SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Ümraniyespor ile Samsunspor arasındaki maçta tartışmalı pozisyon!

FUTBOL | 31.01.2021 17:02

Ümraniyespor ile Samsunspor arasında oynanan TFF 1. Lig mücadelesinin son anlarında yaşanan bir pozisyon kural hatası tartışmalarına neden oldu.

Ümraniyespor ile Samsunspor arasındaki maçta tartışmalı pozisyon!

TFF 1. Lig’de bugün oynanan Ümraniyespor – Samsunspor mücadelesinin 90. dakikasında yaşanan bir pozisyon sonrası karşılaşmanın hakemi Ramazan Keleş, önce sakatlık gerekçesi ile oyunu durdurdu. Ardından hakem atışına karar verdi ve topu Ümraniyesporlu Okan Derici’ye bıraktı. Okan Derici ise topu aldı ve ikinci bir oyuncuya temas ettirmeden Samsunspor filelerini havalandırdı. Ayrıca Samsunspor’un orta saha oyuncusu Dja-Djedje de hakem atışında topa herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Okan Derici’nin bu golü ile Ümraniyespor, rakibi karşısında 2-1 öne geçti fakat bu aksiyon aynı zamanda sahanın karışmasına neden oldu. İki takımın oyuncuları ve teknik ekibi pozisyon sonrası maçın hakemine ve birbirlerine karşı şiddetli itirazlarda bulundu. Hakem Ramazan Keleş ise Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’a itirazları sebebi ile kırmızı kart gösterdi. Keleş, bir süre bekledikten ve yardımcısı ile konuştuktan sonra da golü geçerli saydı. Ardından Ümraniyesporlu futbolcular ise takım arkadaşları Okan Derici’nin bu golünün ardından bir centilmenlik örneği göstererek Samsunsporlu Nadir Çiftçi’nin topu boş kaleye göndermesine izin verdi. Karşılaşma da bu golün ardından 2-2’lik skor ile sona erdi.

KURAL HATASI VAR MI?

Öte yandan, hakem atışı sonrası gelen Ümraniyespor’un bu golü kural hatası olup olmadığının tartışılmasına da neden oldu.

‘IFAB Futbol Oyun Kuralları Kitabı'nda bu pozisyona yönelik talimatlar ise şu şekilde:

Hakem atışı aşağıdaki durumlarda tekrarlanır:

  • Top yere temas etmeden önce bir oyuncuya dokunursa…
  • Top yere temas ettikten sonra hiçbir oyuncuya dokunmadan oyun alanının dışına çıkarsa…

Eğer hakem atışında top, en az iki oyuncuya temas etmeden kaleye girerse, oyun aşağıdaki şekilde tekrar başlar:

-Eğer top rakip takımın kalesine girerse, kale vuruşu ile…

-Eğer top takımın kendi kalesine girerse, köşe vuruşu ile…

Bu doğrultuda bakıldığında; Hakem Ramazan Keleş’in, Okan Derici’nin golünün ardından oyunu Samsunspor lehine kale vuruşu ile başlatması gerekirken orta noktayı göstermesi; Karadeniz ekibinin kural hatası yapıldığına dair başvuruda bulunmasını güçlü ihtimaller arasına soktu.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya