeki kabul edilebilir sapma payında düzenlemeye gitt. Trabzonspor, sapma payı yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltmesi kararından sonra Tahkim Kurulu'na başvurdu. Kurala aylar öncesinden uyan takımların tepesinde yer alan Karadeniz ekibi, yapılan düzenlemeye 'adaletsiz bir ortam oluştuğu' gerekçesiyle itiraz etti ve "Bu kabul edilemez bir haksızlık" açıklamasında bulundu.

Beşiktaş resmi internet sitesinden yayımladığı açıklamayla TFF’nin aldığı “yüzde 40” kararına hiçbir taleplerini olmadığını kamuoyuna duyurdu. Ayrıca Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil hakkında çıkan, harcama limitinin arttırılması için TFF Başkanı Nihat Özdemir ile konuşma gerçekleştirdiğine yönelik haberlere yanıt veren Sepil “Limitin artması için herhangi bir söylemim olmadı. Sadece Anadolu kulüplerini korumak istemiştim” dedi.

Çaykur Rizespor Kulübü Basın Sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, “Rizespor açısından değişen bir şey yok. Ne bütçe belirlediysek aynı şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya