SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

UEFA'dan 3. turnuva Konferans Ligi

FUTBOL | 02.11.2019 20:21

UEFA'dan 3. turnuva Konferans Ligi

Avrupa futbolunun patronu UEFA, geçtiğimiz haftalarda başlayacağını açıkladığı Konferans Ligi'nin formatı ile ilgili tüm detayları paylaştı.

İşte UEFA'nın yeni organizasyonu ile ilgili bilgiler şöyle:

AVRUPA’DA DEVAM ŞANSI

Kulüp puanlarına göre ülke sıralamasında alt sıralarda yer alan ülkeler için bir turnuva sahnesi olarak düşünülen Konferans Ligi’nin en önemli özelliği Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde mücadele etme şansı bulamayan takımlar ile Avrupa Ligi’nden elenen takımlar için Avrupa’da devam etme fırsatı taşıyan bir organizasyon olma özelliği taşıyor.

Avrupa Konferans Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa’nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nin ardından 3. turnuvası olacak. Bu turnuvaya tıpkı Şampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi 32 takım katılıyor olacak.

4 takımın bulunduğu 8 gruptan oluşan katılımcı takımlar için Konferans Ligi’ne çıkan 3 yol bulunuyor. Bu takımlardan 17'si Konferans Ligi direkt yoldan, 5'i şampiyonlar yoluyla, 10'u da Avrupa Ligi play-off'larından katılacak.

Gruplarını lider bitiren takımlar direkt, ikinci bitiren takımlar Avrupa Ligi'nde üçüncü olan takımlarla eleme maçları oynayacak ve bu şekilde son 16 turunun takımları belirlemiş olacak.

ÜÇÜNCÜLER ARTIK ELENMİYOR

Şampiyonlar Ligi’nde grubu üçüncü bitiren takımın yoluna Avrupa Ligi’nde devam etmesi gibi, yeni uygulama ile birlikte Avrupa Ligi’nde grubu üçüncü tamamlayan takımlar da elenmeyecek, Konferans Ligi ikinci turundan yollarına devam edecekler.

Avrupa Konferans Ligi ile beraber Avrupa Ligi gruplarındaki 48 olan takım sayısı 32'ye düşürülüyor. Konferans Ligi'nde oynanacak 141 maç 15 haftada tamamlanacak.

Konferans Ligi'nin maçları da tıpkı Avrupa Ligi gibi perşembe günleri oynanacak ve Avrupa saatiyle 18.45 ve 21.00'de ilk düdükler çalacak.

UEFA'dan yapılan açıklamadaki detaylara göre bu turnuvada 34 ülkenin federasyonu temsil ediliyor olacak. Organizasyonda şampiyon olan ekip, bir sonraki yıl direkt olarak Avrupa Ligi'ne katılabilecek.

Yeni kurulan ve 2021-2022 sezonundan itibaren başlayacak olan Konferans Ligi’nin UEFA Avrupa Ligi’ne bir önemli etkisi de olacak. Avrupa’nın iki numaralı kupasındaki toplam 48 olan takım sayısı bu turnuva ile 32’ye düşürülecek.

Turnuvada VAR’ın kullanım detayları ise henüz belli olmadı.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya